Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Leto: Čo hrozí deťom?

júl 16, 2013 - 17:16
Všetci milujeme krásne slnečné dni a najviac sa z nich tešia naše ratolesti. Leto však so sebou prináša aj veľa rizík. Ako sa deti cítia, keď je teplo, by ste zistili, keby ste mali svetlú citlivú pleť. Čím je dieťa mladšie, tým menej odolná je jeho pokožka. Okrem slnečného žiarenia jej škodí aj priveľké vlhko, štípance od hmyzu, alergie či hry končiace sa rôznymi poraneniami.
Foto: 
Spálenie na slnku
Aby ste aj večer mohli bozkávať dieťatko na hebkú pokožku, mali by ste ho chrániť pred ničivými UV lúčmi. Deti do troch rokov by na priamom slnku nemali zotrvávať vôbec. Najmä v obedňajších hodinách, keď škodlivé lúče pôsobia intenzívnejšie. Detská pokožka je tenšia ako dospelá, preto aj rýchlejšie sčervenie a spáli sa. Jedno spálenie v detstve predstavuje zdvojené riziko vzniku malígneho melanómu v staršom veku. 
Ako ošetriť postihnuté miesta? Najskôr je potrebné schladiť povrch tela vlhkým uterákom. Nechajte ho pôsobiť asi 10 minút, asi štyrikrát za deň, kým sčervenanie nezmizne. Ošetrite pokožku gélom Aloe vera alebo jemným hypoalergénnym telovým krémom. 
Prevencia: V ponuke je množstvo prípravkov s ochranným faktorom 50+, čo znamená, že ide o maximálnu možnú ochranu (s účinkom až 90 %). Hľadajte širokospektrálnu ochranu, ktorá zabezpečí blokovanie UVA aj UVB lúčov. Aplikujte ju aspoň 15 minút pred slnením. Ochrannú kozmetiku kombinujte s oblečením vhodným na slnečné dni – ľahké vzdušné materiály z hustej tkaniny bez očiek, bavlnené tričká a klobúky. Pri mori a na plážach deťom namiesto plaviek zadovážte kúpaciu kombinézu s rukávmi. Deti do šiestich mesiacov ochráňte aj v tieni tenkou vrstvou krému. Staršie, aktívne deti natierajte po každom kúpaní novou vrstvou. Ideálne sú sprejové aplikátory, ktoré nanesiete rýchlo na veľkú plochu pokožky. 
 
Zaparenie
Častý letný problém s kožou malých detí sa vyskytuje na miestach, kde sa pokožka vzájomne dotýka a trie. Teda pod pazuchami, medzi stehnami, pod plienkou alebo na krku. Na vlhkých miestach sa môže usadiť aj plesňová infekcia a pre bábätká je potom zaparenina veľmi nepríjemná. 
Čo pomáha: Takýto problém najlepšie vylieči vzduch. Ak už je pokožka poškodená, treba dodržiavať zvýšenú hygienu a po umytí dbať na jej dôkladné vysušenie. Ošetrite ju masťou  na urýchlenie hojenia. 
Preventívne je dobré uprednostňovať priedušné oblečenie, pórovité plienky alebo nechať dieťa čo najčastejšie nahé. 
 
Potničky a ekzém
Svetločervené vyrážky alebo malé drsné miesta vznikajú v teplom a vlhkom prostredí. Podobne ako pri zapareninách im zabráni „vzdušné zaobchádzanie“ a sucho. Vynechajte aplikáciu krémov, ktoré by mohli póry ešte viac upchávať. Zdržiavajte sa v tienistom suchom prostredí a problém o 2 – 3 dni odznie. Pri atopickom ekzéme situáciu komplikuje svrbenie, zodpovedné za celkové podráždenie dieťaťa. Vtedy treba vyhľadať odbornú pomoc, vyhýbať sa syntetickému oblečeniu, alergénom a parfumom. Pri umývaní používajte len čistú vodu alebo jemný prípravok bez mydla, oblečenie perte v jemnom pracom prípravku bez aviváže. 
 
 
Uštipnutia hmyzom
Na vaše dieťatko idú ako na med? Väčšina bodnutí je pre vás neškodná, ale na detskej pokožke sa vytvorí svrbiaca vyrážka. Mnohokrát sa zhorší škrabaním. 
Po uštipnutí: Miesto umyte mydlom s vodou. Potom naň položte vlhký obrúsok alebo uterák, ktorý zmierni svrbenie a bolesť.  Svrbenie zmierni tekutý púder alebo chladivý gél z lekárne. 
Prevencia: Deti do dvoch rokov ochránite najlepšie bez chemických prípravkov – oblečením, ktoré pokryje celé telo, klobúčikom, sieťkou na kočíku a ochránením priestoru. Staršie zvládnu aj repelentný sprej so zložením určeným pre deti. Pri aplikácii sa vyhýbajte očiam, ústam a dlaniam. Používajte ho len raz za deň a večer repelentný sprej zmyte mydlom a vodou. 
 

- - Inzercia - -