Aj jeseň života si môžete užívať aktívne a v zdraví so svojou rodinou a vnúčatami. Stačí zájsť častejšie na prechádzku, nadýchať sa čerstvého vzduchu, zaradiť do stravy viac vlákniny, ovocia a zeleniny, a v neposlednom rade chodiť pravidelne na preventívne prehliadky k všeobecnému lekárovi, a to aj vtedy, keď vám na prvý pohľad nič nie je.
Práve tie dokážu zabezpečiť to, že sa o kolorektálnom karcinóme, rakovine hrubého čreva a konečníka, dozviete včas. Ochorenie je síce jedným z najčastejších onkologických ochorení vo svete i na Slovensku, no až v 95 % prípadov je liečiteľné. Pripomína to aj marec, mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme.
Ročne pre rakovinu hrubého čreva len na Slovensku vyhasne až 2 000 životov a až 4 000 pacientov si túto diagnózu každý rok vypočuje z úst svojho lekára. „Toto ochorenie sa veľmi podceňuje. Črevo je totiž trubica, v ktorej prípade, ak nádor rastie smerom dovnútra, pacient nič necíti a príznaky sa prejavia neskoro. Preto pravidelná prevencia je jediná cesta ako ochorenie včas odhaliť,“ vysvetľuje prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.
Rakovina hrubého čreva a konečníka sa týka najmä ľudí po 50. roku života a postihuje hrubé črevo v ktorejkoľvek jeho časti. Nádor môže vzniknúť aj z celkom malého polypu – výrastku sliznice hrubého čreva. Ak sa aj takýto polyp objaví, zo začiatku býva neškodný, lekári ho však vedia včas a bezbolestne odstrániť, aby neprerástol do vážnejšej diagnózy.
Rizikovými faktormi pri výskyte tohto typu rakoviny sú najmä vek, strava, výskyt rakoviny hrubého čreva alebo polypov v hrubom čreve v rodine, cukrovka, obezita, fajčenie, pitie alkoholu či sedavý životný štýl.
Príznaky, ktoré netreba ignorovať
Čísla v súvislosti s týmto onkologickým ochorením sú alarmujúce najmä preto, že mnohí ľudia prídu na vyšetrenie už v bolestiach a vtedy ide často už o vážnu diagnózu. Ak pociťujete slabosť, únavu, máte problémy s vyprázdňovaním, hnačky, zápchy, bolieva vás brucho, nemáte chuť do jedla, pociťujete nadúvanie alebo spozorujete krv v stolici, môže ísť o červenú kontrolku, že vo vašom tele nie je niečo v poriadku. Pri takýchto príznakoch treba spozornieť a vyhľadať lekára.
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne je viac ako polovica prípadov rakoviny hrubého čreva odhalená až po 70. roku života, pri rakovine konečníka je to po 60. roku života. Ochorenie dominuje najmä u mužov, nevyhýba sa však ani ženám. „Práve seniori sú s pokročilým vekom zraniteľnejší, preto je mimoriadne dôležité, aby dbali na prevenciu, pestrú stravu a zdravší životný štýl. Práve prevencia doslova zachraňuje životy, o čom svedčia aj naše dáta. Napríklad skríning rakoviny hrubého čreva, na ktorý poistencov pravidelne pozývame, dokáže zachrániť 800 životov ročne,“ spresňuje Ivana Linetová z oddelenia komunikácie VšZP.
Prevencia zachraňuje životy
Viete, kedy ste boli naposledy u svojho všeobecného lekára? Absolvovanie pravidelnej preventívnej prehliadky dokáže odhaliť problémy včas. Práve ľudia po 50. roku života majú v rámci preventívnej prehliadky nárok na bezplatný test na skryté krvácanie v stolici. Ak ste však na preventívnej prehliadke neboli už viac ako dva roky, test na skryté, voľným okom neviditeľné krvácanie do stolice, posiela do schránok spolu s pozvánkou na vyšetrenie aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Pozvánku spolu s testom dostávajú ženy aj muži vo veku od 50 do 75 rokov, pričom vyšetrenie je možné vykonať do 6 mesiacov od doručenia,“ dodáva I. Linetová. Preto, ak si test nájdete vo svojej schránke, neignorujte a nevyhadzujte ho. Môže vám skutočne zachrániť život.
Tip pre vás: Čo s testom, ktorý príde do schránky?
Moderná medicína je veľkým pomocníkom, no pravdou je, že svoje zdravie máme vo svojich rukách. Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú zo začiatku veľmi nenápadné a o tejto diagnóze tak dlho nemusíte vedieť. Bolesť môže už neskôr signalizovať vážnejší problém.
Test na skryté krvácanie v stolici posielajú zdravotné poisťovne tým poistencom, ktorí neboli na preventívnej prehliadke už viac ako dva roky. Test vykonáte doma podľa priloženého návodu a do 3 dní ho treba odniesť vášmu všeobecnému lekárovi na vyhodnotenie.