Scenáristka a editorka scenárov Kristína Viglašská Lévai spracováva vo svojom zamestnaní rôzne témy. Za srdce ju chytili najmä tie zdravotné, keďže sa dlhodobo venovala obľúbenému seriálu Nemocnica na TV JOJ. Mladá žena dokonca rozpísala v seriáli aj svoj prípad.
Veľa premýšlania a kombinatoriky
Kristína začala písať hneď po skončení fakulty masmédii. Napísala scenáre pre divácky obľúbené seriály ako boli Divoké kone, Vlci a Nový život. Popri hlavnej pracovnej náplni pomáha aj svojej mame s účtovníctvom. „V poslednom ročníku vysokej školy som mala pedagogičku, ktorá pracovala na jednom seriáli v inej televízii a stiahla ma k sebe na pomocné práce. Asi po roku som sa so zvyškom tímu presunula do aktuálnej televízie, kde som doteraz. A dodnes úplne spokojná.“ Práca scenáristky obnáša veľa rozmýšľania, ktoré nemusí vždy prebiehať osamote. Na tvorení príbehu sa zúčastňujú viacerí tvorcovia, brainstormujú a vytvárajú si linky, kadiaľ chcú, aby sa ich príbehy uberali. Následne si každý scenárista spracuje svoj vlastný diel.
Inšpirácie sú všade, kam sa pozriem
Dôležité na tejto práci je veľa komunikovať s kolegami. Inšpirácia sa dá nájsť absolútne kdekoľvek. Či už sú to príbehy priateľov, kolegov, či z vlastnej rodiny. Každý deň sa ich odohrá okolo nás množstvo. Priatelia Kristíny sa tak často ocitajú na televíznej obrazovke bez toho, že by o tom dopredu vedeli: „Sledujem aj veľa dokumentov a zahraničných seriálov. Z každého sa dá vybrať niečo, čím sa dá inšpirovať.“
Necítim si končatiny
Na jar v roku 2015 Kristína začala mať pocit, akoby si necítila vlastné končatiny. „Akoby moja koža nebola moja vlastná. Začalo to od chodidiel, cez nohy, ruky, išlo mi to celým telom až po krk. Začala som behať po doktoroch, keďže magnézium mi vôbec nezaberalo,“ spomína si na začiatky ochorenia mladá žena. Obvodná lekárka ju poslala k neurológovi, ten prikázal hospitalizáciu a diagnostiku, ktorej výsledky prišli do piatich dní. Poukázali na ochorenie sklerózou multiplex.
Spravili jej vyšetrenie s názvom lumálna punkcia, z ktorého bolo zrejmé, že ide o autoimunitné ochorenie. Nasledovala magnetická rezonancia mozgu a krčnej chrbtice, kde Kristínke našli tri tzv. lézie (pozn.red: nálezy spojené so sklerózou multiplex, poškodené nervové zakončenia). „Prvé reakcie boli spojené s googlením toho, čo mi vlastne je. Čo skleróza multiplex presne znamená a ako ovplyvní môj život do budúcna. Potom som hodinu a pol sedela na balkóne s rolkou toaletného papiera a plakala. Až kým neprišla moja rodina a plakali sme spolu. Akonáhle som vyšla z nemocnice, hneď som musela začať riešiť liečbu, čiže nemala som žiaden čas sa s chorobou pomaly vyrovnávať. Všetko sa to dialo za pochodu. Našťastie som už mesiac a pol po ukončení hospitalizácie mala nasadenú liečbu.“
V súčasnosti sa Kristína lieči Interferónom jeden krát do týždňa a každý týžden si sama pichne injekciu s touto látkou: „Našťastie je to šikovný systém, že iba stlačím gombík a ono to samo vystrelí.“
Treba počúvať svoje telo
Po novej skutočnosti Kristína musela život prispôsobiť chorobe: „Mám veľké šťastie, že pracujem drvivú väčšinu času z domu a mám flexibilnú pracovnú dobu. Viem o sebe, že akonáhle začnem cítiť väčšiu únavu, mám si ísť ihneď ľahnúť a robotu si dokončím neskôr. Nežiadúce účinky interferónu sú ako symptómy chrípky. Zimnica, bolesť tela a podobne. Môžem to pripodobiť stavu po očkovaní kovidu, to máme mnohí čerstvo v pamäti. Čiže viem, že v ten deň si nemám plánovať nič fyzicky náročné a musím si naordinovať voľno.“
Pri každom ochorení nastupuje otázka či a kedy sa stať matkou a aké budú zdravotné následky. Kristína sa rozhodla deti nemať. „60% môjho rozhodnutia je spojených so sklerózou. Diskutovala som o tom s gynekológom aj neurológom a rozhodla som sa takto.“ Silnú oporu cíti v mame, mladšom bratovi a manželovi. Ten vedel od začiatku o Kristíninom zdravotnom stave a po celú dobu pri nej pevne stojí.
Skleróza aj v seriáli
V jednej sérii seriálu Nemocnica figurovala postava lekárky Viktórie, ktorá si prechádzala podobnými peripetiami aké zažila Kristína na vlastnej koži. Zisťovala, čo jej vlastne je až kým neprišiel výsledok – ochorenie na sklerózu multiplex. „V tomto príbehu som aplikovala mnohé poznatky zo svojej vlastnej skúsenosti.“ Proces písania scenára je vskutku kreatívna činnosť, ktorá si vyžaduje svoj čas.
„Začíname linkovaním, kde sa stretneme všetci scenáristi, kreatívny producent a dramaturg. Rozprávame sa o každej jednej postave a riešime najmä to, čo sa bude diať v nasledujúcich dieloch. Aj o tom aké pacientske a diagnostické príbehy by sme mohli teoreticky použiť. Potom máme týždeň, kedy píšeme tzv. story line. A tá sa následne rozpisuje do dialógov.“ Od začiatku procesu po vznik to môže trvať aj dva týždne. Prežíva Kristína „svoje „ seriály? „Aktuálne sa pracuje na 12 – tej sérii Nemocnice. Doteraz bolo odvysielaných vyše 300 dielov. Stále je dosť diagnóz o ktorých sa dá písať.“
Potrebná čistá hlava
Scenáristka sa zvykne chodiť prechádzať so svojimi psami. Tým, že býva na bratislavskej Kolibe, do lesa to má naozaj blízko. Snaží sa byť, čo najviac mimo počítača, aby si oči aj hlava skutočne oddýchli. Veľmi rada cestuje a spoznáva nové krajiny, miesta, jedlá a kultúry. Najradšej by sa videla stále na pláži. „Popri mojej tvorbe nezaspávam na vavrínoch, ale sledujem aj konkurenčné televízie a ich seriály. Držím nášmu seriálu vždy poctivo palce e nedá mi často porovnávať našu a ich tvorbu.“ Aktuálne zostane Kristína v pomocnom tíme a bude editovať scenáre.
Od ich tvorby si dá na chvíľu oddych, pretože sa chystá na dobrodružnú cestu po juhovýchodnej Ázii. Spolu s manželom navštíva Singapur a Thajsko. Nesmie si zabudnúť preukaz o užívaní liekov: „Vždy mám nervy z toho, či ma pustia na letisku cez kontroly, ale myslím si, že nie som jediná, ktorá so sebou nosí injekcie hore dole po svete.“ Kristína apeluje aj na nás ostatných, aby sme počúvali svoje telo a neprepínali sa. Hlavne sa nehanbime požiadať o pomoc lekárov vtedy, keď si človek nevie pomôcť sám.
Foto: Stanka Topoľská, archív K.V. L.