Vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení systému zdravotníctva, ktoré ešte koncom novembra minulého roka kabinet uzatvoril s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Na spoločnom stretnutí na to štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Palkoviča upozornili lekárski odborári. Tvrdia, že z tohto dôvodu na Slovensku hrozí „horúca jeseň”.
Nespokojnosť s aktuálnou situáciou v slovenskom zdravotníctve vyjadrujú lekári z nemocníc z celého Slovenska. „Lekári si ctia záväzok vyplývajúci z memoranda a podobný prístup očakávajú aj od druhej strany, ktorá podpísala memorandum, teda vlády. Ak vláda bude naďalej ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú z memoranda, ani LOZ sa nebude cítiť viazaná memorandom a hrozí horúca jeseň,” uviedol v tlačovej správe predseda LOZ Peter Visolajský. Na žiadosti LOZ o stretnutie dočasne poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger podľa neho nereagoval.
Stiahnutie výpovedí zo strany lekárov na jeseň minulého roka bolo podľa LOZ podmienené splnením ôsmich požiadaviek, ktorých naplnenie zabezpečí systémové zmeny v slovenskom zdravotníctve. Vláda podľa odborárov opakovane počas novembra vlaňajška tvrdila, že súhlasí s prijatím siedmich požiadaviek mimo miezd lekárov a že lekárom vo výpovediach v skutočnosti ide iba o platy. „Situácia v slovenskom zdravotníctve viac ako štyri mesiace od stiahnutia výpovedí ukazuje, že si vláda neplní väčšinu požiadaviek, k plneniu ktorých sa zaviazala,” zdôrazňuje LOZ. Odborári tvrdia, že odmietajú byť ticho a tolerovať aktuálny stav. „Štátny tajomník Michal Palkovič nám prisľúbil, že sa na to pozrie a dohodli sme sa na ďalšom stretnutí 2. mája,” dodal Visolajský.
Vláda ešte na konci novembra minulého roka schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022, ktorým reagovala na hromadné podanie výpovedí lekárov v nemocniciach. Kabinet sa v memorande zaviazal vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Ďalšie záväzky vlády hovoria o zvýšení počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podpore vzdelávania v zdravotníctve, reforme vzdelávania lekárov, či zabezpečení mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.