Centrum pre manažment obezity na Slovensku, ktoré funguje na SAV v Bratislave, získalo pred pár dňami medzinárodnú akreditáciu. Je to výsledok dlhoročnej multidisciplinárnej tímovej práce.
Hlavným poslaním Centra je všestranný manažment pacientov s obezitou, založený na komplexnej úprave životného štýlu – výživa, pohyb, psychológ, pod dohľadom lekára a v spolupráci s lekármi -špecialistami – diabetológ, hepatológ, kardiológ, neurológ, ortopéd, endokrinológ, neurológ, pediater, chirurg. K očakávaným aktivitám a výstupom Centra patrí výskum a výsledky v podobe publikácií a edukácia v spolupráci s univerzitami aj s odbornými lekárskymi spoločnosťami.
Týka sa aj detí
„Výskumu mechanizmov vzniku porúch metabolizmu a ďalších dôsledkov obezity sa na Slovenskej akadémii vied venovalo a venuje viacero výskumných skupín, a to s využitím zvieracích aj bunkových modelov ako aj v rámci klinických štúdií. Prvú intervenčnú tréningovú štúdiu u sedavých dospelých s obezitou sme realizovali v rokoch 2011-2013,“ uviedla okrem iného prof. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD., výskumníčka zo SAV. Téma obezity zostáva stále silná a výsostne aktuálna, pretože jej výskyt v populácii neustále narastá. V roku 2016 sme zaznamenali vo svete 650 miliónov dospelých osôb s obezitou a počet obéznych jedincov sa celosvetovo v roku 2021 zvýšil až na 800 miliónov. Je alarmujúce, že obezita celosvetovo postihuje aj 250 miliónov detí.
Každý štvrtý je obézny
Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je Slovensko po Českej republike, Maďarsku a Fínsku štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. V trendoch nárastu obezity nezaostávame, či sa to dotýka dospelej alebo detskej a adolescentnej populácie. Šesťdesiat percent Slovákov a sedemdesiat percent Sloveniek má nadváhu alebo obezitu. Každý štvrtý Slovák a Slovenka od 18 do 64 rokov má obezitu – BMI nad 30 . Najťažší stupeň obezity – BMI nad 40, má jedno percento obyvateľov, čo je asi 33-tisíc ľudí.
Spracovala vm