Tvorbu Lukáša Bielku poznajú nielen návštevníci Bratislavských módnych dní, kde sa už niekoľko rokov stará o dokonalé účesy modeliek, ale i čitatelia Slovenky z módnych editoriálov či z projektu Zmenáreň. Vyskúšal si aj prácu v zahraničí, má za sebou pôsobenie na Fashion Weeku v Londýne či v New Yorku, no aj napriek tomu sa vrátil na Slovensko, kde si splnil veľký sen.
Kedy ste sa rozhodli, že budete kaderníkom?
Prichádzalo to postupne. Vždy som sa rád obklopoval ľuďmi, bol som komunikatívny, bavilo ma pomáhať doma, rovnako v garáži, na dvore i v kuchyni. A profesia kaderníka ma lákala práve tým, že spája prácu s ľuďmi, manuálnu zručnosť a zároveň po svojej práci vidím hmatateľný výsledok. Keďže bola možnosť tento odbor študovať aj v mieste môjho bydliska, voľba bola jasná. Na škole som postupne prenikal do tajov tohto remesla a postupne som sa utvrdzoval v tom, že toto je cesta, ktorou sa chcem uberať.
Mali ste podporu okolia?
Rodina ma vždy maximálne podporovala a rešpektovala moje rozhodnutie pri výbere školy. Samozrejme, že tomu predchádzali rozhovory o jednotlivých možnostiach štúdia a uplatnenia, no kaderník vyšiel spomedzi ostatných pozícií ako víťaz.
Je dôležité mať kadernícke vzdelanie alebo sa dá stať kaderníkom aj bez neho?
Určité úkony spojené s úpravou vlasov sa dnes vďaka internetu a rôznym video-návodom môže naučiť aj samouk. Kadernícka profesia však nie je len o strihaní, farbení či tvorení účesov. Zahŕňa mnoho vedomostí a skúseností, ktoré samoštúdiom nezískate. Či už hovoríme o samotných technologických postupoch pri práci s vlasmi alebo o znalostiach z chémie, biológie, anatómie, zdravovedy. V praxi využívam aj poznatky z oblasti manažmentu, administratívy, pracovného práva či zo psychológie. Lepšie ako donekonečna skúšať a učiť sa len z vlastných chýb je získať znalosti od skúsenejších a stavať svoje know-how na overených postupoch. Aj po skončení školy som sa naďalej vzdelával a pokračujem v tom dodnes. Oblasť starostlivosti o vlasy sa neustále rozvíja, prichádzajú nové trendy v spôsoboch úpravy i v technológiách. Preto, ak to chce niekto robiť poriadne a poctivo, vzdelanie je nevyhnutné.
Ktorý zo svojich doterajších úspechov považujete za ten najvýznamnejší?
Veľmi si vážim možnosť byť súčasťou veľkých projektov ako New York Fashion Week alebo London Fashion Week, ale aj našich Bratislavských módnych dní. Taktiež, že sa mi po rokoch driny podarilo otvoriť vlastný salón. Vnímam to ako svoje veľké víťazstvo, no tento závod bežím ďalej…
Kde všade ste vďaka svojej práci cestovali?
Mal som možnosť navštíviť veľa miest, očarili ma najmä svetové metropoly ako New York, Londýn a Dubaj. Popri pracovných cestách však nemám až toľko priestoru na objavovanie nových krajín a kultúr. Preto, ak mi to okolnosti dovolia, veľmi rád cestujem aj vo svojom súkromí.
Podliehate pri tvorbe účesov módnym trendom alebo sa spoliehate na svoju intuíciu?
Módnymi trendmi sa inšpirujem a vychádzam v ústrety požiadavkám klientok. Vždy však dbám na to, aby sme trendy len slepo nenasledovali, ale aby sme rešpektovali aj iné faktory – kvalitu a stav vlasov, farbu pleti, tvárovú typológiu, jednoducho, aby vlasová úprava klientke sadla na mieru – aby jej pristala, a aby sa cítila krásne. Po rokoch skúseností si dovolím tvrdiť, že určitú intuíciu som si už vycibril a môžem sa na ňu spoľahnúť ako ja, tak aj moje zákazníčky.
Stalo sa vám niekedy, že ste neboli spokojný s výsledkom?
Perfekcionista je vždy s niečím nespokojný. No nepoložím nožnice, kým nie je všetko tak, ako má byť. Kým to nie je perfektné, nie je to dokončené.
V čom vidíte rozdiel medzi svetovými Fashion Weekmi a Bratislavskými módnymi dňami?
Najvýraznejší rozdiel je v rozsahu týchto podujatí. Od toho sa odvíja veľkosť priestorov, počet zainteresovaných ľudí, množstvo a rýchlosť práce. V New Yorku či v Londýne sa predvádzali stovky modelov, vlasový styling sa pre každú prehliadku menil. Všetko prebiehalo veľmi rýchlo, ako na bežiacom páse. Tento kolotoč trvá sedem až deväť dní. Na BMD vytvárame univerzálne účesy aj mejkap, ktoré majú modelky počas všetkých prehliadkových vstupov len s menšími úpravami.
Máte kadernícke vzory?
Jednoznačne Zohan! (smiech). A ešte Carol a Jean Luc zo seriálu Krok za krokom – na tom programe moje generácia vyrastala a naozaj ma vtedy fascinovalo, ako Carol prejde z kuchyne do salónu a tam má svoj svet, v ktorom sa ženy cítia príjemne, pretože sa tam o ne postarajú a podčiarknu ich krásu.
Skutočné vzory nemám v konkrétnych osobnostiach, skôr v kaderníckych salónoch, ktoré vnímam ako celistvý mechanizmus, kde jednotlivé súčiastky musia do seba zapadnúť a všetko spolu klape. Základom je zohratý tím – každý vie, čo má robiť, všetci sú si navzájom nápomocní. Správna organizácia práce je dôležitá. Veľkou školou a zároveň vzorom, ako to má správne vyzerať a fungovať, bola pre mňa práca v londýnskom prestížnom salóne Paul Edmonds. Ich spôsob práce, prístup k zákazníkom, vysoká profesionalita, kvalita služby aj s pridanou hodnotou… mnohé z toho som si preniesol aj do svojho salónu, kde sa snažím držať latku rovnako vysoko. Veľmi ma teší, keď dostanem od mojich klientok pozitívnu spätnú väzbu. Neraz spomenú, že sa u mňa cítia ako celebrity v Londýne a to je obrovská pocta.
Po rokoch sa vám splnil sen a máte vlastný salón. Venujete sa v rámci neho aj výchove nových generácií kaderníkov?
Bola by škoda, keby som si všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti nechával len pre seba. Som veľmi rád, že môžem spolupracovať so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky v Bratislave. Táto pracovná skúsenosť je pre mňa pomerne nová, no veľmi prínosná. Teším sa, že môžem študentkám odovzdávať svoje znalosti. Mám radosť, keď vidím, ako napredujú. Dievčatá majú príležitosť vidieť, ako to v salóne funguje, aktívne sa zapájajú do práce, majú možnosť zúčastňovať sa školení s profesionálmi zo Slovenska i zo zahraničia. Verím, že niektoré z nich sa budú tomuto nádhernému remeslu venovať aj po skončení školy. Viaceré z nich majú už teraz veľký potenciál.
Nemali ste niekedy počas svojej kariéry pocit vyhorenia?
Asi každý, kto tvrdo pracuje každý deň a má na pleciach zodpovednosť nielen za seba, ale aj za ďalších ľudí a za svoj podnik, si zažil situáciu, keď už nevládal. Priznávam, tiež mávam občas dni, keď by som najradšej so všetkým „sekol“. Najmä, keď sa toho nahromadí veľa. No, keď sa situácia upokojí, uvedomím si, že svoju prácu milujem, je to moja vášeň a prináša mi veľa radosti. Spokojné klientky ma poháňajú vpred.