Občanov Spojeného kráľovstva aj celého sveta čaká významný historický víkend. Prívrženci monarchie si už netrpezlivo pripravujú transparenty, kytice aj kempingové stoličky na bohatý program dlho očakávanej korunovácie nového kráľa Karola III.
Kráľ Karol bude korunovaný spolu s kráľovnou manželkou na veľkolepom ceremoniáli vo Westminsterskom opátstve už 6. mája. Oficiálna udalosť bude súčasťou predĺženého víkendu plného osláv na počesť nového panovníka. Kráľ nastúpil na trón po smrti svojej matky, kráľovnej Alžbety II., v septembri minulého roka a stal sa tak najstarším novým panovníkom v britskej histórii. Plány na dlho očakávaný korunovačný víkend dostali utajený názov Operácia Zlatá guľa.
Kráľ Karol III. s manželkou Kráľovnou Camillou na štátnej návšteve v Berlíne, foto: Heide Pinkall Shutterstock
Dlhoročné tradície aj okázalosť
Korunovačná omša je naplánovaná na 6. mája na jedenástu hodinu. Po nej sa odštartuje víkend plný podujatí, vrátane koncertu na zámku Windsor. Kráľ a kráľovná dorazia do Westminsterského opátstva v kráľovskom sprievode od Buckinghamského paláca. Ich veličenstvá budú korunované v opátstve v Londýne na bohoslužbe, ktorú bude viesť arcibiskup z Canterbury. Buckinghamský palác uviedol, že ceremónia bude odrážať súčasnú úlohu panovníka a pozerať sa do budúcnosti, pričom zostane zakorenená v dlhoročných tradíciách. Palác vo vyhlásení dodal: „Ceremónia si zachovala podobnú štruktúru už viac ako tisíc rokov a očakáva sa, že tohtoročná korunovácia bude zahŕňať pôvodné historické prvky, ako aj prvky súčasnej doby. Posledných 900 rokov sa obrad konal vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Od roku 1066 bohoslužbu takmer vždy viedol arcibiskup z Canterbury.“
Koruna Svätého Eduarda, foto: Shutterstock
Obrady
Korunovácia bude zahŕňať mnohé z obradov, ktoré zažila aj zosnulá kráľovná, ako sú pomazanie posväteným olejom, odovzdanie žezla a samotné zasadnutie na trón. Po pomazaní, požehnaní a vysvätení arcibiskupom si Karol nechá na hlavu nasadiť korunu svätého Eduarda, čím sa oficiálne korunuje za kráľa Karola III. Bude sedieť v korunovačnom kresle, známom ako Eduardov trón a bude držať panovnícke žezlo a palicu, aby reprezentoval svoju kontrolu nad národom, a panovnícku guľu, aby reprezentoval kresťanský svet.
Tajné pomazanie
Pomazanie by sa však nemalo vysielať v televízii. Má byť skryté pred verejnosťou, ako to bolo aj pri korunovácii zosnulej kráľovnej v roku 1953. Bohoslužba je naplánovaná tak, aby reprezentovala rôzne vierovyznania a komunity, v súlade s prianím kráľa – odrážať etnickú rozmanitosť modernej Británie. V korunovačnej prísahe sa kráľ zaviaže, že bude obrancom viery, no poradcovia paláca a cirkevní predstavitelia plánujú pridať aj ďalšie slová, ktoré kráľovi umožnia vyjadriť, že slúži všetkým náboženstvám.