Naučiť sa cudzí jazyk chce pevné odhodlanie, pravidelnosť a čas, ale predovšetkým námahu, do ktorej sa veru nechce každému. Učiť sa cudzí jazyk je totiž pre náš mozog drina. A hoci si pri štúdiu naša hlava poriadne zamaká, táto drina má mimoriadne pozitívne účinky. Aké? Vyspovedali sme študentky Kogneo – akadémie vzdelávania dospelých 55+ a seniorov, ktoré sa minulý rok zúčastnili Festivalu online vzdelávania pre dospelých 55+, a odvtedy sa štúdiu jazykov venujú na pravidelnej báze.
Svet sa otvoril, cestujeme, surfujeme…a je nám hej. S technologickým pokrokom sa zároveň rozšírila aj paleta možností, ako sa cudziu reč učiť rýchlo a efektívne. Tradičná prezenčná výučba je bohatšia o online formy vyučovania, rôzne aplikácie na učenie jazyka a iné digitálne aj interaktívne spôsoby. Odrazu sme konfrontovaní toľkými možnosťami, že pre nás môže byť problematický samotný výber. Učenie jazyka prezenčne alebo v online kurze sa však dlhodobo ukazuje ako najefektívnejšie. Prečo je tomu tak? Kurzy sú navrhnuté tak, aby poskytovali postupne nabaľujúce sa lekcie. Jazyk sa v kurze vyučuje systematicky, štruktúrovane a jazykové schopnosti sa získavajú postupne. V kurzoch zároveň pôsobia odborníci, ktorí majú s výučbou jazyka bohaté skúsenosti, a študentom dokážu poskytnúť správne vedenie, inštrukcie, či spätnú väzbu, ktorá je pre kvalitné učenie nevyhnutná, hovorí riaditeľka Kogneo – akadémie vzdelávania dospelých 55+ a seniorov Klaudia Bednárová.
Ako by ste popísali výhody učenia sa nového jazyka v zrelom veku?
SILVIA: Udržiavam si tým bdelú myseľ, trénujem si mozog a mám zo seba dobrý pocit, pretože viem, že to robím zároveň aj ako prevenciu neurodegeneratívnych ochorení.
S akými výzvami ste sa pri štúdiu cudzích jazykov stretli?
DARINA: Naučiť sa cudzí jazyk znamená učiť sa systematicky. Z hodiny si veľa zapamätáte, ale ak si to potom neopakujete a nenaučíte sa to naspamäť, o mesiac naučené učivo zabudnete. Absolvovať dve online hodiny týždenne, prípadne si napísať domácu úlohu, nestačí. Musí tam byť ešte pravidelná dávka vlastnej iniciatívy.
Zdroj: Darina Sedláková, Jarmila Koryčanová, Silvia Šedovičová
Zdroj: Kogneo
Aké dary vám do života priniesol cudzí jazyk?
DARINA: Možnosť porozprávať sa s ľuďmi z iných krajín a radosť z toho, že sa vo svete kvôli neznalosti jazyka nestratím (lebo aj keď sa stratím, tak sa viem opýtať).
Mnoho ľudí má predsudky a nedôveruje online forme výučbe jazykov, aká je vaša skúsenosť?
DARINA: Určite sú ľudia, pre ktorých to nemusí byť vhodná forma. Mne to ale veľmi vyhovuje. Za veľkú výhodu považujem najmä časovú efektívnosť: nestrácate čas dopravou na miesto, iba sa v stanovenú hodinu pripojíte na Zoom, a po skončení hodiny odpojíte. Ak je zručný aj lektor (čo v mojom prípade platí na 100%), vyučovanie je v online interaktívnejšie.
Čo by ste povedali ľuďom, ktorí váhajú, či sa učiť jazyk aj po päťdesiatke?
SILVIA, DARINA, JARMILA: Čože je to päťdesiatka? Nebojte sa, aj vo vyššom veku sa dokážete naučiť cudzí jazyk a zmení vám to život! Je zbytočné sa báť toho, čo ste neskúsili, a keď už ste aj skúsili, ale nešlo to, treba to skúsiť inak. Hlavne s radosťou.
Čo by ste poradili tým, ktorí uvažujú o účasti na tohtoročnom Festivale online vzdelávania dospelých 55+?
SILVIA, DARINA, JARMILA: Bez váhania sa prihlásiť, pretože po každej stránke budete profitovať. Je to nielen posilnenie vedomostí, ale aj sebavedomia. Zároveň zabáva a možnosť stretávať príjemných ľudí. Nakoniec nič nestratíte, iba získate.
Aj vás srdečne pozývame na tohtoročný Festival online vzdelávania dospelých 55+, ktorý bude prebiehať od 18-22.9.2023, v rámci Týždňa celoživotného učenia, ktorý každoročne organizuje AIVD – Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých. Počas celého týždňa si môžete ZDARMA vyskúšať online kurzy piatich svetových jazykov a webináre digitálnych a kognitívnych zručností. Prihlasovať sa môžete na www.kogneo.org alebo nám napíšte na info@kogneo.org prípadne zavolajte na 0917 150 737.