Eva Kováčová pôsobí na pozícii výkonnej riaditeľky Ligy proti rakovine už dvadsať rokov. Je známa zanieteným bojom v prospech pacientov s rakovinou. V rozhovore pre Slovenku zhodnotila tohtoročný Deň narcisov i to, prečo Slováci nechodia na preventívne prehliadky.
Deň narcisov je za nami. Aký bol tento rok? Chceli ľudia po dvoch pandemických rokoch prispievať na pomoc onkologickým pacientom? Nezabudli na vás?
Zbierka Deň narcisov sa konala už dvadsiaty siedmy raz. Každý rok je jedinečný vo svojom priebehu. Zakaždým ho však počas mesiacov príprav spája rovnaké nasadenie tímu Ligy proti rakovine. Snažíme sa, aby bola jeho organizácia vo finále zvládnutá čo najlepšie. Zapojenie viac ako 11 600 dobrovoľníkov a 700 spoluorganizátorov nám i tento rok potvrdilo, že vložiť sily do kvalitnej prípravy a systematickej komunikácie má zmysel. A motivácia pre všetkých, ktorou je pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám, je najsilnejšia tak pre nás – organizátorov, ako i pre zapojených dobrovoľníkov. V oblasti onkologických ochorení ľudia nikdy nezabudnú pomáhať, pretože, žiaľ, pripomienka je medzi nami sústavne. Každý z nás zrejme pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Liga proti rakovine je na Slovensku už tridsaťtri rokov, Deň narcisov dvadsaťsedem rokov a v každý jeden rok veríme v ľudskú empatiu a ochotu pomôcť. Aj tento rok našu vieru potvrdil.
Podľa predbežného sčítania ste vyzbierali jeden milión, 60-tisíc eur. Ako hodnotíte túto sumu, je už na úrovni ako v rokoch pred pandémiou?
Sme radi, že sme opäť mohli zbierku zorganizovať v tradičnom formáte – v plnom rozsahu v uliciach a doplniť i novými rozšírenými formami. Počas pandemických rokov sme zaznamenali 75-percentný pokles vo výnose zrejme preto, že chýbal osobný kontakt s dobrovoľníkmi. Každoročne hodnotíme vyzbieranú sumu s pokorou a vďakou. Oceňujeme každé euro, ktoré ľudia s dôverou zverili Lige proti rakovine na projekty pre pacientov. V tomto ročníku sa naša vynaložená energia pretavila už piatykrát do vyše miliónového výnosu. Niet čo dodať, veľká vďaka!
Je známe, že peniaze zo zbierky rozdelíte do jednotlivých projektov. Ktorý z doterajších projektov sa vám najviac osvedčil a ktorý aj najviac využívajú onkologickí pacienti alebo ich príbuzní?
Liga proti rakovine bola založená ako občianske združenie s vedomím, že na rozdiel od „štátu“ môžeme na základe nášho empirického zhodnotenia prijať rozhodnutia okamžite. Naše projekty sú realizované a prípadne upravované, na základe dlhodobých alebo aj krátkodobých psycho-sociálnych potrieb onkologických pacientov, organizujeme i aktivity a projekty v oblasti prevencie. Naše služby, ktoré sú pre ľudí s rakovinou a ich rodiny bezplatné, preto odzrkadľujú ich najnutnejšie potreby, ktoré nám denne komunikujú, a s ktorými sa na nás počas roka obracajú. Veľmi ťažko sa vyzdvihuje jeden projekt, keďže všetky majú svoje opodstatnenie. Ak však predsa, tak služby poradenstva 21 odborníkov z rôznych oblastí sedem dní v týždni na bezplatnom telefónnom čísle Onkoporadne či v mailovej poradni sú neoceniteľnou pomocou.
Zavádzate aj novinky, čo konkrétne?
Aj vďaka výnosu tohtoročného Dňa narcisov sa nám budú ľahšie realizovať a do praxe uvádzať naše novinky. Pomenovali sme si ich 4S. Uvediem heslovite jednotlivé programy, podrobnejšie si o nich môžu ľudia prečítať na našej webovej stránke www.lpr.sk. Prvé „S“: Sociálne zabezpečenie – práva onkologických pacientov – nájdete ho na webovej podstránke LPR https://www.lpr.sk/socialne-zabezpecenie/. Liga tu pripravila zhrnutie a prehľad všetkého, na čo má pacient nárok z pohľadu práv sociálneho zabezpečenia. Liga pripravuje zároveň aj tlačenú brožúru. Druhé „S“: Sprievodcovstvo pre onkologických pacientov – sprievodca počas liečby. Tretie „S“: Supervízia siete sociálnych pracovníkov a poradcov – pripravili sme ho preto, lebo aktuálne neexistuje databáza sociálnych poradcov, ktorí pracujú s onkologickými pacientmi. A napokon štvrté „S“: Sociálne minimum pre zdravotné sestry – edukovanie zdravotných sestier o možnostiach sociálneho zabezpečenia, ktoré pracujú s onkologickými pacientmi, pretože práve ony sú často prvým kontaktom pre pacienta.
Vytvorili a zabezpečili ste krátkodobé ubytovanie pre onkologických pacientov. Je o to záujem?
Ubytovacie zariadenia Ligy proti rakovine slúžia rodičom detských onkologických pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na onkológii v Bratislave alebo v Košiciach. Vďaka tejto možnosti môžu rodičia bezplatne tráviť každý deň so svojím chorým dieťaťom a pomáhať mu tak prekonávať ťažké momenty hospitalizácie a zvládnuť náročnú liečbu. Z každodennej komunikácie s pacientmi vyplynul čoraz väčší záujem o možnosť krátkodobého ubytovania z rôznych dôvodov pre samotných pacientov v akomkoľvek štádiu ochorenia. Prví pacienti už takúto možnosť využívajú v Bratislave v ubytovacom zariadení LPR na Kramároch.
Ročne sa u nás diagnostikuje 40-tisíc nových prípadov rakoviny. Zrejme by toto číslo bolo nižšie, keby sme viac chodili na preventívne prehliadky. Prečo Slováci ignorujú preventívne prehliadky?
Keďže dôvody, prečo ľudia zanedbávajú preventívne prehliadky, počúvame denne, dajú sa zhrnúť takto – nemám čas, mám zlú skúsenosť z predošlej prehliadky z komunikácie s lekárom, keď sa aj objednám, musím dlho čakať, cítim sa dobre, nič mi nie je a paradoxne ako protiklad a veľmi častá odpoveď – bojím sa, že mi niečo nájdu. Hovoriť o prevencii a vysvetľovať ľuďom, prečo je taká dôležitá, je veľmi náročné. Niet však inej cesty, ako ju trpezlivo a pravidelne robiť, ak chceme, aby sa situácia nielen v počte nárastu onkologických pacientov, ale i v iných diagnózach zlepšila. Žiaľ, aktuálne je prognóza naozaj zlá.
Sme radi, že Liga proti rakovine sa rozhodla zúčastniť na našej akcii Zdravé popoludnie. Veríme, že vám to umožní aj väčšiu propagáciu…
Komunikácia našich projektov a existencie LPR je pre nás, samozrejme, mimoriadne dôležitá. V prípade našej účasti na Zdravom popoludní bude pre nás prioritou využitie priestoru na kontakt s verejnosťou a jej edukácia v oblasti prevencie rakoviny. 17. júna preto všetkých srdečne opäť pozývame aj do nášho interaktívneho stánku prevencie, kde sa budeme radi venovať všetkým, pre ktorých je zdravie seba i svojich blízkych najdôležitejšie.
Viera Mašlejová
Foto: LPR