Dnes je nedeľa, 16.január 2022, meniny má: Kristína
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo sú úspešné ženy single?

marec 15, 2010 - 15:14
Všetky vaše spolužiačky zo základnej školy sú dávno vydaté za úžasných chlapov a majú deti v školskom veku. A vy? Čo máte vy okrem dvoch titulov – jedným pred menom a druhým po mene, a BMW-čkom v garáži? Kde sa stala chyba, že vy, taká úžasná žena, ešte stále nemáte chlapa?
Foto: 
V dvadsiatich ste boli tým snaživým „ja to dokážem“ žieňaťom, ktoré s radosťou bralo nadčasy aj za kolegyne, len aby sa dostalo k čo najlepšej pozícii. Muži? Sem-tam ste nejakého zbalili, ale nikdy nešlo o nič vážne. Trvalo to nanajvýš pár mesiacov. Teraz, keď máte tridsať a niečo, vaše biologické hodiny netikajú, ony burácajú. Už máte o kariéru ako-tak postarané, našli ste si pohodlnú pozíciu v spoločnosti a odrazu vám napadne, že je načase poobzerať sa po samčekovi, s ktorým by ste poprípade mohli aj zostarnúť. Ale ten akosi neprichádza...Už ste to niekde počuli? Sú tieto riadky o vás?

V dnešnej dobe stereotypov, ktorými nás denne infikujú komerčné médiá, naozaj nie je ľahké byť krásnou, úspešnou a mať chlapa. Sofistikovaná žena s vysokoškolským vzdelaním a nadštandardným príjmom je prezentovaná ako chladná, nedostupná a maskulínna, ktorú si nemožno predstaviť v roli manželky či matky kojacej malý kričiaci batôžtek. Jednoducho ženy na úrovni nemajú príliš priaznivý kredit u mužov. Dôkazom je aj jeden môj známy, ktorý si o úspešných ženách s vysokým IQ bez partnerov dokonca vypracoval vlastnú teóriu. „Ak sa cítite znevýhodnené, možno sa do tejto pozície staviate samy tým, že sa chcete vydať iba za muža, ktorý má vyšší príjem a spoločenský status ako vy.

Pretože sa snažíte o kariéru v období, keď by ste mali rodiť deti, a potom sa to zúfalo snažíte dohnať. A mnoho z vás je natoľko presvedčených o svojej nezávislosti, že úplne stratíte schopnosť sa niekomu prispôsobiť, čo je v manželstve, a vlastne v každom vzťahu, veľmi dôležité. A poznal som mnoho vysokoškoláčok, ktoré mali pocit, že sú feministky. Kým z toho vyrástli, ich „plodné“ obdobie bolo nenávratne preč. Mnohé z inteligentných žien, s ktorými som chodil, mali problém s intimitou. Neviem prečo, ale bolo to takmer pravidlom.“ Keď som počúvala jeho slová, bolo mi smutno. Možno má v niečom pravdu, ale určite nie sme bezcitné asexuálne „zrúdy“, ktoré sa nedokážu obetovať pre druhého. Všetko sa dá časom naučiť. Ale späť k tomu, prečo je väčšina krásnych, inteligentných a úspešných žien sama.

Na vine je IQ

Psychológovia z Británie prišli na to, že vyššie IQ zvyšuje šancu u mužov na manželstvo, kým u žien je skôr prekážkou. Moment, to majú akože muži naozaj radi tiché úslužné žienky, ktoré okrem perfektnej sviečkovej a dokonale vyžehlenej košele poznajú už len svet Rosalínd a televíznych Receptárov na nedeľu? Áno, aj moja stará mama zvykla vravieť: „Len ty dievča príliš nemudruj a nebuď papuľnatá, lebo si nikdy chlapa nenájdeš. Radšej sa nauč dobre variť a buď poriadkumilovná – to každý muž ocení.“ Moja zlatá babka, chcela mi dobre. Ale viete, čo je horšie? Že ešte aj Miranda Hobbsová v jednej z častí Sex v meste predstierala, že je letuška, pretože keď nejakému krásavcovi povedala, že je právnička, v momente sa otočil na opätku a odkráčal. Hilary Duff sa zasa priznala istej novinárke, že je pre ňu ťažké si nájsť seriózneho priateľa, pretože potrebuje niekoho, kto by sa o ňu staral, hoci má všetko, čo chce. Ale muž, ktorý by nemohol žene poskytnúť dostatok blaha, by sa aj tak vedľa nej necítil ako chlap, a tým by stratil všetok sexappeal.

Prečo ste stále single?

Ste zabezpečené? Ste. Stíhate splácať hypotéku načas? Stíhate. Pekne sa obliekate a každý mesiac sa vám podarí aj čosi ušetriť na prípadnú dovolenku? Jasné. Máte vysoký štandard a rovnaké nároky kladiete aj na muža svojich snov. Vy sa totiž nepotrebujete rýchlo zavesiť na prvého pracháča, ktorý pôjde okolo, aby ste sa dali od neho oplodniť. Aj tak by ste len zbytočne riskovali, že budete jedna z mnohých... Nikam sa neponáhľate. Radšej si pokojne počkáte na niekoho, kto bude stáť naozaj za to.

Môžete si vyberať
Aj keď je dnes vydaj pre peniaze v kurze, nie je nutné, aby ste hľadali len medzi mužmi, ktorí majú viac ako vy. Hoci niektoré z vás môžu oponovať, že s chudobnejším chlapom by nemohli žiť, sú aj také, ktoré pred blahobytom uprednostňujú zázemie a lásku. Moja priateľka Martina, mimochodom tiež šikovná tridsiatnička s manažérskym platom, sa pred dvoma rokmi zamilovala do muža, ktorý nemal také dobré zamestnanie ako ona. Od začiatku vedela, že diamantový snubný prsteň a trojtýždňová dovolenka na Bali sa konať nebudú, ale Matúš jej dával to, čo žiaden iný. Pohodu a lásku. A vedela aj to, že ho to veľmi škrie. Tak si vymyslela systém, pri ktorom raz platila ona, raz Matúš. A robila to veľmi milosrdne. Kávičky si bral na starosť on, kým večere a obedy zatiahla Martina. Tí dvaja sa prednedávnom zobrali a sú tým najšťastnejším párom, aký poznám.

Nechcete slabochov
Jedna vec je chodiť s mužom, ktorý nie je vrcholový manažér, a druhá s mužom, ktorý ním takisto nie je, ale vôbec sa nesnaží na sebe pracovať. Veď načo by aj, keď má pri sebe sebestačnú úžasnú ženu, po boku ktorej sa bude mať ako prasa v žite. Našťastie, máte šiesty zmysel, ktorý vás včas od podobných typov ochráni. Ale väčšinou to ani nie je potrebné, pretože príroda to vyrieši sama. Medzi mužmi je plno nesebavedomých chudáčikov, ktorí sa pri silnej žene cítili neisto. A tak sa vás ani nepokúšajú zbaliť. Fajn, lebo aj tak by neboli úspešní! :)

Muži majú predsudky

Majú pocit, že za to, že zarábame, sme povýšenecké a nevieme sa uvoľniť, že sme namyslené a panovačné, že sa nevieme prispôsobiť, že vidíme len seba a nedokázali by sme prežiť napríklad noc v stane pri jazere. Myslia si o nás, že sme „zhýčkané“ a opovrhujeme každým, kto zarába menej ako my. A najmä, chlapi vo všeobecnosti , áno aj tí dobre zarábajúci, neveria, že sme schopné starať sa o domácnosť, variť, prať, vychovávať rodinu a viesť normálny rodinný život. Páni, veľký omyl!

Muži majú strach

Okrem už vyššie spomenutých príčin sa muži boja najmä toho, že tým, že máme peniaze, sme žiadané a okolo nás krúži milión iných samcov, tak to okamžite využijeme a vyberieme si medzi nimi lepšieho. Skrátka, že ich opustíme alebo podvedieme. Páni, nesúďte nás podľa seba!

Úžasné ženy, ktoré milujú byť single

•    Jennifer Aniston je známa tým, že po rozvode s Bradom Pittom sa vrhala do vzťahu za vzťahom a zažívala len samé sklamania. Kým nestretla Gérada Butlera. Po nevydarených pletkách s Bradley Cooperom, s ktorým chodila ešte pred Gérardom, sa však na chvíľku ocitla sama. Napriek tomu však bola ťažko nad vecou a médiám sa otvorene priznáva, že jej to vlastne vyhovuje: „Ak mám byť prototypom ženy, ktorá je sama a musí sa s tým vyrovnať, rada to urobím. Uvedomujem si, že som sama, a nebudem sa tváriť, že je to inak. Celkom si to užívam,“ priznala Jenny.
•    O Kate Hudson momentálne kolujú fámy, že sa schádza s istým fotografom. Jeho totožnosť však nechce zverejniť. Ešte donedávna však bola sama a lízala si rany po vzťahu s Alexom Rodriguezom. A bola statočná. O období bez priateľa povedala: „V podstate ma baví byť teraz sama, pretože som doteraz nikdy sama nebola. Vo vzťahu sa cítim dobre, ale teraz som prvýkrát urobila krok späť a pozrela sa na vzťah z inej perspektívy. Snažím sa byť dospelá a sebestačná.“•    Sienna Miller je z tých šťastných, ktoré mohli mať (a stále majú) úžasného Juda Lawa. Síce s niekoľkými prestávkami, ale predsa. Ale rovnako ako chvíle s jedným z najúžasnejších mužov tejto planéty si vedela vychutnať aj chvíle samoty. Povedala: „Ako starnem, cítim sa stále viac a viac v pohode sama. V dvadsiatich sa človek ešte formuje, a keď ho ešte pritom sledujú aj médiá, ako to bolo v mojom prípade, je to dosť zaberák. Ale cítim, že prichádzam do pokojnejšieho obdobia a som radšej, keď môžem byť doma, variť a užívať si pohodu.“


Osamote na Valentína

Prežite ho bez ujmy! Nenechajte sa zdeptať myšlienkou, že budete na Valentína sama. Veď o nič nejde. Jasné, ak ste bez partnera, môže byť pre vás 14. február nočnou morou. Všade samé srdiečka, zamilované uslintané páriky s kyticami, ktoré sa sotva zmestia do taxíka. Máte pocit, že nikto nie je sám, iba vy. Dokonca aj váš pes sa v peliešku spokojne túli k svojmu plyšáčikovi. Ale realita je úplne iná. Žien ako vy, bez partnera, je viac, ako si myslíte. Len nesedia v parku na lavičke, smokliac do papierovej vreckovky.
1.    V prvom rade sa nedefinujte podľa vášho statusu. To, či s niekým chodíte alebo nie, nemá nič spoločné s vašou identitou.
2.    Uvedomte si, že Valentín je komerčným sviatkom, ktorý nie je o láske a vzťahu, ale o čo najväčšom počte predaných ruží, čokoládových srdiečok a diamantových náhrdelníkov. Keď vám bude najťažšie, spomeňte si, koľko peňazí ste práve ušetrili.
3.    Dopredu si naplánujte program, v rámci ktorého nebudete musieť prísť do kontaktu so žiadnym bozkávajúcim sa párikom. Takže najlepšie bude, ak ostanete doma a pozvete pár kamošiek s rovnakým osudom, ako máte vy, alebo svojho gay-kamoša.
4.    Ak vám vyhovuje, že ste sama, Valentín je presne tým dňom, kedy by ste si to mali uvedomiť najviac. Ľudia, ktorí nikdy nevstúpia do manželského zväzku, majú mnohokrát oveľa bohatší a zábavnejší život ako tí, ktorí žijú s niekým. Nenechajte sa ovplyvniť staromódnymi názormi, že ak sa žena nevydá, niečo s ňou asi nie je v poriadku. Nie ste stará dievka, ste slobodná žena!

Ak je problém predsa len vo vás
Väčšina osamelých žien, ktoré sa so svojím osudom nedokážu zmieriť, zvykne v prítomnosti svojich zadaných priateliek dosť trpieť. Predstavte si, že ste na káve a jedna z prísediacich načne tému - najromantickejší zážitok v živote. Každá má svoj vlastný príbeh. V jednom hrajú hlavnú rolu sviečky, v inom lupene ruží v posteli či zamilované verše alebo voňavý kúpeľ... A vy? Váš najromantickejší zážitok bol asi ten, keď vám vaše šteňa vylízalo ucho. Je čas zamyslieť sa nad tým, či problém predsa len nebude vo vás.

Položte si základnú otázku: Máte strach z budúcnosti? Bojíte sa, že ostanete naveky sama a že okrem vašej matky a zverinca vás nikto nikdy nebude milovať? Vidíte, bojíte sa. A práve strach je najdeštruktívnejšou emóciou vo vzťahoch, ktorá podporuje váš negativizmus. A teraz si položte druhú otázku. Čo myslíte, aké ženy prirodzene priťahujú mužov bez toho, aby si uvedomovali prečo? Ženy, ktoré majú pod kontrolou svoj strach a emócie, týkajúce sa vzťahov a lásky, predovšetkým tie negatívne emócie, ktoré často vyúsťujú aj do negatívnych zážitkov.

Nech to znie akokoľvek ezotericky, ženy, ktoré majú pod kontrolou svoje vnútorné prežívanie, sú schopné programovať sa tak, aby mali s mužmi len pozitívne zážitky. Pretože len tak si dokážu partnera k sebe pripútať. Ide o to, ako sa muž pri žene cíti. O nič iné. Môžete byť starostlivá, milá, inteligentná a krásna a mať chvályhodné životné hodnoty, ale ak nemá pri vás „ten“ pocit, nikdy s vami neostane. Darmo, city a láska majú svoju vlastnú logiku, ktorá nemá nič spoločné s tým, čo má zmysel v pragmatickom svete. A aké ponaučenie z toho plynie pre vás? Nebojte sa, uvoľnite sa, smejte sa!

A na záver ešte vtipné porekadlo: Skutoční muži sú ako parkovacie miesta. Tie najlepšie sú hneď obsadené a tie ostatné sú pre handicapovaných.

Autor: ALEXANDRA OKÁLOVÁ
Foto: ISIFA
- - Inzercia - -