Dnes je piatok, 18.jún 2021, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kóma či umelý spánok?

júl 03, 2014 - 13:57
Médiami v posledných dňoch prehrmela radostná novina – Michael Schumacher (45) sa prebral z kómy. Médiá priniesli správu o tom, že Michaela previezli z nemocnice v Grenobli do rehabilitačného centra v Lausanne. Aká je vlastne pravda o jeho stave?
Foto: 
Pretekárovi Formuly 1 Michaelovi Schumacherovi sa stala osudnou koncoročná lyžovačka v Meribel. Pri páde utrpel vážne zranenie, pre ktoré ho okamžite hospitalizovali a podstúpil niekoľko operácií mozgu. V médiách sa pritom neustále skloňovali slová kóma a umelý spánok. Prvotné informácie hovorili o tom, že známy pretekár upadol do kómy. V novoročnom vyhlásení však Schumacherova manažérka Sabine Kehmová uviedla, že Michael zostáva v umelom spánku. Ide pritom o dve celkom rozdielne veci.
 
Aké sú rozdiely?
Kóma je stav dlhého bezvedomia, v ktorom človek nie je schopný odpovedať na prichádzajúce podnety. Nedokáže otvoriť oči, nereaguje na bolestivé popudy, nekomunikuje a prakticky sa nehýbe. Môže sa vyskytnúť trhavý pohyb svalov, končatín, očných viečok či tras svalov a končatín. Kóma môže trvať mesiace i roky. Pacient, ktorý je však v umelom spánku, nemusí byť v kóme. Umelý spánok je liečebná metóda - dlhodobá anestézia. Do tela pacienta sú privádzané látky, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu tlmivým spôsobom a podľa množstva, ktoré sa do tela privádza, je možné navodiť rôzne hlboký stupeň „bezvedomia“. Umelý spánok je navodený liekmi za nejakým účelom a kóma je dôsledok choroby, úrazu. Môžu sa však prelínať, čo mohol byť aj Schumacherov prípad.
 
Viac sa dočítate v STARE!
 
Olívia Lacenová
Foto: isifa

- - Inzercia - -