Pomáhajú ľuďom s kožnými ochoreniami, najmä psoriatikom. Pre nich sú tieto kúpele doslova vykúpením. Ide o pacientov, ktorým koža popraská do krvi, už len keď sa zohnú. V Smrdákoch tiež kurírujú deti s atopickým ekzémom. O tom, ako a prečo liečivý proces v Smrdákoch funguje, sme sa rozprávali s vedúcou sestrou Kúpeľov Smrdáky Mgr. Ivetou Fojtlínovou.
Čo obsahujú vaše liečivé pramene, že dokážu „zabrať“ pri tak závažných kožných diagnózach?
Zázrak, ktorý v smrdáckych kúpeľoch pomáha, sa volá sírovodík. Smrdácka minerálna voda má najvyšší obsah sírovodíka v Európe, a to až do 680 mg sírovodíka na liter vody. Smrdácke pramene sú studené, naša minerálna voda má len 12-13 stupňov Celzia. Ale práve vďaka tomu si zachováva také ohromné množstvo sírovodíka! Je to plyn, z horúcej vody by rýchlo unikal. My preto samotnú minerálnu vodu nezohrievame, iba ju riedime bežnou teplou vodou na kúpeľ približne teploty tela.
V akom pomere sa riedi sírovodík, inú koncentráciu dávate dospelým a inú deťom?
Smrdácka voda má naozaj veľkú silu, preto je nevyhnutné ju riediť v rôznych pomeroch. Koncentrácia sírovodíka i trvanie kúpeľa závisí od diagnózy a aktuálneho zdravotného stavu klienta. Dospelí pacienti mávajú ordinované maximálne množstvo 100 mg sírovodíka na liter vody v celotelových kúpeľoch a 300 mg na liter v čiastočných kúpeľoch. Každý kúpeľ je pripravovaný individuálne podľa ordinácie lekára, na teplotu 36 až 38 stupňov Celzia. Príprava kúpeľov pre deti je tiež po ordinácii lekárom a závisí od diagnózy, aktuálneho zdravotného stavu dieťaťa, veku dieťaťa a jeho konštitúcie.
Pri čiastkových kúrach si pacient do vaničky namočí len ruky, alebo len nohy? Tak si to máme predstaviť?
Áno, presne tak to robíme. Čiastkové kúpele však majú jedno špecifikum – môžeme si pri nich dovoliť ísť na vyššiu koncentráciu minerálnej vody, ktorá by bola v celkovom kúpeli prisilná. Počas kúpeľa sa sírovodík veľmi dobre vstrebáva. Keď potom ruky alebo nohy pacient vyberie z kúpeľa, je evidentne vidieť hranicu ponoru. Pokožka, ktorá bola vo vode, je prekrvená a červená. Je to dobré, pretože krvným obehom absorbovaná síra sa tak dostáva aj do tých častí tela, ktoré neboli ponorené a lieči tak celé telo. Sírovodík ovplyvňuje prekrvenie a výživu všetkých zložiek kože. Zároveň kúpele v sírovodíkovej vode zmenšujú pocit svrbenia. Síra sa dostáva aj do vlasov a do tej časti tela, ktorá nie je ponorená do kúpeľa. Dá sa v nich testovaním aj dokázať a to aj po niekoľkých týždňoch od pobytu v kúpeľoch. Pacientom odporúčame, aby si v niektorých prípadoch ešte aj tvár a vlasovú časť oplachovali v liečivej vode.
Po sírovodíkovej kúre vo vani nasledujú ešte druhá – nie menej dôležitá fáza. Pacienta zabalíte do plachty a deky a dvadsať minút leží, odpočíva.
Ten zábal je dôležitý preto, lebo minerály, ktoré organizmus vstrebal, účinkujú a je potrebný pokoj, aby sa všade takpovediac „zapracovali“ prostredníctvom krvného obehu. V deke si telo totiž uchová teplo a cez rozšírené cievy sa liečivé látky lepšie a skôr dostanú do tela. Navyše, po teplej procedúre akou 36 až 38 stupňový vaňový kúpeľ určite potrebuje pacient relax. Napríklad, aby sa mu nezatočila hlava.
Ochorenia kože ťažko znášame my dospelí, dvojnásobne ťažké to musí byť pre deti.
V Smrdákoch liečime deti už od troch rokov. Od troch do šiestich rokov musia byť v doprovode dospelej osoby. Od šiestich rokov k nám môžu prísť bez doprovodu. V prípade potreby môže prísť doprovod aj k staršiemu dieťaťu. Tínedžeri od 15 rokov majú povolené vychádzky. V mnohých prípadoch deťom a tínedžerom pomáhame aj po psychologickej stránke. Niektoré stavy sú naozaj veľmi náročné. Liečil sa u nás aj chlapec, ktorý kvôli závažnému ekzému na nohách nemohol dobre chodiť. V kúpeľoch sú však všetci medzi seberovnými, nikto ich nevyčleňuje z kolektívu. Závažné kožné ochorenia je dôležité zachytiť už v detskom veku, lebo vplývajú aj na psychiku a ak sa psychický blok v puberte zafixuje, je to potom problém.
Poskytujete aj bahenné zábaly?
V kúpeľoch Smrdáky môžete absolvovať aj bahenné zábaly. Tunajšie bahno je však iné ako to piešťanské. Je presýtené koncentrovanou smrdáckou minerálnou liečivou vodou. Bahenné zábaly sú určené pre dospelých pacientov s kožnými prejavmi psoriázy, ktorí majú aj zápalové ochorenie kĺbov – psoriatickú artritídu.
Prispôsobili ste sa uponáhľanej a rýchlej dobe a pre pacientov ponúkate aj ambulantné kúry. Pacient nemusí stráviť tri týždne v kúpeľoch. Ako to prebieha?
Nemusí byť v Smrdákoch ubytovaný, musí však mať možnosť dochádzať a počítať s tým, že procedúry mu zaberú dve hodinky denne. Ak má pacient schválenú ambulantnú liečbu, poisťovňa mu hradí tri procedúry na deň. Ambulantná forma liečby je však možná ako samoplatcovská. Vždy je však lepšie prísť na liečbu s tým, že sa tu aj ubytujete. Procedúry totiž človeka unavia a potrebuje po nich dostatočný oddych, aby organizmus dobre zregeneroval.
Aké sú možnosti absolvovania pobytu v kúpeľoch?
Pacienti majú nárok prísť na liečbu do Smrdákov ako poistenci raz ročne, liečba psoriázy trvá 28 dní, atopického ekzému 21 dní. Ale do kúpeľov na terapiu môžu prísť aj ako samoplatci.
Obyvatelia boli Smrdáci
Kúpele Smrdáky patria pod Slovenské liečebné kúpele Piešťany, pod ktoré prešli v roku 1958.. Smrdáky ležia v obci s rovnakým názvom na Záhorí, niekoľko kilometrov od mesta Senica. Názov obce a aj kúpeľov Smrdáky je odvodený od toho, že v týchto kúpeľoch boli zapáchajúce pramene. V minulosti aj obyvateľov Smrdákov nazývali „Smrdáci“.
Viera Mašlejová
Foto: Slovenské liečebné kúpele Piešťany