Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

KALIŇÁK: Niektoré obstarávania skrátime na pár hodín

júl 30, 2012 - 18:40
Niektoré verejné obstarávania môžu trvať len niekoľko hodín. Umožniť by to mala nepretržitá aukcia, tzv. elektronické trhovisko. Nápad je súčasťou návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní. Informoval o tom dnes minister vnútra Robert Kaliňák na brífingu po stretnutí s novinármi, ktorým vysvetľoval navrhovanú legislatívu.
Foto: 

Elektronické trhovisko by malo fungovať ako neustále aktualizovaná online aukcia. Na špeciálny portál sa bude môcť prihlásiť firma, pričom uvedie aj oblasť obstarávania, v ktorej chce poskytovať svoje služby. Ak si potom obstarávateľ vyberie ponuku firmy, označí ju ako "predbežne akceptovanú". Ostatné firmy, ktoré sú tiež zaregistrované v danom sektore, dostanú o tom avízo. Ak sa do 24 hodín neozve iná firma s lepšou ponukou, tak objednávateľ bude môcť zákazku definitívne schváliť. Podľa Kaliňáka je takýto spôsob obstarávania vhodný najmä pre regióny. Elektronické trhovisko sa však bude týkať tzv. podlimitných zákazok, ktorých hodnota je v desiatkach a stovkách tisíc eur. "Všetci dodávatelia budú vidieť, za čo nakupuje štát, a budú mať možnosť dať neustále prípadnú lepšiu cenu," uviedol minister. Elektronické trhovisko je jeden z 15 bodov, ktoré obsahuje pracovný návrh rezortu vnútra a ktoré by mali smerovať k zrýchleniu obstarávania a jeho väčšej transparentnosti.

Ďalšou novinkou je zákaz obstarávania cez rokovacie konanie bez zverejnenia. Po novom bude povinné zverejniť dopredu obstarávanie, aj keď sa bude uskutočňovať cez rokovacie konanie. Takto po uvedení zákona do platnosti "nebude možné obstarať nič bez toho, aby sa o tom verejne nevedelo," povedal Kaliňák. Výnimku budú naďalej tvoriť len utajované obstarávania, ktorých je však podľa ministra málo a týkajú sa napríklad zbrojárskej výbavy. "Tým, že všetky nákupy budú dopredu zverejnené, je možné, že v prípade nekalého zámeru vznikne škandál ešte skôr, ako sa minú štátne peniaze. Je to prevencia," vysvetľuje Kaliňák.

Ministerstvo vnútra tiež navrhuje pri obstarávaní zákaz dodatkov k už uzatvoreným zmluvám. Po novom by o nároku na dodatok rozhodoval súd určovacou žalobou. Podľa Kaliňáka by to malo zabrániť desiatkam dodatkov napríklad v prípade diaľnic. Ďalším novým princípom má byť pojem neobvyklej, alebo mimoriadne nízkej ceny. Podľa predbežného návrhu novely by sa zo súťaže mala vylúčiť ponuka, ktorej cena sa odchyľuje od priemernej ceny ostatných zákazok o 30 až 40 percent a zároveň o 15 až 20 percent od druhej najlacnejšej ponuky.

Kaliňák upozornil taktiež na nový princíp ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Znamená to, že pri obstarávaní by sa mala zohľadňovať nielen počiatočná cena, ale zákazka ako celok. Príkladom tohto princípu môže byť tlačiareň, ktorej cena nemusí byť vysoká, no náplne do nej tvoria nezanedbateľnú sumu, s ktorou treba počítať. Obstarávateľ by teda mal hľadieť na celoživotný cyklus zákazky.

Novela spomína tiež pojem strategická zákazka. Ide o takú zákazku, kde dopredu nie je presne jasné, ako bude vyzerať výsledok a cena. Týka sa predovšetkým veľkých projektov, ktoré majú slúžiť "dôležitému verejnému záujmu" a zároveň svojou cenou prevyšujú desať miliónov eur. Príkladom môže byť projekt jadrovej elektrárne. Nová legislatíva by mohla podľa ministra ušetriť čas pri takýchto zložitých zákazkách.

Podľa navrhovanej novely bude pri rámcových zmluvách uzatváraných na niekoľko rokov možné požadovať, aby v prípade poklesu ceny existovala zo strany dodávateľa povinnosť na túto zmenu reagovať. Opačne to však nemá platiť. Ak aj bude cena rásť, musí dodávateľ dodržať slovo, ktoré dal. Zvyšovať sa má tiež pomer vo zverejňovaní subdodávateľov a akcionárov v prípade väčších zákazok. Legislatíva zavedie tiež zoznam dodávateľov, ktorí budú za kvalitné služby odmeňovaní vysokým rankingom, naopak, nekvalitným môže hroziť zákaz podieľať sa na obstarávaniach.

Nová legislatíva chce tiež vyjsť v ústrety podnikateľom a živnostníkom. Podľa ministra nemajú všetci kapacity, aby neustále sledovali, kde je možnosť novej zákazky. Plánujú preto, že všetci, ktorí prejavia záujem o obchodovanie so štátom, budú pravidelne informovaní o zákazkách, ktoré sa ich týkajú. Novinkou má byť aj možnosť, že v prípade, ak sa do súťaže prihlásia len dvaja uchádzači, môže byť obstarávanie zrušené.

Novela by sa mala dostať do medzirezortného pripomienkového konania koncom augusta. Parlament by o nej mohol podľa ministra rozhodovať už na októbrovej schôdzi. Podľa jeho slov chcú, aby zákon platil od začiatku roka 2013, pričom tie časti legislatívy, ktoré sú naviazané na technické zabezpečenie ako napríklad elektronické trhovisko, by začali fungovať v priebehu roka.

Autor: SITA
Foto: SITA/Diana Černáková

- - Inzercia - -