Na prahu novej sezóny si mnohí robia plány, čím spestriť okrasnú záhradu. Možno máme pre vás tip – vďaka čoraz teplejšej klíme sa dajú už aj u nás vysadiť voľne do pôdy olivovníky, figy a eukalyptus. O exotiku pred domom máte tak postarané!
Olivovníky
Je to súčasný hit, zasadiť si strom olivovníka rovno do záhrady. Na juhu Slovenska tak môžete urobiť bez obáv, že by strom v zime vymrzol. Olivovník môže pokojne prezimovať vonku. Pre pestovanie v našich podmienkach sa odporúča olivovník európsky. Má atraktívne úzke strieborné listy a typické zelené plody. Olivovníky sa nemusia pestovať len kvôli samotným plodom, tento strom je veľmi originálnym skrášľujúcim prvkom v každej záhrade. Olivovník vám prinesie kúsok Stredomoria pred vaše domy, či chaty.
Pestovanie nie je veda
Aj menej skúsení záhradkári si poriadia s týmto „južanským“ stromom. Olivovníkom sa najviac darí v mierne zásaditej piesočnato-hlinitej pôde. Pokiaľ ide o lokalitu, vyberte takú, kde je dostatok slnečných lúčov. Ideálne sú záhrady orientované na juh. Olivovník má rád jemne vlhkú pôdu, preto ho treba pravidelne zalievať – dvakrát alebo trikrát týždenne. Pozor, netreba ho rosiť, teda listy striekať vodou. Pri olivovníku sa odporúča aj rez, no nejde o žiadne radikálne zastrihávanie. Strihajú sa pravidelne bujné letorasty. Dlhé vetvy sa strihajú pre to, aby strom zmohutnel a neťahal sa príliš do výšky. Pravidelne tiež treba prerezávať stred stromu a prestrihávať aj vetvy, ktoré idú smerom dovnútra. Olivovník treba strihať na jar, ak to nestihnete, tak najneskôr do polovice júla. Prvé olivy sa na strome objavia zhruba po piatich rokoch. Na začiatku je úroda skromnejšia, postupne sa množstvo olív zvyšuje.
Figovníky
Na sladkých plodoch figovníka si každý rád pochutí. Ako na to, aby ste si ich odtrhli z kríka vo vašej záhrade? Kry figovníka môžete sadiť do záhrady v apríli až máji. Najlepšie je zasadiť trojročnú rastlinu, ktorá má už dobré vyzreté drevo. Postup sadenia je jednoduchý – vykopte jamu podľa veľkosti kmeňového balu. Potom skyprite dno jamy a pridajte mykorhrízne huby a dobre zalejte. Po vsiaknutí vody do pôdy vložte rastlinu do jamy a prihrňte ju pôdou. Pôdu okolo rastliny utlačte a polejte, prípadne vytvorte okolo kríka takzvanú misu na závlahu.
Pestovanie
Figovníky pestované voľne v záhrade, zalievajte podľa potreby, teda zálievku prispôsobte miestnym zrážkam. Raz za zimu ich treba tiež poliať, najmä ak nenapadal sneh. Ináč im totiž hrozí uschnutie. Figovníky vo voľnej pôde hnojíme špeciálnym hnojivom, ktoré sa dá kúpiť v záhradkárstvach. Hnojiť je najlepšie na jeseň, a to tak, že hnojivo rozsypeme po celom obvode kríka.
Správny rez
Pre pevnosť a dobre rozloženú kostru kríka je dôležitý každoročný rez. Vyhovuje im aj hlbší zásah do kra, figovníky to dobre znášajú a výborne potom obrastajú novými výhonkami. Už v prvom roku na jar skracujte hlavný výhonok na päť – šesť púčikov, aby sa vytvorili aj bočné konáriky. Výhonky, ktoré zvyknú rásť do vnútra tvarovanej koruny, tiež odrežeme. Rez figovníka aj dôležitý aj kvôli bohatej úrode. Po zbere úrody, odrežeme odrodené vetvy, podporíme tak tvorbu nových výhonkov.
Pozor na lepkavú tekutinu
Pre figovník je typické takzvané ronenie mliečnej lepkavej tekutiny. Buďte preto opatrní pri reze, zbieraní odrezkov zo zeme a aj pri zbere. Odporúča sa používať záhradné rukavice. Predídete nepríjemnému podráždeniu pokožky. Počas zimy prihrňte ker pôdou, alebo zakryte vrecovinou, či čečinou.
Mladé rastliny treba chrániť celé, pri starších stačí zakryť spodné časti.
Eukalyptus
Eukalyptus je aromatický strom či ker. V našich podmienkach môžete siahnuť rovno po mrazuvzdornej odrode– eucalyptus parvula, no vzhľadom na stále teplejšie zimy môžete na juhu Slovenska pestovať priamo na záhrade aj eukalyptus gunnov, ktorý sa nazýva aj eukalyptus voňavý. S obľubou sa pestuje ako okrasná rastlina alebo ako doplnok k rezaným kvetom, okrasným vencom či iným kvetinovým dekoráciám. Ďalším odporúčaným druhom pre juh Slovenska je eukalyptus guľatoplodý – je to rýchlo rastúci strom, ktorý je možné ľahko tvarovať.
Pestovanie
Treba priznať, že táto rastlina je už trošku záhradníckym orieškom, avšak pri správnych znalostiach sa dočkáte túženého stromčeka, ktorý vám bude robiť radosť. Eukalyptus v záhradne umiestnite čo najviac na slnečné stanovište. Niektorí pestovatelia pod stromček dávajú čiernu textíliu, aby rastliny získali ešte viacej tepla. Ako je známe, čierna farba pohlcuje teplo. Na pestovanie eukalyptu stačí zmiešať klasický záhradný substrát s rašelinou a pieskom. A to v pomere dva diely zeminy, jeden diel piesku a jeden diel rašeliny. Eukalyptus zalievame, keď je zemina v jeho okolí suchá. Hnojí sa od apríla do augusta. Používame na to hnojivá s vyšším obsahom draslíka a so znížením obsahom dusíka.
Ako strihať eukalyptus
Niektoré druhy eukalyptov rastú veľmi rýchlo, preto nezabudnite na strih. Strihať mladé výhonky môžeme prakticky kedykoľvek počas roka. Radikálny rez je vhodné vykonať na jar. Strih a rez je potrebný preto, aby bol ker kompaktný a pekne tvarovaný.
Spracovala: Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock