V minulosti sa zdravie považovalo len za absenciu choroby. Dnes sa hĺbkovo zameriavame na dosiahnutie optimálnej pohody, čo zahŕňa množstvo súvislostí – fyzických, mentálnych, emocionálnych, sociálnych, environmentálnych a duchovných, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho života. To všetko však súvisí aj s výberom stravy.
Pred stovkami rokov, keď bolo jedlo menej dostupné a každodenný život si vyžadoval oveľa viac fyzickej aktivity, sa ľudia menej obávali obezity a viac toho, aby mali dostatok jedla. Dnes skôr riešime, ako nejesť tak veľa a navyše, vyberať si to správne zo širokej ponuky gastra na trhu…
Internetový prehliadač ponúka množstvo diét či stravovacích plánov na tému, ako sa dostať do leta do plaviek. Každý organizmus je však svojský a rovnaká diéta nefunguje pre všetkých. Ktorá je tá vaša? Poznáte jej plusy a mínusy? Prinášame zoznam tých najpopúlárnejších!
Nízkosacharidová diéta
Ako už naznačuje samotný názov, tento druh diéty sa zameriava na obmedzenie sacharidov v prospech tukov a bielkovín. Inými slovami, aj tučné jedlá jete vo väčšom množstve, no eliminujete alebo výrazne obmedzujete bežné prílohy. Teória spočíva v štúdii, že inzulín zabraňuje odbúravaniu tukov. Nakoľko obmedzenie sacharidov vo všeobecnosti znižuje hladinu inzulínu, telo získava potrebný priestor na spaľovanie uloženého tuku.
Ak ste sa rozhodli pre túto diétu, namiesto klasickej prílohy k mäsku a rybe uprednostnite surovú, grilovanú alebo pečenú zeleninu. Zamilujte sa do ľahších foriem príloh, ktoré vás odľahčia. Pred zemiakmi či cestovinou uprednostnite radšej quinou alebo kus-kus.
Nevýhodou tejto formy diéty je, že zníženie sacharidov môže síce pozitívne pôsobiť na chudnutie no zároveň hrozí, že zvýšenie mastných jedál – aj keď bez prílohy, pri neodhadnutí množstva deficit kaloricky dobehne. Pre začiatočníkov je tiež náročné prijať fakt, že telo si pri zníženej dávke sacharidov pýta viac cukru a sladkostiam sa ťažko odoláva…
Surová strava
Surová strava nie je plán chudnutia, je to skôr voľba životného štýlu, pri ktorom využívate plný obsah živín v potravinách. Vychádza zo štúdie, že rastlinné potraviny sú v ich prirodzenom stave pre telo najzdravšie. Jete preto iba nevarené a nespracované potraviny – celé ovocie a zeleninu.
Základ surovej stravy zahŕňa celé zrná, fazuľu, sušené ovocie, semená a orechy, klíčky a tepelne nespracované produkty. V jedálničku dominujú i odšťavené ovocie a zelenina.
Pozitívne aspekty tohto spôsobu stravovania zahŕňajú konzumáciu potravín s vysokým obsahom vlákniny a živín a nízkym obsahom kalórií a nasýtených tukov. Surová strava však ponúka málo bielkovín – mliečnych výrobkov alebo tukov, čo môže spôsobiť nedostatok vitamínov A, D, E a K. Okrem toho, nie všetky potraviny sú zdravšie tepelne neupravené, ako napríklad špenát, mrkva či paradajky. Varenie tiež eliminuje potenciálne škodlivé mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť choroby prenášané potravinami. Preto by mali ľudia, ktorí jedia predovšetkým surové potraviny, všetko pred konzumáciou dôkladne umyť.
Paleo diéta
V zozname rôznych diét na chudnutie je paleo tá najstaršia. Cieľom je vrátiť sa k strave, ktorá je viac podobná tej, ktorú konzumovali naši predkovia v dobe paleolitu, keď sa stravovali hlavne lovom a zberom. Toto obdobie trvalo asi 3 milióny rokov, čo je najdlhšie v histórii ľudstva. Poľnohospodárstvo bolo v tom čase pre človeka neznáme a strava pozostávala hlavne z mäsa, rýb, ovocia, zeleniny, húb, semien, vajec a vody. Nezahŕňala teda poľnohospodárske výrobky ako sú obilniny, strukoviny, pečivo, mlieko, syr a iné spracované potraviny. Paleo diéta obmedzuje príjem sacharidov ako hlavného zdroja príjmu energie a nahrádza ho zdravým príjmom tukov.
Tento typ diéty je často vyhľadávaný pre predchádzanie civilizačných chorôb, ktoré môžu súvisieť so súčasným a uponáhľaným životným štýlom. Medzi tieto ochorenia patrí cukrovka, nadváha, alergie, vysoký krvný tlak, mŕtvica alebo kardiovaskulárne ochorenia.
Paleo jedálniček zahŕňa potraviny ako čerstvé ryby, mäso, vajcia, zeleninu, ovocie, semená či orechy. Nevýhodou je, že všetky uvedené dnes nakupujeme zväčša v supermarketoch, kde nie sú dostať čerstvé, ale prevážané z iných krajín niekoľko týždňov, pestované rýchlo, pomocou pesticídov, antibiotík a podobných vymožeností zabezpečujúcich rýchlejší prísun do nákupných reťazcov. Ak si teda chcete zvoliť tento štýl stravy, budete si musieť zaobstarať potraviny priamo z farmy alebo si ich dopestovať či dochovať z vlastných prostriedkov a tomu prispôsobiť i váš celkový životný štýl.
Prerušovaný pôst
Prerušovaná diéta zahŕňa pôst po určitú časť dňa. Napríklad čas medzi večerou a raňajkami. Vo všeobecnosti medzi týmto časovým úsekom nič nekonzumujete – postíte sa. Telo počas pôstu získava čas na trávenie, a tak spaľujete oveľa viac kalórií v porovnaní s inými diétami.
Načasovanie stravovania spočíva v dodržiavaní harmonogramu – všetku energiu získate z jedla konzumovaného od rána 9:00 do večera 18:00. Po šiestej hodine večer nič nejete až do nasledujúceho dňa – opäť do deviatej rána. Jedlo, ktoré konzumujete od deviatej do šiestej, vám dodáva energiu na trávenie počas nasledujúcich pätnástich hodín.
Vďaka tomuto systému organizmus využíva energiu z tuku uloženého v tele. Preto vedie k chudnutiu, napriek tomu, že sa neobmedzujete v jedálničku a počas hodín určených na príjem potravín jete čokoľvek, na čo máte chuť. Trik je v tom, že kalórie sa neusadia, lebo telo ich stíha spracovať.
Samozrejme, aj pri povolenej uzde treba vyberať jedlo s rozumom a nejesť len fastfoody! Inak si to odnesú vaše vlasy, nechty, ale aj nálada.