Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Maľovanie žehličkou

marec 05, 2015 - 21:47
Enkaustika je maľba horúcim voskom, žehličkou alebo perom. Technika, ktorou sa maľovalo už pred 2500 rokmi, zabudnutá, znovu objavená vďaka technickej revolúcii, o poznanie zjednodušená natoľko, že ju zvládne naozaj každý.
Foto: 
Enkaustika je veľmi rýchla technika maľovania pre všetkých netrpezlivých, ktorí chcú svoje dielko ihneď obdivovať alebo darovať. Nanášaný vosk schne okamžite, na tvrdom povrchu nepraská, jeho farba je stála, odoláva vode a navyše vytvára aj mierny plastický efekt. 
 
 
Postup
 
 
Nahriatu enkaustickú žehličku držte rovnou plochou nahor, aby vás prípadný stekajúci vosk neopálil. Plochu potrite enkaustickou voskovou tehličkou a priložte k papieru.
 
 
Pomalými pohybmi žehličky po papieri vytvárajte obrazce, skusmo sami prídete na to, akým pohybom aký obrazec vytvoríte.
 
 
Pred pridaním ďalšej farby do obrázka očistite plochu žehličky suchou papierovou vreckovkou alebo servítkou a aplikujte druhú farbu do obrázka podľa vlastnej fantázie.
 
 
Nakoniec obrázok jemne preleštite suchou papierovou vreckovkou, leštite podľa možnosti v jednom smere. 
 
 
Enkaustická žehlička je ľahká a udržiava stálu teplotu, ktorá je ideálna na rozpustenie a prácu s farebným voskom. Môže byť použitá na maľovanie alebo ako mini ohrievacia doska. Má hladký leštený povrch vyrobený z hliníka (nie je ničím potiahnutý a nemá ani diery na paru). Cena enkaustickej žehličky sa pohybuje od 25 eur vyššie. 
 
 
Voskové tehličky sú vyvinuté špeciálne pre maľbu enkaustikou. Umelecké vosky sú vyrobené ako rozpustné farby. Farby môžete miešať priamo na papieri počas maľby. Cena jednej voskovej tehličky sa začína na 70 centoch. 
 
Vytvorené v spolupráci s Kreatívnym klubom Luna a lektorkou XX. 
 
Viac praktických rád a tipov nájdete v najnovšom vydaní Praktickej Slovenky!
 

- - Inzercia - -