Dnes je streda, 20.január 2021, meniny má: Dalibor
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mamičky, všetko najlepšie želá ŽenskýWeb

máj 13, 2018 - 08:39
Druhá májová nedeľa patrí mamám. Spomeňte si na tú svoju a darujte jej kvietok, čokoládu, bozk či pohladenie. Byť mamou je najkrajším poslaním. Ženský web praje všetkým slovenským maminám k sviatku len to najlepšie...
Foto: 

Ako vznikol Deň matiek?

 Na ženy matky sa začalo myslieť ešte v antike, kedy v starovekom grécku oslavovali darkyne života 250 rokov pred narodením Krista. Slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev trvali zvyčajne tri dni od 15. do 18. marca. V 17. storočí začali tento sviatok uznávať v Anglicku, kde sa v tom období pracovalo bez nároku na voľno. Štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby si ľudia oddýchli a navštívili rodinu. Tento deň sa nazýval "Nedeľou matiek". 

 Do povedomia sa tento sviatok dostal na prelome 19. a 20. storočia zásluhou Američanky Anny Marie Jarvisovej, ktorá v roku 1907 ako členka ženského spolku navrhla vzdať hold všetkým mamám sveta. Kongres USA 8. mája 1914 vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Tento dátum prijali takmer všetky krajiny sveta. Deň matiek sa na Slovensku začal oslavovať po roku 1989. Krajiny socialistického zriadenia oslavovali skôr MDŽ 8. marca. 
 
Mama je najbližšou osobou v živote každého človeka, preto si zaslúži náležitú úctu a lásku. Prejavovať by sme jej ju mali každý deň v roku, no počas Dňa matiek je príležitosť pripomenúť jej, aká je pre nás dôležitá. Stačí jediný bozk či pohladenie, aby ste jej dali najavo svoje city. Určite nič nepokazíte kytičkou, sladkosťou alebo niečím, čo má vaša mama rada. Ak ste už aj vy mamou, blahoželáme, pretože nie je nič krajšie ako darovať život.
 

- - Inzercia - -