Koalícia sa pokúsi na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolať podpredsedu Národnej rady (NR) SR Michala Šimečku (predseda hnutia Progresívne Slovensko). Hlasovanie bude tajné. Schôdzu k odvolávaniu predsedu najsilnejšieho opozičného subjektu iniciovali strany Smer – SD a Slovenská národná strana. Návrh na Šimečkovo odvolávanie zdôvodnili tým, že jeho príbuzní, a tiež partnerka, mali poberať prostredníctvom nadácie, respektíve dvoch občianskych združení, dotácie od štátu medzi rokmi 2020 až 2024. Podľa predkladateľov mal šéf PS vplyv na poskytovanie dotácií, s čím súvisí ďalší dôvod na jeho odvolávanie, a to závažné podozrenia z nezákonného postupu pri ovplyvňovaní procesu prideľovania štátnych dotácií. V tomto smere sa odvolávajú na čiastkové výsledky auditu ministerstva spravodlivosti. Podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) na tlačovej besede v deň odovzdania návrhu argumentoval aj tým, že Šimečka mal zneužívať ústavné demokratické práva na to, aby ochránil systém dotácií. Narážal pri tom na verejné zhromaždenia organizované na podporu odvolávania ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD). „Tieto dve ministerstva vážnym spôsobom vstúpili do systému financovania týchto nadácií a občianskych združení, ktoré sú spojené aj s osobou Šimečku,“ tvrdil. Medzi dôvodmi sa spomína aj Šimečkovo vystupovanie vo verejnom priestore, podľa Gašpara sú jeho rétorika a spôsob vedenia opozičnej politiky konfrontačné a majú potenciál eskalovať napätie v spoločnosti. Pripomenul pritom atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z 15. mája tohto roka.
Pod návrh na Šimečkovo odvolanie sa podpísali poslanci Smeru a Slovenskej národnej strany. Tretí koaličný subjekt Hlas-SD podpisy nepripojil. Strana sa spočiatku jednoznačne nevyjadrovala k tomu, či za Šimečkovo odvolanie zahlasuje, no opakovane na predsedu PS apelovala, aby zo svojej pozície sám odstúpil. V utorok 10. septembra Hlas informoval, že sa na rokovaní svojho predsedníctva dohodol, že odvolávanie šéfa progresívcov z postu podpredsedu parlamentu podporia. Šimečka následne pogratuloval vládnej koalícii, že sa dohodla na jeho odvolávaní. „Síce sa nevedia mesiace dohodnúť, koho zvolia za predsedu parlamentu, aby riadne fungoval, a štát sa im rozpadá pod rukami, aspoň sa ale dokázali zhodnúť, koho odvolajú – jediného podpredsedu národnej rady, ktorý nebol stíhaný alebo obžalovaný,“ uviedol s tým, že jeho strana sa na mimoriadnu schôdzu teší.
Kontroverziu vyvolalo to, že podľa vlastností dokumentu k Šimečkovmu odvolávaniu, by mal byť jeho autorom šéf Slovenskej informačnej služby a syn Tibora Gašpara Pavol Gašpar. Informoval o tom Šimečka. „Je to absolútny škandál a dôvod na okamžité odvolanie Pavla Gašpara,“ dodal. Tibor Gašpar (Smer-SD) na vyjadrenia Šimečku reagoval prostredníctvom videa na sociálnej sieti. „Šimečka prišiel so závažným odhalením. Zistil, že používam nie čierny nezákonný softvér, ale softvér, ktorý zakúpil môj syn pred niekoľkými rokmi, a ktorý má niekoľko inštalácií. Hovorím o softvére Microsoft Office,” uviedol podpredseda parlamentu s tým, že je to zároveň dôvod, prečo sa objavili v dokumente identifikačné údaje jeho syna. Pavol Gašpar sa voči Šimečkovým tvrdeniam ohradil, označil ich za pseudokauzu, ktorou sa predseda PS podľa neho usiluje prekryť skutočné dôvody svojho odvolávania.