Klinčeky sa nedajú prehliadnuť– zakvitnutý trs v záhone pekne skrášli každú záhradu. Navyše, po odrhnutí vydrží aj vo váze veľmi dlho. V júni si môžeme vysiať Klinček bradatý, získame tak nové rastliny tohto obľúbeného kvetu.
Pôvodom je z južnej Európy. Divo rastie v horách južnej Európy, od Pyrenejí na východ až po Karpaty a Balkán, no nájdeme ho aj v Ázii. Rastlina sa do severnej Európy dostala v 16. Storočí, neskôr „doputovala“ aj do Severnej Ameriky a všade sa stala obľúbeným naturalizovaným kvetom. Je veľmi variabilná – môže ísť o jednoročnú, dvojročnú rastlinu i trváce druhy. Dorastá do výšky 13 až 92 cm, s kvetmi v hustom strapci na vrchole stoniek. Kvety majú päť okvetných lístkov so zúbkovanými okrajmi. Divoké rastliny produkujú červené kvety s bielym základom, ale farby v kultivaroch siahajú od bielej, ružovej, červenej a fialovej až po pestré vzory. Sú jedlé a môžu mať liečivé vlastnosti.Samozrejme, priťahuje včely, vtáky a motýle. Listy na stonke sú kopijovité a protistojné, matne zelenej farby.
Chcete nové rastliny?
Klinčeky si môžeme rozmnožiť semenami, oddelkami alebo bylinnými odrezkami, záhonové druhy koncom leta aj potápaním. Druhy pestované ako dvojročné vysievame v júni na starostlivo pripravený vonkajší záhon. Vysievame plytko, miesto výsevu udržiavame stále mierne vlhké, malo by byť v polotieni. Ideálna pôda pre klinček je mierne vlhká, dobre priepustná, hlinitá, humózna a mierne zásaditá. Priepustná pôda je dôležitá pre to, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov v dôsledku podmáčania, hlavne v chladnejšom období.
Vzídené rastliny potom vyjednotíme. V auguste až v septembri dobre vyrastené sadenice vysádzame na trvalé stanovište. Vyberte im slnečné miesto, to majú rady. Klinčeky z tohtoročných výsevov nám rozkvitnú až o rok. Na stanovišti sa klinček sám vysemeňuje, a tak sa na jednom mieste môže rastlina nachádzať dlhodobo. Pri samovýseve niektorých vyšľachtených kultivarov si semenáče nemusia zachovať vlastnosti a vzhľad materských rastlín. Niekedy rastlina pretrváva na záhone aj ako trvalka, no väčšinou tieto staršie rastliny horšie kvitnú.
Akcent pre vidiecky štýl
V dôsledku nadmernej vlhkosti sa môže vyskytnúť hniloba koreňového krčka. Predchádzať sa jej dá pestovaním v priepustnej pôde. Klinčeky môžu byť tiež napadnuté hrdzou klinčekovou alebo fusariovým vädnutím. Zo škodcov sa vyskytujú larvy kvetoviek alebo obaľovač hvozdíkový. Klinček bradatý je obľúbená rastlina v záhradách vidieckeho štýlu. Veľmi vhodný je aj do prírodných záhrad, ktorých cieľom je prilákať vtáky, včely a motýle. Pekne vynikne aj v kombinovaných záhonoch, napríklad s okrasnými trávami. Vyššie odrody treba niečím podoprieť, aby sa neváľali. Kvety sú vhodné na rez, pretože vydržia dlho pekné.
Foto: shutterstock