Miesta kopírujúce krížovú cestu majú v sebe zvláštne čaro, ktoré dokáže vyliečiť dušu, no často aj telo. Slovensko je preslávené kalváriami. Nájdete ich u nás viac ako dvesto a niektoré sú zapísané aj v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Prvé kalvárie začali vznikať na našom území už v sedemnástom storočí, v časoch baroka. Zostali tu dodnes a sú symbolom hlbokej viery a pokory, ktorá im dodáva priam nadpozemskú atmosféru hlbokého pokoja. Prechádzka kalváriami obohacuje nielen veriaceho človeka. Prejdite sa spolu s nami tými najkrajšími kalváriami Slovenska.
Spišský Jeruzalem
V Spišskej Kapitule, v lokalite Pažica, nájdete jedinečné miesto pripomínajúce staroveký Jeruzalem. Pravdepodobne je to najstaršia kalvária na našom území, ktorej počiatky siahajú až do roku 1 666. Kľúčovú úlohu pri jej vzniku zohral Juraj Bársony, spišský prepošt a neskorší jágerský biskup spolu s rádom Jezuitov. Jezuiti zohrali aj významnú úlohu vo vzdelávaní. V roku 1 647 tu založili školu, v ktorej sa vyučovalo aj v slovenskom jazyku. Tento malebný kút je sám osebe dokonalým meditačným miestom. Návštevníkovi sa tu naskytne pohľad na majestátny Spišský hrad a prechádzka starobylou kalváriou, počas mnohých stáročí nasiaknutou modlitbami, mu dodáva priam mystický nádych dávnej biblickej krajiny.
Banskoštiavnická kalvária
Vypína sa na vrchu Scharffenberg – Ostrý vrch, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto, učupené medzi horami. Barokové dielo jezuitského prátra Františka Pergera z polovice osemnásteho storočia sa dnes nachádza v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kalváriu tvorí 23 sakrálnych stavieb, ktoré pred pár rokmi prešli dôkladnou rekonštrukciou, vďaka ktorej ich dnes možno obdivovať v celej kráse.
Kalvária v Dechticiach
Malá obec Dechtice, ležiaca na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát, je od nepamäti jedným z najnavštevovanejších pútnických miest na Slovensku. Jej mysteriózne genius loci vytvára nielen tajomstvami opradená zrúcanina Kláštora a kostola sv. Kataríny, ale aj krížová cesta, ktorá má vraj uzdravujúce schopnosti. Tieto miesta preslávili aj mimoriadne zjavenia svätých a správu o tom zanechali očití svedkovia. Začiatkom sedemnásteho storočia sa tu mladému grófovi Jánovi Apponyimu zjavila sv. Katarína. To sa stalo impulzom, aby tu postavili Kláštor sv. Kataríny. Dechtice sa opäť dostali do širokého povedomia v roku 1995, keď sa tu skupinke mladých ľudí zjavila Panna Mária. Krížová cesta v Dechticiach sa tak stala cieľom mnohých pútnikov, ktorí sem prišli hľadať odpovede na tie najzásadnejšie otázky života.
Kalvária uprostred priehrady
Keď sa v polovici minulého storočia začalo s budovaním Oravskej priehrady, padlo za obeť vodnému dielu päť obcí a to Hámre, Ľavkovo, Osada, Ústie a Slanica. Jediné, čo zostalo, a nebolo zatopené vodou, bola vyvýšená časť obce Slanica s nadmorskou výškou 609 metrov. A tak tu vznikol ostrov Slanica, na ktorom je okrem barokového kostola a cintorína aj jediná slovenská kalvária, ku ktorej sa môžete dostať jedine na lodi. Túto unikátnu kalváriu navštevujú aj ľudia, ktorí sa k viere nehlásia. Ostrov Slanica je totiž chráneným územím a v kostolíku je trvalá expozícia Oravskej galérie. V okolí chrámu, v rodinnej hrobke Klimových, sa zas nachádzajú umelecké kamenárske artefakty, pochádzajúce z 18. a 19. storočia.
Detvianska kalvária
Kalvária nad Detvou nepatrí k našim najstarším, no určite k tým najpozoruhodnejším. Bola postavená v roku 1910. Na mieste troch krížov a svojou architektúrou odráža jedinečnú kultúru tohto rázovitého regiónu. Kalváriu tvorí štrnásť zastavení krížovej cesty a malá kaplnka. Päť zastavení stojí pozdĺž chodníka vedúceho na cintorín, na ktorom nájdete typické, farebné detvianske kríže, ktoré sú charakteristické pre tento kraj Podpoľania. Kríž nájdete aj na konci kalvárie. Jeho autorom je miestny ľudový rezbár Ján Fekiač, ktorý ho pre kalváriu vyhotovil v roku 1974.
Kalvária v Marianke
Najstaršie pútnické miesto, nielen v rámci Slovenska, ale aj bývalého Uhorska – Marianka, má za sebou stáročia trvajúcu históriu. Je tiež bohaté na rôzne legendy, z ktorých sa tu dodnes zachovali fragmenty svedčiace o ich pravdivom jadre. Krásna kalvária, ktorá prechádza lesnatou cestičkou, bola postavená v tridsiatich rokoch minulého storočia. Impulzom sa stalo deväťsté výročie od čias existencie mariatálskej svätej sošky, ktorá je súčasťou oltáru v tunajšom kostole. Posviacku základného kameňa Krížovej cesty nad lurdskou jaskyňou vykonal františkánsky páter Eduard Nižnánsky 15. septembra 1930 na sviatok Panny Márie. Kalváriu navštevujú davy ľudí, a to nielen počas veľkonočných dní, ale aj v každom ročnom období.
Kalvárie sú oázami pokoja, miestom, kde sa môžete poddať očistnému rituálu, vďaka ktorému nadobudnete duševnú rovnováhu a vrátite sa plní energie a pozitívnej motivácie. Mnohí tvrdia, že práve na týchto miestach dokázali prehodnotiť svoj doterajší životný štýl a usporiadať si priority. Určitecez sviatky nevynechajte návštevu kalvárie, možno aj vy zažijete čosi nevysvetliteľné, tajomné a budeme radi, ak sa s nami a našimi čitateľmi o tento zážitok podelíte.