Tím oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia pacientov novorodeneckého veku z Košického a Prešovského kraja. Z dôvodou dlhodobého neriešenia kritickej situácie sa ocitli v situácii kedy boli nútení žiadať o pomoc ľudí. Rozhodlli sa uchopiť situáciu do svojich rúk a pomôcť malým pacientom aj ich rodičom najviac, ako je to možné. V čase našej uzávierky im občania cez platformu Donio pomohli sumou 225 790 €. Na celkovú rekonštrukciu oddelenia potrebujú vyzbierať 300 000 €.
Počet lôžok na oddelení vysoko špecializovanej starostlivosti je 18 a 10 lôžok je pre stabilnejších novorodencov. Ročne hospitalizuje oddelenie okolo 300 detí, prevažne predčasne narodených, ale aj kriticky chorých novorodencov a tých, čo potrebujú chirurgický zákrok. Doba hospitalizácie býva aj 3 mesiace. Na tento počet detí sú aktuálne priestory veľmi malé a v havarijnom technickom stave.
Každodenná realita v akých funguje jednotka intenzívnej neonatologickej medicíny
Podmienky, v akých sa predčasne narodené detičky snažia bojovať o prežitie spolu s mamičkami, sú po mnohých stránkach nedôstojné. V zime prefukuje cez okná, ktoré sa nedajú zavrieť, v lete je extrémne teplo od inkubátorov a ventilátorov, ktoré sa tlačia jeden vedľa druhého. Často je potrebné otvárať okná, pretože viac ako 40-ročná klimatizácia je nepostačujúca. K inkubátorom sa bežne dostanú holuby, netopiere či hmyz. Pri daždi cez okná zateká a personál na parapety ukladá plachty a plienky, aby zadržali vodu od prístrojov, pod inkubátormi sa tvoria mláky. „Tešíme sa, že sa toľko peňazí vyzbieralo, hlavne okná budú veľké drahé, pretože sú okolo celého obvodu oddelenia a treba ich pravdepopodne robiť do vonkajšieho plášťa. Nejde to úplne jednoducho, keďže pôjde o výškové práce. Komunikujeme s architektmi a so stavebnou firmou,“ hovorí s potešením primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny MUDr. Vanda Chovanová.
„Okrem primárky som teraz už aj stavbyvedúvca. Žijem v tom dennodenne už osem rokov. Pohybujem sa medzi personálom, ktorý často pracuje 12-24 hodín vo vysokých teplotách (bežne je tam okolo 30 stupňov, pretože na oknách nie je dostatočná tieniaca technika – pozn.red.) a mamkami, ktoré ani nevedia otvoriť okno, pretože to nejde a čakajú v rade na jednu toaletu. Viete si predstaviť aký je to pocit čakať, kým sa všetky prestriedajú. A do toho riešite život vášho novonarodeného bábätka a neviete ako to celé dopadne. Mamky u nás trávia niekoľko týždňov až mesiacov. Každý deň počúvam tie isté ponosy, ale ani sa im nečudujem. Nechcú tu byť, ale my potrebujeme materské mlieko pre ich deti. Živý kontakt je nenahraditeľný. Vediem stočlenný kolektív zdravotníkov, ročne máme tristo kriticky chorých detí, mám dosť roboty aj bez zháňania peňazí na rekonštrukciu, ale je to momentálne jediný spôsob, ako si môžeme pomôcť.“
Posledná čiastočná rekonštrukcia bola realizovaná pred 20 rokmi
Matky, bojujúce o prežitie svojich detí majú k dispozícií len 2 izby s celkovou kapacitou 8 postelí a 1 kúpeľňu, keďže druhá nefunguje z dôvodu pokazeného odpadu. Ženy v šestonedelí so zvýšenými nárokmi na hygienu ju zdieľajú spoločne. Podmienky na oddelení sú na úrovni štandardu niektorých väzníc, v pôvodnom 43-ročnom stave, sú nehumánne, zariadenie je opotrebované. V týchto podmienkach prežívajú matky strach o prežitie svojho dieťaťa často niekoľko mesiacov, nemajú žiadne súkromie, nemajú si počas pobytu v nemocnici kde vyprať oblečenie, pretože niektoré sú od domova vzdialené aj viac ako 100 km.
Spojenie snaživých žien
Detská fakultná nemocnica Košice mala vypracovaný projekt nadstavby nových priestorov pre Plán obnovy a odolnosti, ktorý bol časovo realizovateľný, bol v súčinnosti s optimalizáciou siete nemocníc, bol lacný a hodnotený ako najlepší z predložených. Vláda SR však rozhodla, že podporí projekty menších a súkromných nemocníc, a projekty, ktoré predkladali fakultné nemocnice, neboli schválené. Síce Univerzitná nemocnica Košice rovnako ako aj Detská fakultná nemocnica v Košiciach sú majetkom štátu, uvoľnenie finančných zdrojov na potrebnú rekonštrukciu priestorov nie je teda legislatívne možné.
Organizátorky kampane MUDr. Vanda Chovanová, Mgr. Milena Bobeková, PhD., Mgr. art. Zuzana Marianková, Mgr. art. Simona Bobeková sa spojili s neziskovou organizáciou Malenka (pôsobiacou pri oddelení), ktorým nie je tento alarmujúci stav neonatológie ľahostajný a zrelaizovali zbierku cez platformu donio. „Oslovoila ma pani Boboková, ktorá je podnikateľka v Bratislave a nemá so zdravotníctvom ani s Košicami nič spoločné, ale trápil ju stav na našom oddelení,“ vysvetľuje primárka.
Dobré správy
Košická neonatológia sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a z tohto dôvodu sú priestory, v ktorých intenzívna neonatológia sídli, nerekonštruovateľné zo štátnych zdrojov. „Dostávali sme pravidelne odpoveď, že pre nás nevedia nič spraviť a ani investovať, pretože sme v podnájme ako samostatná hospodárska jednotka. Dlhodobo upozorňujeme na havarijný stav oddelenia, nejde o žiadnu novinku. Keďže sme sa nedostali do Plánu obnovy a vypadli sme z investičného plánu Ministerstva zdravotníctva, jediným spôsobom bolo opraviť škody cez neziskovú organizáciu. Tak, ako sa opravujú aj mnohé iné zdravotnícke zariadenia kedy neziskové organizácie suplujú štát,“ hovorí primárka.
Organizátorky kampane dostali suhlas FNLP a DFN KE rekonštruovať priestory, už mali na obhliadke aj firmy na výmenu okien, výmenu podlahy a stavebnú firmu, ktorá bude realizovať stavebné práce v priestoroch, kde dočasne prebývajú mamičky. „Všetci dodavátelia sú nesmierne ústretoví a ochotní dodávať materiál a služby s minimálnymi maržami. Získané peniaze od darcov budú použité na renováciu priestorov: výmenu okien, elektrických rozvodov, vodoinštalácie, novú klimatizáciu, rekonštrukciu kúpeľne a toalety, nákup postelí, nočných stolíkov, posteľnej bielizne, výmenu osvetlenia, dverí, kuchyne, nábytok a potrebné zariadenie do prípravovne stravy pre deti a nákup spotrebičov: práčka, sušička, umývačka, televízor, mikrovlnná rúra,“ hovorí na záver primárka so srdcom na pravom mieste.
Podporme personál aj mamičky s deťmi
Získané peniaze od darcov budú použité na renováciu priestorov: výmenu okien, elektrických rozvodov, vodoinštalácie, novú klimatizáciu, rekonštrukciu kúpeľne a toalety, nákup postelí, nočných stolíkov, posteľnej bielizne, výmenu osvetlenia, dverí, kuchyne, nábytok a potrebné zariadenie do prípravovne stravy pre deti a nákup spotrebičov: práčka, sušička, umývačka, televízor, mikrovlnná rúra. Prispieť môžete na stránke: https://donio.sk/kosicka-neonatologia