Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Knižný tip od Mary Baloghovej: Najprv sa vezmeme

február 22, 2013 - 14:06
Príťažlivé postavy, pôvabný príbeh, v ktorom nechýbajú vrúcne city, zmyselnosť, vtip, ba ani štipka tajomstva – čo viac si môže milovník regentských romancí želať?
Foto: 

 

Kráľovná historickej romance Mary Baloghová nás pozýva na prvé  stretnutie s výnimočnou rodinou ohnivých a zmyselných Huxtablovcov – so súrodencami Margaret, Vanessou, Katherine a  Stephenom. Nech sa páči, vstúpte do ich sveta plného vzrušujúcich škandálov, intríg a zvádzania! 
S druhorodenou dcérou vidieckeho farára Vanessou sa život nemaznal: už po roku manželstva s milovaným Hedleym sa stala vdovou. Odvtedy táto hrdá a odvážna mladá žena žije len pre svoje sestry a brata, kvôli ktorým je pripravená obetovať čokoľvek – aj vlastné šťastie. 
Príchod Elliota Wallacea, neodolateľného vikomta Lyngata, ktorý patrí k najobletovanejším starým mládencom v Anglicku, spôsobí v dedinke, kde líšky dávajú dobrú noc, obrovskú senzáciu. A keď vikomt začne dvoriť Margaret, Vanessa mu v zúfalej snahe zachrániť staršiu sestru pred manželstvom bez lásky ponúkne svoju ruku. Elliot sa potrebuje oženiť, a tak prijme jej nekonvenčný návrh. Ibaže vo svadobnú noc sa medzi týmito dvoma cudzími ľuďmi, ktorí nemajú vôbec nič spoločné, prihodí čosi zvláštne...
 
 
Ukážka z deja: NAJPRV SA VEZMEME
 
 
Vyzval ju do tanca sám vikomt. Bude tancovať s týmto vikomtom, najkrajším mužom, akého pozná. S týmto arogantným... fičúrom. Ale jej zmysel pre absurdnosť bol niekedy jej skazou. Čo si ten vikomt asi myslí? Takmer sa zasmiala a radšej sa nepozrela smerom k Margaret. Pocit hanby však veľmi rýchlo zatlačil do úzadia pobavenosť. Hrozné, že sa tanečná zábava začína takto.
 
Naozaj celá sála čaká na jej odpoveď? Alebo je to len jej bujná fantázia? 
Pravdaže nečaká. Bože dobrý, predsa len mala trvať na tom, že zostane doma a bude si čítať. „Ďakujem.“ Znova sa uklonila a fascinovane sa dívala na ruku, ktorú jej nastavil. Bola jemná, nechty dokonale upravené, celkom ako nechty nejakej dámy. A predsa to nepôsobilo ani trochu oženštene. Vlastne, on nepôsobil zoženštene. Takto zblízka sa jej zdal ešte vyšší, urastenejší a mocnejší než z diaľky. Cítila vôňu príjemnej kolínskej. Aj horúčavu jeho aury. A ešte čosi ju zaujalo na jeho tvári – všimla si to, až keď mu vložila ruku do dlane a pozrela naňho – oči nemal tmavé ako vlasy, ale jasnomodré. A pozorne na ňu hľadeli spod napoly privretých viečok.
 
Ruku mal pevnú a hrejivú.
Tak teda na tento večer asi nikdy nezabudnem, pomyslela si, keď ju vikomt viedol do radu tanečníkov, ktorý sa už vytváral, a pán Rigg čosi nervózne zafidlikal na husličkách. Bude tancovať s krásnym a pyšným vikomtom – navyše úvodné kolo. Škoda, že po návrate domov sa o tom nebude môcť porozprávať s Hedleym.
„Nessie?“ zatiahol vikomt Lyngate, keď už stála v rade dám a chystal sa zaujať svoje miesto v rade džentlmenov. Znova nadvihol obočie. To nebolo oslovenie, ale otázka.
„Vanessa,“ vysvetlila a hnevala sa na seba, že to vyslovila, akoby sa ospravedlňovala. Nepočula zreteľne, čo povedal, keď sa postavil do náprotivného radu, ale zdalo sa jej, že čosi ako „chvalabohu“.
Skutočne to povedal?
 
Spýtavo naňho pozrela, ale už tie slová nezopakoval.
Nikdy sa jej nepáčila skrátená podoba jej mena. Nessie Dewová, to znelo tak obyčajne. Ale aj tak to nebola jeho starosť, ako ju oslovujú jej príbuzní a priatelia. 
 
Muži po oboch stranách vikomta sa tvárili dosť nervózne a užasnuto. Predpokladala, že aj dámy po oboch jej stranách, ale nepozrela sa.
Ten chlap im úplne pokazí zábavu. Všetci sa na ňu tak tešili! A pritom preňho neznamenala celkom nič. Pozrel doprava-doľava na rady tanečníkov a ani sa nepokúšal zakryť nudu.
 
Ach, Bože! Zvyčajne nebola taká protivná pri posudzovaní neznámych ľudí – niežeby ich vídala často. Ale prečo zmýšľa o vikomtovi Lyngatovi tak... nepekne? Že by preto, lebo sa priveľmi hanbila priznať si, že sa doňho takmer zaľúbila?
 
To by bolo naozaj smiešne – klasický príklad Krásky a zvieraťa, pričom by si vymenili úlohy a tým zvieraťom by bola ona. Zrazu si uvedomila, že až priveľmi dychtivo podľahla presviedčaniu manželových rodičov aj Margaret a Katherine, aby šla na dnešnú tanečnú zábavu. A keď už podľahla, držala si palce, aby ju niekto vyzval do tanca. No, napokon ju naozaj niekto vyzval, hoci ho k tomu viac-menej donútili. A ani to nemohol byť krajší a urodzenejší muž. Dalo by sa povedať, že sa jej splnili tie najodvážnejšie sny. 
 
Tak sa teda bude baviť bez ohľadu na všetko ostatné.
Zrazu si uvedomila prítomnosť rodiny, priateliek aj susedov vyobliekaných v tom najlepšom a v slávnostnej nálade. Uvedomila si pukot ohňa vo dvoch kozuboch a plamene sviečok mihotajúce sa v prievane. Uvedomila si vône parfumov a jedla. Aj to, že oproti nej stojí džentlmen a čaká, kedy spustí hudba. A pritom na ňu hľadí spod spustených mihalníc. Nedovolí mu, aby si myslel, že ju privádza do úžasu. Nedopustí, aby ju pripravil o reč.
 
Hudba spustila a Vanessa sa žiarivo usmiala, pripravená zhovárať sa s tanečným partnerom, pokiaľ to figúry tanca dovolia. 
Ale predovšetkým sa oddá čírej radosti z toho, že znova môže tancovať.
 
 
Zdroj: Slovenský spisovateľ
                           

- - Inzercia - -