V aktuálnej snímke VLNY za jednou z hlavných postáv stojí aj obľúbený český herec Martin Hofmann. Stvárňuje novinára Luboša Dobrovského, na ktorého by sme nemali zabúdať. Nechajte sa pozvať do kina a prečítajte si viac o novinárovi, ktorý patrí k dejateľom našej novodobej histórie.
Martin Hofmann pozýva na snímku VLNY
Luboš Dobrovský (1932- 2020)
Absolvent bohemistiky a rusistiky na pražskej Filozofickej fakulte sa chcel pôvodne venovať vede. Sľúbené miesto asistenta vo Fonetickom ústave nakoniec nedostal. Sklamaný mladík však narazil na svojho známeho Jiřího Dienstbiera, ktorý mu ponúkol prácu v Československom rozhlase. Najprv pôsobil v zahraničnom vysielaní, neskôr prešiel do Redakcie medzinárodného života, ktorú od roku 1963 viedol Milan Weiner. Ako spravodajca pre socialistické krajiny navštevoval Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Sovietsky zväz, Čínu aj KĽDR. Z tej ho však ako jediného novinára socialistického bloku vyhostili, údajne za propagáciu mierového spolužitia.
Po auguste 1968 ho vykázali aj z Moskvy, pretože vraj neposkytoval dostatočne „objektívne“ informácie o Sovietskom zväze. Z rozhlasu odišiel do redakcie Listov a následne do kultúrneho mesačníka Plameň. Po zrušení týchto periodík pôsobil ako skladník v Pamätníku národného písomníctva, umývač okien či kurič. Pritom vydával samizdatové časopisy, prekladal z ruštiny a poľštiny, bol signatárom Charty 77. Na sklonku osemdesiatych rokov sa zapojil do tzv. bytovej univerzity, organizoval prednášky pre mladých ľudí.
Po revolúcii sa zapojil do politiky, pôsobil ako hovorca Občianskeho fóra, podieľal sa na rokovaniach o odchode sovietskych vojsk. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako minister obrany, do roku 1996 bol vedúcim Kancelárie prezidenta republiky a do roku 2000 bol veľvyslancom v Rusku.
Hofmann na bratislavskej premiére
(Foto: Peter Frolo)