Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Lucia Siposová: Šťastná som, keď sa môžem naplno vyjadriť

júl 11, 2012 - 14:38
Dcéra, sestra, sesternica, vnučka, herečka, speváčka, hudobníčka, moderátorka, tanečnica tanga, cestovateľka, čašníčka, modelka na vlasy, stylistka, interiérová dizajnérka, exteriérová nadšenkyňa, fotografka, organizátorka, čitateľka....
Foto: 

 

Pozorovateľka, zlučovateľka, experimentátorka, učiteľka angličtiny, španielčinárka, sprievodkyňa, kuchárka, opatrovateľka, bicyklistka, moreplavkyňa, plavkyňa motýlika, jogínka, bežkyňa, šoférka, kolotočiarka, iluzionistka, psychologička, analytička, užívateľka internetu, požívateľka alkoholických nápojov, humanistka, humoristka a najnovšie už aj scenáristka a producentka… Lucia Siposová


Vo svojej debutovej knižke Hello, my name is Anča Pagáčová menuješ, čomu všetkému sa venuješ a je to poriadne dlhý zoznam… Je ešte niečo, čo nie si a chcela by si byť?
Preboha, už nič!!! Chcem toho robiť čo najmenej, ale čo najlepšie!... Ale ešte manželka, matka a babka by som chcela byť.


Zvykneš hovoriť, že tvoje druhé meno je „Nestíham“, ale podľa nás toho stíhaš požehnane... Ako sa to vôbec dá?
Nie som nikde zamestnaná, mám taký úradný status „dobrovoľne nezamestnaná“.
To je prvá podmienka. Na to treba veľa odvahy. Niekedy je tá neistota na zrútenie, ale zatiaľ mi to život oplatil a doprial mi ten luxus tvoriť. Ale aby som nezabudla, treba mať disciplínu a byť zvedavý. A nenaložiť si toho príliš veľa na plecia, čo často neodhadnem a potom kričím: „Nestíííham!!!“


Najnovšie ti ide do kín film Tigre v meste, ku ktorému si napísala scenár. Aký je to pocit byť jednou z mála slovenských filmových scenáristiek? A vôbec, aké to je mať v kine svoj film?
Boli to roky práce... Chvalabohu, že som mala pri sebe vytrvalého Juraja Krasnohorského, spolu sme to dotiahli až sem. Je to super. Zároveň si hovorím, že to ani inak nemohlo byť, veď sme do Tigrov investovali toľko energie... A tá sa predsa musí vrátiť!


Ako scenár k filmu vlastne vznikal? A čo ťa k tomu podnietilo?
Písanie ma lákalo vždy. A napísať scenár pre film je možnosť ako spojiť všetko, čo mám rada: tému, ľudí, hudbu, herectvo… Bol to len taký spontánny pokus, ktorému som natoľko uverila, že sa stal skutočnosťou. Prišiel mi do cesty mladý režisér Juraj, ktorý tiež žil nejaký čas v zahraničí a mal rovnakú chuť experimentovať.


Keď si napísala knihu, tvrdila si, že umením treba provokovať... V čom provokujú Tigre v meste?
Pre nás netypickou ľahkosťou a hravosťou, ktorá zachádza až tak ďaleko, že sme sa rozhodli do hlavnej mužskej postavy obsadiť ženu... Provokuje aj tým, že dáva priestor vašej fantázii... A viac nepoviem...


Každý film Woodyho Allena je aj o Woodym Allenovi, je v Tigroch niečo typické pre Luciu Siposovú?
Michal Novinski, autor hudby k nášmu filmu, povedal, že je z toho cítiť moju nespútanosť a slobodnú myseľ. Tak v to dúfam. A samozrejme, vo filme sa aj ukážem.


Pôvodne si vraj chcela byť speváčka a zdá sa, že sa k tomuto snu opäť vraciaš...
Áno, mám kapelu Shipkin, pomaly sa rozbiehame... Je to dobrodružstvo. Pri speve som veľmi šťastná.


Ešte stále platí, že máš problém s doťahovaním vecí do konca?
To som dávno niekde o sebe čítala v horoskope a vedome sa tomu snažím celý život vyvarovať. Ale keď počas procesu prestanem vidieť v niečom zmysel, prestanem niečomu veriť, tak to nedoťahujem nasilu. Odchádzam.


Podarilo sa ti niečo, o čom zrejme sníva každá slovenská herečka, zahrala si si v hollywoodskom filme 360 po boku Juda Lawa, v ktorom účinkujú i Anthony Hopkins a Rachel Weisz. Máš nejaký magnet na šťastie?
To nebol hollywoodsky film, aj keď to tak vyzerá, ale veľká európska koprodukcia.
Bola to jedna z vecí, ktoré som si vysnívala. Jediným mojím šťastím je, že sa nebojím zaželať si čokoľvek. To je tá moja slobodná myseľ.


Po milióntykrát, aký je sexsymbol Jude Law naozaj?
Po milióntykrát, je to normálny, príjemný, príšerne pekný chlap, ktorého som nemala možnosť bližšie spoznať.


S ktorým slávnym hercom by si si ešte chcela zahrať a s ktorým režisérom pracovať?
Chcela by som pracovať so spomínaným Woodym Allenom, napríklad.
A zahrať si asi so Seanom Pennom, Julianne Moore, Kate Winslet, Meryl Streep...  To mi tak napadlo...


Prečo si myslíš, že práve slovenské herečky tak radi obsadzujú české a zahraničné filmové produkcie do úloh plných obnažených a erotických scén?
Myslím, že je úžasné, keď si zahraničná produkcia, vrátane českej, vôbec spomenie a obsadí slovenskú herečku! Možno sa raz rozpíšu slovenskí scenáristi a budú sa točiť samé slovenské filmy plné nádherných plnohodnotných ženskych postáv ako má vo svojich filmoch Pedro Almodóvar. 


Aňa Geislerová hovorí: „Dajte mi kostým a ja to zahrám.“ Čo pomáha tebe pri hraní?
To hovorí??? Tak to presne pomáha aj mne!!!


Hovoríš, že máš v sebe niečo ako svetový element… Ako sa to prejavuje a kde si ho zobrala?
To sa neberie. To je dar.


Pred rokmi si odišla do New Yorku len tak za dobrodružstvom a inšpiráciami... Kde naháňaš dobrodružstvá a inšpirácie teraz, keď si na Slovensku?
Stále veľa cestujem, ale inšpirácie je všade naokolo dosť, aj na Slovensku, ťažšie je sa potom  sústrediť, sadnúť si a reálne začať písať...


Prežila si aj ťažké časy, keď ti na rakovinu zomrela mama, ako ťa to ovplyvnilo?
Hmm... Všetko viete... Sú chvíle, keď to neskutočne bolí, kedy sa k tomu vedome nechcem vracať, lebo predstava toho definitívneho konca mi naháňa hrôzu. Ale väčšinou to vnímam ako veľké obohatenie, zmierenie, pociťujem vášnivú lásku k životu a k večnosti... Cítim mamu vo všetkom okolo seba a každý deň ju vidím v zrkadle... To sú krásne chvíle.


Ako to máš s láskou a mužmi?
Mužov sa motá okolo mňa dosť a je to zábava. Ale ja sa exkluzívne venujem len jednému, už sú to tri roky. Náš vzťah je dynamický, stále v pohybe. Občas na diaľku, občas nie. Dáva mi priestor, a tým si ma ešte viac zaväzuje. Mám to zaujímavé.


Čo ťa momentálne robí najviac šťastnou?
Robí ma šťastnou, keď sa dokážem naplno vyjadriť... V láske aj v umení.
Robí ma šťastnou, keď ma niekto potrebuje a ja mu viem pomôcť.
Robí ma šťastnou, keď niekoho rozosmievam.


O čom je film Tigre v meste?
O lete v Bratislave, o talentovanom prokurátorovi, ktorý nikdy nemal frajerku, o kŕmičovi v ZOO a expertovi na párenie, o správcovi vodných bicyklov a vášnivom chovateľovi holubov v jednom, o precvičovateľke aerobiku so zmyslom pre prúser, rozhlasovej moderátorke posadnutej deťmi, nerozhodnom nájomnom vrahovi a dvoch smutných tigroch. V skratke, Tigre v meste je pestrý, nielen ľúbostný príbeh o priateľoch, ktorí si s nájomným vrahom za chrbtom počas niekoľkých dní poriadne upracú v životoch. Ide o prvú slovenskú romantickú komédiu s prvkami kriminálky, v ktorej si zahrali herci ako Kristína Tóthová, Milan Ondrík, Ľubomír Bukový, Ivica Sláviková a Diana Mórová a mihli sa i Richard Stanke a Robert Roth.


 

Autor: Zuzana Greizingerová
Foto: Jakub Gulyas
Vizáž: Jana Olšinská

- - Inzercia - -