Dnes je štvrtok, 01.december 2022, meniny má: Edmund
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Král sýrů v hlavnej úlohe: Fotografovanie jedla ako fenomén súčasnej doby

december 11, 2015 - 20:10
Jedlo si fotí snáď každý. Tento fenomén posledných rokov podporili aj dobré fotoaparáty na smart telefónoch ako aj boom sociálnych sietí ako Facebook, Pinterest či Instagram. A nie je fotka ako fotka. Tá profesionálna musí vyvolať u diváka neodbytný pocit, že máte na to jedlo proste chuť. Výsledok musí zaujať už na prvý pohľad. Pri fotení syra s bielou plesňou sa musia dodržať určité pravidlá. Dôležité je zobrať do úvahy najmä jeho farbu, konzistenciu a tvar. Každý syr môže na fotke vyzerať krásne, je to len vec prezentácie.
Foto: 

Pri fotení si Král Sýrů zaslúži len tie najlepšie materiály. Ako podklad zvoľte tmavú bridlicovú dosku alebo granit spolu s bielym obrusom a ďalšími elegantnými, jednoduchými materiálmi. Farebne musíte doladiť všetko tak, aby syr ako hlavná hviezda fotografie, vystupoval do popredia a strhával na seba všetku pozornosť. Ak zvolíte svetlú alebo bielu kompozíciu, je dôležité doplniť viac farebných detailov, aby syr v celej kompozícii nezanikol.

Král Sýrů Hermelín Originál sa vyznačuje nádhernou bielou povrchovou plesňou spolu s krehkou štruktúrou na povrchu. Tá musí byť na fotke neporušená, preto sa vyhýbajte odtlačkom prstov, či inému zašpineniu. Je dôležité, aby mal syr pri fotení izbovú teplotu, vtedy ja vláčny a jemný, čo na fotke pôsobí mäkšie a príťažlivejšie.

Pri výbere doplnkov, s ktorými budete Krála Sýrů fotiť, popustite uzdu svojej fantázii a kreativite. Ak nemáte k dispozícii veľa doplnkov, zamerajte sa pri fotení na detail. Ak však chcete mať obrázok celej kompozície, myslite na to, že niekedy je menej viac. Pri preplnenej fotografii môže syr zaniknúť medzi ostatnými ingredienciami.

Konkrétne komponenty, s ktorými bude syr na fotke vyzerať úžasne, sú napríklad pohár s vínom, rôznorodé ovocie (hrozno, jablká, figy a iné), orechy, med či správny chlieb. Všetky komponenty by mali mať nádych exkluzivity, aby celej fotografii dodali dynamiku a potrebný šmrnc. Nemusíte sa brániť ani koreninám, ktoré dodajú fotografii nenútenosť a prirodzenosť. Používajte koreniny v celku, prípadne ich jemne rozsypte tak, aby dodali celkovému dojmu úplnosť.

Situácia sa mení, ak fotíte dochutené syry - vtedy použite ich vlastnú prísadu! Napríklad kompozíciu s Králem Sýrů s červenou paprikou doplňte o malú čili papričku alebo Královi Sýrů cibuľka s pažítkou dodajte akcent príslušnými ingredienciami. Všetko aranžujte tak, aby komponenty dotvorili atmosféru a zároveň, aby nestrhávali na seba zbytočnú pozornosť. Pamätajte si, že doplnky na dobrej fotke neslúžia len ako dekorácia, ale aj ako farebné vymedzenie priestoru.

Dušan Křistek je profesionálny foodfotograf, ktorý dlhoročne spolupracuje s foodstylistom Ivanom Štefánkom pod hlavičkou F production. Profesionálna foodstylingová agentúra ponúka niekoľkoročné skúsenosti talentovaných ľudí a kreatívne foodstylingové služby na kľúč. Pracujú pod heslom: „My fotíme uvariteľne i uveriteľne.

Zdroj: Král sýrů
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -