Horúčavy a suchá v lete dokážu potrápiť nie len nás, ale aj našich domácich miláčikov. Vyplazený jazyk, dychčanie a únava ich v týchto dňoch neminie. Aké nástrahy na nich čakajú v páľavách a čím im môžeme byť v starostlivosti nápomocní, nám poradí Jana Liptáková, koordinátorka edukácie z OZ Sloboda Zvierat.
Aké nástrahy čakajú na zvieratá v lete?
Zvieratá obľubujú teplo. Vyhrievajú sa na slniečku a viditeľne si to užívajú. Musia mať však možnosť schladiť sa. Mačky všeobecne vydržia na slnku dlhšie ako psy. Aj medzi psíkmi sú rozdiely, je to ako u ľudí, niekto znesie teplo viac, iný menej. Rozdiely sú hlavne podmienené rasami, najťažšie znášajú horúčavy plemená s krátkymi ňufákmi – mopsy, buldočky.
Mali by mať neustále k dispozícii miesto na schladenie – tieň, chladnú podložku, neustály prístup k čerstvej vode. Tu treba podotknúť, že jej potrebujú oveľa viac ako v iných ročných obdobiach. Nestačí malá miska, ale veľká nádoba. Spomeniem, že na Slovensku platí zákaz držania psov na reťaziach, tam by sa, samozrejme, utrpenie v horúčavám ešte zhoršovalo. Život psíkov v kotercoch je veľmi smutný, v prípade letných páľav si nemôžu nájsť úľavu v tieni, v zeleni.
Čo môžu majitelia domácich miláčikov urobiť, aby im pomohli zvládnuť vysoké teploty?
Okrem spomínaných základných potrieb, môžeme chodiť so psom plávať. Je to pre nich zdravé tak isto ako pre človeka. Niektoré psy plávanie milujú, iné vlezú iba do plytčiny. Určite by sme nemali psíkov nútiť ísť do vody a nasilu ich striekať. Rešpektujme ich priania. Okrem čerstvej vody, ktorá má byť zvieraťu sústavne k dispozícii zaraďujme aj stravu s väčším podielom vody. Napríklad polievky pre mačky, pre psov rôzne konzervy, alebo v prípade barfovania viac mäska a šťavnatých prídavkov. Srsť sa na leto nemá strihať, lebo je vhodný izolant aj proti teplu. Mala by sa však česať a udržiavať vzdušná. Pri zvieratách bez srsti je vhodné používať aj prípravok s UV ochranou.
Môžu mať horúčavy na domácich miláčikov fatálne následky?
Áno, môžu. Ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí vezmú psa v horúčavách behať popri bicykli. Boli sme svedkami, ako sa takáto situácia končila smrťou psa. Alebo zavrú zvieratko – psa, mačku, morča, králika na balkón, či nechajú zviera zavreté v aute, kde sa teplota vie vyšplhať do závratných výšok. Tieto prípady sú už týraním zvieraťa a riešia sa ako trestný čin.
Aké dlhé prechádzky a v akom čase, odporúčate pri venčení?
Vychádzky v horúčavách by sme mali skrátiť a chodiť na ne v skorých ranných hodinách. Popoludní býva dlho horúco, takže k večeru sa dá ísť ešte na kratšiu vychádzku. Obmedzte behanie, aportovanie, zvoľte radšej hry vo vode, ak je to len trochu možné. Veľký pozor treba dávať na horúci asfalt, ktorý vie labky popáliť. Vhodnejšie sú lesné cesty, chodníky. Noste zo sebou pre zvieratko vodu, existujú skladacie misky, špeciálne napájadlá. Zvieratko by malo byť chránené pred hmyzom antiparazitikami – chránia pred kliešťami, blchami, niekedy aj komármi.
Ak máme miláčika v byte, nespôsobuje mu ťažkosti klimatizácia?
V horúcich slovenských panelákoch sa to už niekedy nedá bez klimatizácie vydržať. Hlavne na juhu Slovenska. Pri bezpečnom používaní je klimatizácia prínosná, avšak s pravidlami ako u ľudí. Teplota by mala byť len o pár stupňov nižšia ako je vonku. Vzduch by nemal fúkať priamo na zvieratko a podobne. Treba kontrolovať očká, ňufák a celkovo zdravotný stav zvieratka, či ju dobre znáša. Niektoré zvieratá sa klimatizácie boja – hlavne mačky, takže toto opäť musíme rešpektovať. V predaji sú aj rôzne chladiace podložky a pelechy, aj tie môžu pomôcť.
Ako môžeme pomôcť vtáčikom, ježkom alebo veveričkám, ktoré hľadajú útočisko v našich záhradách?
Určite by sme nemali zabúdať ani na divožijúce živočíchy v našou okolí. Budovať napájadlá pre vtáky aj hmyz. Dopĺňať vodu. Pár misiek s vodou by v záhrade nemalo chýbať, prídu sa napiť aj ježkovia.
Ak chováme sliepky alebo iné operence, na čo treba v lete viac dbať?
Sliepky potrebujú dobre vetrané kurníky, prístup von, miesto na prachový kúpeľ, nejaký strom je ideálny a znova – vždy čerstvú vodu.
Ako zvládajú drobné cicavce, ako sú morčatá alebo králiky, keď teploty stúpajú?
Aj morčatá a králiky sa radi váľajú v tráve, ktorá ich príjemne chladí. Preto im doprajme výbeh vo väčšej klietke, králiky si dokonca vyhrabú noru. Mali by mať výbeh vždy zatienený, k dispozícii napájadlo s vodou a búdku, do ktorej sa môžu schovať. Deti si môžu tieto zvieratká zobrať aj k starým rodičom do záhrady, alebo na chalupu. Na noc ich však radšej dávajte dnu, aby sa k nim nedostal nejaký dravec. Hlodavce by mali byť chované vždy aspoň v páre.
Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelia útulky v lete a ako môžu ľudia prispieť k ich riešeniu?
V lete, žiaľ, klesá počet adopcií zvierat z útulkov, lebo ľudia sa chystajú na dovolenky. Niekedy klesá aj počet „venčiarov“, preto sa psy nedostanú z kotercov. Ľudia by si mohli práve v čase prázdnin naplánovať návštevu útulkov a psíkov povenčiť.
Čo máme urobiť, ak na parkovisku uvidíme v aute psíka čakajúceho na pána v horúčave?
Takéto situácie sa vykytujú čoraz častejšie. V prvom rade by sme sa mali poobzerať, či sa niekde nevyskytuje majiteľ auta, ak nie, treba volať štátnu políciu. Ak zbadáme zvieratko takto zavreté pri nákupnom centre, radíme dať vyhlásiť majiteľa auta podľa ŠPZ.
Ak ide už o ohrozenie zdravia či života, človeka alebo aj zvieraťa, môžeme aj rozbiť okienko. Vždy však kontaktujeme políciu.
Existujú nejaké domáce triky alebo nápady, ako ochladiť zvieratá počas horúcich dní? Na internete kolujú napríklad videá ako ľudia zamrazujú ovocie s vodou a potom dávajú psíkovi ľad oblizovať ako nanuk.
Tieto rady z internetu môžu byť aj nebezpečné. Vždy sa o vhodnosti poraďme s veterinárom. Prudké ochladzovanie ľadom, môže spôsobiť popálenie slizníc.
Môže byť kúpanie na jazere pre psa v niečom nebezpečné?
Psa by sme mali pustiť do vody, len ak poznáme terén. Môže sa totiž zachytiť o konár vo vode, môže byť v rieke silný prúd, prípadne môže byť voda otrávená a podobne. Všeobecne, tam kde je kúpanie vhodné pre ľudí, je aj pre psy. Treba však rešpektovať zákazy kúpania pre zvieratá. Teší nás, že pribúda čoraz viac pláží vyhradených aj pre psíkov. Majiteľa však môžu zaskočiť zápaly očí, uší, syndróm mŕtveho chvosta – keď má pes po kúpaní zvesený chvost, neschopný pohybu a podobne. Je dobré po kúpaní psa vyšúchať v uteráku.
Aké sú znaky toho, že zviera trpí prehriatím alebo úpalom, a čo by mali majitelia v takom prípade urobiť?
Zvieratko môže pôsobiť apaticky alebo aj nervózne. Má zrýchlený dych, suchý a horúci ňufák. Jeho telesná teplota stúpa nad 39 stupňov. Ak vyskočí teplota nad štyridsiatku, prehriatie je vážne. Psíka treba začať ochladzovať studenými – nie ľadovými, obkladmi. V prípade, že sa nedarí teplotu znížiť, je nutné vyhľadať veterinárnu pomoc.
Ako zvládnuť dlhé presuny – cestovanie so zvieratkom v lete?
Počas cestovania do zahraničia musí mať psík svoj PET-PAS s poznačenými vakcináciami.
Cestovať by sa malo v dobre vetranej prepravke. So štvornohým pasažierom je dobré robiť časté prestávky na venčenie a napájanie. Pokiaľ má pes predpísaný vo verejnej doprave náhubok, musí byť dostatočne veľký, aby psík vedel voľne vyplaziť jazyk, keďže sa ním ochladzuje.
V edukačnom centre vzdelávate deti a mládež o problematike zvierat v lete. Prečo je to dôležité?
Každé ročné obdobie je v niečom špecifické. V lete sú na Slovensku typické horúčavy a suchá alebo búrky. Deti môžu svojim zvieratkám pri domácom chove z nevedomosti ublížiť nevhodnou starostlivosťou. Prichádzajú k nám, aby sa formou prednášok naučili, čo je pre ktoré zvieratko dobré a čo nie.
Kde môžu ľudia nájsť viac informácií o vašich prednáškach a o tom, ako sa zapojiť do pomoci zvieratám?
Toto všetko a veľa iného sa môžu deti, aj starší žiaci dozvedieť na našich stretnutiach v útulku. Informácie o edukačných programoch, prednáškach a exkurzách do útulku sú k dispozícii na stránke www.slobodazvierat.sk