Čo ako správna matka urobíte? Vezmete si nízke čižmy, a naklusáte. Ale dobre sa oblečte, v týchto mesiacoch je v ňom naozaj chladno. Pobočka Slovenského technického múzea Košice – Múzeum dopravy v Bratislave je komplexným múzeom dopravy, t. j. stálou expozíciou dopravných prostriedkov cestnej a železničnej dopravy.
Pozostáva zo štyroch expozícií:
- História cestnej dopravy
- Vývoj železničnej techniky na Slovensku – koľajisko
- Míľniky slovenského motorizmu v 2. polovici 20. stor.
- Vývoj železničnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky
STM-Múzeum dopravy v Bratislave je špecializovaným múzeom, ktoré komplexne dokumentuje históriu dopravy na území Slovenska. Verejnosti bolo sprístupnené v roku 1999. V dvoch výstavných halách a priľahlých vonkajších plochách prezentuje historický vývoj cestnej a železničnej dopravy na území Slovenska. Vystavuje približne 50 historických automobilov, 30 motocyklov, ako aj nepreberné množstvo rozličných bezmotorových dopravných prostriedkov, modelov a dobových technických doplnkov. K atraktivite expozícií významnou mierou prispeli Železnice Slovenskej republiky, Veterán klub Bratislava, Združenie zberateľov historických vozidiel SR a množstvo súkromných nadšencov zapožičaním exponátov. Múzeum dopravy v Bratislave prezentuje a odborne spravuje zbierkové predmety dopravných prostriedkov cestnej, železničnej a (pripravovanej) vodnej dopravy v jednotlivých expozíciach:
Zlatý vek dopravy na cestách i koľajniciach
Návštevníka upúta rozsiahla zbierka dopravných prostriedkov od vozidiel ťahaných koňmi a prvých motorových samohybov cez motocykle a trojkolky, až po osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia. Vystavené sú historické bicykle a velocipédy, vrátane unikátneho dreveného bicykla z roku 1922, historické koče, pozoruhodná hasičská technika z konca 19. storočia, ako aj motorové dopravné prostriedky domácich i zahraničných značiek, medzi ktoré patria automobily Tatra, Praga, Škoda, Mercedes-Benz či americký Buick, motocykle Böhmerland, Ogar, Indian, Harley-Davidson a ďalšie. Návštevnícky oceňovaným unikátom je jeden z najväčších a najdrahších automobilov československej medzivojnovej výroby – šesťvalcová Praga Golden z roku 1937.
Vývoj železničnej, oznamovacej a zabezpečovacej techniky
Dioráma dopravnej kancelárie uvedie návštevníka do tajomného sveta železničnej zabezpečovacej techniky. Prezentovaná je zbierka návestných pomôcok, unikátne dištančné návestidlo z konca 19. storočia, signalizačné telefónne zariadenia, dobové osvetľovacie telesá, plynové lampy, rádioprijímače, figuríny v historických železničiarskych uniformách. Súčasťou tejto expozície je aj funkčná ukážka systému centrálne riadených elektrických hodín bežne využívaných nielen na železnici, ale i v mnohých ďalších odvetviach.
Míľniky slovenského motorizmu v 2. polovici 20. storočia
Popri takmer kompletnom vývojovom rade československých osobných automobilov značky Škoda a typických predstaviteľoch zahraničných automobilov tzv. východného bloku zaujmú najmä vozidlá, ktoré zhotovili pracovníci vývoja motorových vozidiel v Bratislave. Popri výrobkoch dnes už neexistujúcich Bratislavských automobilových závodov (BAZ) z 80. rokov 20. storočia, medzi ktoré patria napríklad prototypy malých úžitkových automobilov, osobný automobil Škoda Garde či inovácia tohto kupé s názvom Locusta, je unikátom tejto expozície predovšetkým mikrobus značky Tatra zhotovený s využitím motorového agregátu luxusnej limuzíny, známej pod označením Tatra 603.
Železničnú dopravu zastupujú motorové rušne 571.132 a 771.001, elektrické rušne 240.040 a 210.012, nákladné vozne 21 56 157 5 602 – 4 Gbgs, 31 56 08 11 110 – 2 Taes, 60 56 93 – 04 101 – 0 Daa-k a unikátny nákladný vozeň z Viedenskej električky. Ďalej je to motorová drezina Tatra a historická šľapacia drezina.
Zaujímavým zbierkovým predmetom je remorkér „Šturec“, reštaurovaný v areáli Zimného prístavu. Remorkér tvorí základ pripravovanej expozície vodnej dopravy.
Počas našej návštevy nás sprevádzal výborný a sympatický pán sprievodca, ktorý bol viditeľne v doprave “ako doma”. Aj tak môže vyzerať práca snov, ak robíte, čo milujete.
Do múzea sa dostanete: STM-Múzeum dopravy v Bratislave sa nachádza za budovou Železničnej polície, medzi Námestím Franza Liszta a Pražskou ulicou. Dostanete sa k nám po schodoch z nadchodu pre peších ponad Šancovú ulicu. Ak prichádzate automobilom, odbočte z Pražskej ulice (smer z centra mesta) doprava do areálu ŽSR (nakládka a vykládka autovlaku) a tam pokračujete smerom doprava k priestorom múzea. Tento vstup slúži aj ako bezbariérový.