Muzikanti majú otvorené srdcia počas celého roka. Tí v kapele ICONITO v týchto dňoch ešte o kúsok viac. Predstavujeme vám Kristiána Dufinca, frontmana kapely ICONITO, ktorá je známa svojou multižánrovou hudobnou tvorbou a silným prepojením na slovenský folklór a pozývame vás na koncert 8. novembra v Michalovciach.
Na čom momentálne pracujete?
S kapelou ICONITO nahrávame nové CD, ktoré verím tomu vyjde v prvej polovici roka 2025. Na albume bude množstvo spoluprác a bude to naozaj multižánrová všehochuť.
Folklóru sa venujete odmalička. Ste bývalým sólistom umeleckého telesa Lúčnica, roky sa venujete vlastnej tvorbe založenej na tradíciách. Čím vás stále vie slovenský folklór prekvapiť?
Čímkoľvek a ničím. Niekedy mám pocit, že v určitom ohľade mu rozumiem a vyznám sa v ňom, kde tu zrazu sa objaví nový tanečný motív, nová melódia, pieseň, výšivky či zabudnutý kroj.. to je to neprebádané, čoho nikdy nebude dosť. Na druhej strane som toho názoru, že treba hľadať nové formy pretavenia folklóru do súčasnosti, tak aby bol vždy blízky každej ďalšej mladej generácii. Pochopiteľne k tomu treba poznať pôvod a materiál, z ktorého vieme čerpať esencie, či fragmenty ľudovosti. Treba byť opatrný a s materiálom narábať citlivo, aby sa z neho nestal gýč.
Aké má ambície projekt Korene v budúcnosti?
Projekt sa od svojho spustenia delí na viacero častí alebo produktov: titulná pieseň, videoklipový seriál, CD soundtrack predstavenia, samotné predstavenie KORENE, 2 série obrazov od akademického maliara Juraja Tkáčika, či pripravovaný dokument o celom projekte, slovenských regiónoch ako aj samotné DVD z predstavenie KORENE, ktoré sme aktuálne nahrávali vo Východnej. Práve preto veríme v dlhú a kontinuálnu budúcnosť tohto projektu. S predstaveniami si dáme opäť na chvíľu pauzu, kým sa bude pracovať na ostatných častiach projektu, no nebude to na dlho. Už teraz plánujeme budúcoročnú sezónu a verím, že sa diváci majú na čo tešiť.
Dlhé roky ste pôsobili ako tanečník a sólista v umeleckom súbore Lúčnica, v čom je iné vystupovať sám za seba v Iconite a ako člen súboru? Kde vidíte výhody a nevýhody v oboch zoskupeniach?
V Lúčnici som strávil 10 rokov. Na začiatku svojej 11tej sezóny som sa naše cesty rozišli. Dlhé obdobie sa mi darilo korigovať aktivity ICONITA a Lúčnice avšak dospel som do štádia, keď to už nebolo možné. Lúčil som sa v októbri 2022. Keďže umenie je mojím živobytím – bola pre mňa Lúčnica aj veľkou školou v tomto obore. Nevnímal som to prostredie len skrze tanečného interpreta ale bol som prítomný aj pri tvorbe mnohých výborných programov a projektov ako IMT Smile & Lúčnica, či program venovaný Profesorovi Nosáľovi pri príležitosti jeho 90-tych narodenín. Mal som možnosť sledovať pri práci Profesora Nosáľa, Janka Ďurovčíka, Mikuláša Sivého či mnohých ďalších ľudí, ktorí kreovali prostredie tohto súboru.
A ja som to nasával a vnímal…V poslednom ročníku Vysokej školy som dokonca dostal možnosť od docenta Jána Blaha asistovať pri tvorbe novej časti v programe Slovenský Triptych. Kapela sa buduje a budovala paralelne počas môjho pôsobenia v súboroch Zemplín a US Lúčnica. Umeleckú profesionalitu, ktorú som načerpal v Bratislave som sa postupne snažil pretaviť aj do kapely ICONITO, pretože som vedel že len, keď sa budeme správať a pracovať ako profíci, bude mať zmysel brať nás a našu prácu vážne. Tu nám navyše ešte pomáhal a umocnil túto snahu Igor Timko z No Name, ktorý bol v porote Košického Zlatého Pokladu v roku 2014.
Túto pesničkovú súťaž kapela vtedy vyhrala a Igor sa stal na čas našim producentom a mentorom. Dnes môžem hrdo vyhlásiť, že je aj našim priateľom a kolegom. Okrem toho sa teším aj z toho, že máme v kapele skvelých muzikantov, ktorí robia svoju prácu zodpovedne a že to čo spoločne vytvárame má zmysel a odozvu. Koniec koncov tento rok oslávime svoju desaťročnicu, odkedy vydávame vlastnú tvorbu a ja sa už teraz teším, že budeme môcť pozvať divákov na koncerty do Michaloviec, Košíc a Bratislavy o ktorých už čoskoro budeme informovať.