Ľudia s mentálnym postihnutím stále zažívajú situácie, keď o svojom živote nemôžu rozhodovať. Rovnaké práva pre všetkých ešte ani dnes nie sú na Slovensku realitou. Uviedlo to Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR. Ako vysvetlilo združenie, stále je skutočnosťou, že za mnohých ľudí s mentálnym postihnutím rozhodujú ich rodičia, opatrovníci alebo zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb. „Majú iba minimálnu možnosť rozhodnúť o tom, kam pôjdu, s kým pôjdu, čo budú v priebehu dňa robiť. Ale veľakrát za nich rozhodujú aj o tom, čo si oblečú alebo čo budú mať na raňajky. Pritom ľudia s mentálnym postihnutím vedia veľmi dobre, čo chcú, čo im chutí a čo sa im páči. Akurát nie vždy možno majú dostatok zručností a skúseností na to, aby svoju vôľu vyjadrili,“ vysvetlil Marián Horanič zo združenia.
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR už niekoľko rokov organizuje pravidelné stretnutia sebaobhajcov, na ktorých sa účastníci učia o svojich právach a povinnostiach. Ako združenie priblížilo, obhajovanie je výborný nástroj a vďaka nemu sa ľudia s mentálnym postihnutím môžu naučiť efektívne komunikovať, vyjadrovať svoju vôľu, svoje pocity či túžby a naučiť sa ich aj obhajovať. „Ľudia s mentálnym postihnutím nežijú vo vzduchoprázdne. Oni si všímajú, že ich rovesníci odchádzajú od rodičov a začínajú žiť samostatne, zakladajú si rodiny, majú deti. A nevyhnutne sú tým pádom aj oni konfrontovaní s vnútornou otázkou, či takéto niečo by mali urobiť aj oni, či na to majú, či to vôbec môžu,“ uviedol Horanič s tým, že iba málokedy im odpoveď na tieto otázky prinesie škola alebo napríklad zariadenie. Návštevníčka stretnutí sebaobhajcov Henrieta uviedla, že je to pre ňu cestou do života. „Môžem sama za seba rozhodovať. Môžem ukázať, že niečo dokážem. Že nie druhí hovoria za mňa, ale ja sama za seba hovorím,“ vysvetlila. Stretnutia si chváli aj Peter, ktorému dávajú priestor na vyrozprávanie sa a vyjadrenie svojho názoru na rôzne témy.
Sebaobhajovanie je zamerané na podporu jednotlivca, no prebieha skupinovo. Účastníci spoznajú rôznorodosť názorov, naučia sa spolupracovať a budovať sociálne vzťahy. „Stretnutie sebaobhajcov prebieha za prítomnosti asistentov, ktorí ho vedú, usmerňujú a podľa potreby v skupine facilitujú. Ak by sa stretnutia sebaobhajcov rozšírili do ostatných regiónov, výrazne by pomohli k skvalitneniu života ľudí s mentálnym postihnutím na celom Slovensku,“ uviedlo združenie s tým, že záujemcov o vedenie stretnutí vie zaškoliť a poskytnúť aj odborné publikácie.