Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Trainee program

september 14, 2010 - 09:37
Práve ste doštudovali vysokú školu, diplom máte v kapse, no ešte netušíte, kde by ste uplatnili svoje schopnosti? Sľubný postup na rebríčku kariéry a možno i plat, ktorý sympaticky prevyšuje celorepublikový priemer, vám môže pomôcť zaistiť trainee program.
Ako vysokovzdelaná žena máte pravdepodobne so svojou kariérou určité plány, no zrejme tušíte, koľko prekážok vás ešte len čaká. Väčšina zamestnávateľov by totiž bolo najradšej, keby ste vo svojich 24 rokoch mali nielen titul pred menom, skvelé študijné výsledky a vyznamenania, ale hneď aj päťročnú prax za sebou. A možno pozeráte doma na svoj zarámovaný diplom a neviete, kam ďalej, lebo nemáte predstavu, na ktoré pracovné pozície sa popri preklikávaní na Profesii máte zamerať. Možno ste vyštudovali odbor, ktorý dobre znie na papieri (napr. medzinárodný obchod a logistika), no nemáte celkom istotu, ktorým smerom sa presne chcete vydať. Potrebujete najprv získať prehľad na trhu práce, aby ste si dokázali určiť smer. Skúste do vyhľadávača zadať slovko „trainee“. Ide o program, ktorý je určený presne pre rovnako zmätené, no ambiciózne absolventky, ako ste vy.

O čo ide
Trainee programy uskutočňuje množstvo veľkých nadnárodných firiem, ktoré sľubujú slušnú a stabilnú kariéru, našťastie aj v čase krízy. A absolventi so vzdelaním, ale prirodzene ešte bez praxe, v niektorých prípadoch i ctižiadostiví študenti posledných ročníkov alebo vysokoškoláci s maximálne dvojročnou praxou v inej firme tak majú šancu nabrať skúsenosti v obore, ktorý ich zaujíma, prípadne v rámci špeciálneho „rotačného“ programu absolvovať takzvané kolečko hneď po niekoľkých oddeleniach a zistiť, čo ich najviac baví a kde by boli najviac pre firmu užitoční. Takisto je tu možnosť poputovať za hranice domoviny na zahraničnú stáž.

Priestor pre talentovaných
Ak vás trainee program oslovil, pripravte sa však na fakt, že šancu zväčša dostávajú naozaj len tí najlepší z najlepších. Počas vašej stáže totiž napriek málo skúsenostiam dostávate pomerne sympatický plat a k tomu rad odborných kurzov a školení, čo pre každého zamestnávateľa predstavuje nemalé investície. Ten preto musí mať aspoň akú-takú istotu, že ste niekto pre firmu skutočne perspektívny, kto to so svojou kariérou myslí naozaj vážne. Výberové konania teda väčšinou prebiehajú v niekoľkých kolách a záujemcovia často absolvujú psychodiagnostiku a spracovávajú rôzne prípadové štúdie a projekty, na základe ktorých sú potom hodnotení. Ak však splňujete profil ideálneho účastníka, čo znamená, že máte požadované odborné vzdelanie a potenciál, viete, pracovať s veľkým množstvom dát a informácií, dokážete vytvárať analýzy, logicky postupovať, hodnotiť či pracovať aj samostatne a už pri štúdiu ste niekde aspoň na čiastočný úväzok pracovali alebo sa dokonca môžete pochváliť stážou v zahraničí – určite to skúste. Nielenže sa vám otvoria brány k zaujímavému postu vo zvolenej firme, ale z vášho životopisu budú na kilometre žiariť aj vaše praktické skúsenosti, adaptabilnosť, všestrannosť a vysoká schopnosť analýzy, čo sa vám skvele hodí do budúcna.

Široké možnosti
Vyberať pritom môžete z najrôznejších oborov (financie, marketing, farmácia, managing, IT...) a zo stoviek spoločností. Na pracovnom portáli Profesia.sk treba magické slovko trainee zadať do vyhľadávača, aby vám portál vyhodil niekoľko ponúk. Aktuálne záujemcov hľadajú spoločnosti ako Johnson Controls, Heineken Slovensko alebo firma Gebrüder Weiss. Možnosti nie sú len v hlavnom meste, ale i v iných slovenských mestách. Oveľa viac však toho ponúka český pracovný portál Jobs.cz, kde je priamo sekcia pre študentov a absolventov, v ktorej nájdete aj trainee programy od spoločností ako RWE, ČEZ, Česká spořitelna, Škoda Auto, GE Money Bank, Komerčná banka, UniCredit Bank alebo Česká poisťovňa... – teda všetko veľké nadnárodné spoločnosti, kde sa vám môžu venovať špičkoví manažéri a kde je vysoká šanca, že by ste časť skúseností mohli získavať aj v zahraničí.

Ak vám nevyhovuje ponuka na portáloch, môžete to skúsiť aj ako množstvo ďalších uchádzačov, ktorí sa na trainee programy hlásia priamo cez webové stránky jednotlivých spoločností. Nič vám nebráni „zaloviť“ v ponukách vašich vysnívaných firiem. Práve teraz je ten najvyšší čas, aby ste sa do niektorých programov prihlásili a ukázali svetu, čo vo vás je. Trainee programy sa totiž zväčša vypisujú jedenkrát ročne okolo letného semestra na vysokých školách a počas letných prázdnin.

Lákavá perspektíva
Určite vás takisto zaujíma, koľko vám takáto anabáza vynesie. Nečakajte hneď závratné sumy, aby s prvou výplatnou páskou neprišlo sklamanie. Počas programu obvykle dostanete klasickú zamestnaneckú zmluvu na dobu určitú, väčšinou na jeden rok, a cifra na páske sa pohybuje okolo 600 – 700 eur. V cene však nie sú zarátané pre vás možno ešte cennejšie školenia a odborné kurzy. Ak však zaujmete a firma vyrukuje s ponukou stáleho miesta, máte vyhraté. Vaše príjmy sa totiž môžu razom vyšvihnúť na oveľa lákavejšie cifry, ktoré sa bežne pohybujú od 1200 eur, i keď, samozrejme, záleží od typu zamestnávateľa a veľkosti spoločnosti. A to už je celkom sľubný štart kariéry. Bežne sa tiež stáva, že sa prihlásite do dvojročného programu, no už po roku výcviku nastúpite na vysnívané miesto. Všetko stojí na vašej šikovnosti a schopnosti presadiť sa, šancu ste dostali. A ktovie, možno do vybranej firmy nastúpite v septembri a natoľko svojimi schopnosťami očaríte, že už za dva roky budete šéfovať celému oddeleniu!

Autor: ZUZANA GREIZINGEROVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -