Bukové pralesy v Národnom parku Poloniny sú tie najvzácnejšie lesy, človekom nenarušené alebo narušené iba málo. Návštevníkom sú sprístupnené niekoľkými chodníkmi, vedúcimi do pralesov Stužice, Rožok či Riaba skala. Medzi nimi má svoje popredné miesto Náučný chodník Havešová.
Nachádza sa neďaleko obcí Kalná Roztoka a Stakčínska Roztoka. „Na Náučný chodník Havešová sa návštevník môže dostať len so sprievodom, teda s pracovníkom Národného parku Poloniny. Na krátkej, nenáročnej trase si to človek naozaj užije – celú tú majestátnosť prírody. Vedľa vysokých, statných, zdravých bukov sú popadané kmene stromov v rôznom štádiu rozkladu. Mŕtve drevo patrí do pralesa, je jeho typickou súčasťou. Tieto bukové pralesy oceňuje celý svet. Boli tu napríklad návštevníci z ďalekého Japonska či z Nového Zélandu. Lokalita je právom zaradená na Zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva,“ konštatuje Buraľová.
Hlavnou drevinou Karpatských bukových pralesov je buk lesný. Spolu s jedľou bielou vytvárajú vzácne bukové a jedľovo-bukové spoločenstvá. Takmer štyridsať metrov vysoké buky sa dožívajú stopäťdesiat až dvesto rokov. Štíhle jedle sú vysoké až päťdesiat metrov a dožívajú sa tristo rokov.
Buk v optimálnych prírodných podmienkach dokáže vytvárať dominantné porasty, pričom vrcholom týchto jeho snáh sú bukové pralesy. Pralesy – človekom nenarušené alebo narušené len veľmi málo, sú vlastne staré lesy. Vytvárajú živé spoločenstvo, ktoré je stabilné a odolné voči meniacim sa vplyvom prostredia. V pralese všetko prebieha v uzavretom integrovanom cykle. Odborníci rozlišujú tri typické základné vývojové štádiá – štádium dorastania, čo je les mladší ako stopäťdesiat rokov, štádium optima, čo je les vo veku od stopäťdesiat do dvestopäťdesiat rokov a napokon štádium rozpadu, čo je les starší ako dvestopäťdesiat rokov.
Nová turistická trasa Gazdoráň
V Poloninách sprístupnili v minulom roku nový turistický chodník Gazdoráň. Národný park ho tvoril spolu s Klubom slovenských turistov. Vedie z dedinky Príslop až na vyhliadkové miesto nad vodárenskou nádržou Starina smerom k hore Gazdoráň. Je to zároveň aj prírodná rezervácia, kde sa nachádzajú teplomilné lúčne kvety. Hora Gazdoráň je akýsi symbol ľudí, ktorí poď ňou žili v dedine Starina. Hospodárili tam a pásli dobytok. Dedina Starina bola v osemdesiatych rokoch minulého storočia vysídlená a zaplavená. Vybudovala sa tam vodárenská nádrž Starina. Výhľady z hory Gazdoráň sú skutočne prenádherné. Turisti uvidia nádhernú scenériu nielen samotnej Stariny, ale tiež hlboké okolité lesy tiahnuce sa až k poľským hraniciam a vysídlené územie ďalších piatich obcí. Zároveň aj sopečné pohorie Vihorlat, čo je susedná chránená krajinná oblasť.
Viera Mašlejová
Foto: autorka