V malej dedinke Stráňavy, ukrytej medzi horami neďaleko Žiliny, sa zrodil krásny príbeh, ktorý začal obyčajnou túžbou po zmene a sebarealizácii. Andrea Hiklová sa počas materskej dovolenky rozhodla preraziť monotónnosť každodenného kolotoča, ktorý ju obklopoval, a nájsť cestu k niečomu, čo by ju napĺňalo…
Táto cesta ju priviedla k medovníkom – nie však k hocijakým. Jej bohato zdobené výtvory sú malé umelecké diela, ktoré rozprávajú príbehy, zachovávajú tradície a dokážu potešiť oči, srdce i chuťové poháriky.
Od jednoduchosti k dokonalosti
Mamičky na materskej dobre poznajú frustráciu, ktorá prichádza s každodenným hľadaním radosti medzi povinnosťami. „Na materskej človek robí mnoho vecí v stereotypnom kolotoči a niekedy má pocit, že po takýchto činnostiach nezanecháva stopy,“ hovorí dvojnásobná mama Andrea. Práve na materskej našla počas dlhej chvíle odvahu vyskúšať niečo nové. Napiekla medovníky s takým krásnym zdobením, že vyrazila dych celej rodine. „Potešilo ma, že to mali úspech u najbližších,“ spomína skromne ma moment, ktorý jej určil budúcnosť. K pečeniu a zdobeniu medovníkov pritom nemala špeciálny vzťah od detstva. „Na Vianoce sme s maminou každý rok piekli aj jednoducho zdobili medovníčky asi tak ako v iných domácnostiach. Tá múza ma ,kopla’ naozaj až pri deťoch…“
Skrytý talent
Hoci dnes Andreine medovníky pôsobia ako výstupy z umeleckého ateliéru, sama priznáva, že k výtvarnému umeniu dovtedy nepričuchla. „Pamätám sa len, že ako študentka som robila skúšky na výtvarnú umeleckú školu, no neprešla som. Použila som vraj veľa výtvarných techník naraz,“ smeje sa. Táto spomienka len potvrdzuje, že talent v nej driemal a čakal na správny moment. Prvé pozitívne ohlasy z okruhu známych a priateľov jej dodali sebavedomie a neskôr ju presvedčili, že zdobenie medovníkov môže byť viac než len koníček.
Od hobby k podnikaniu
„Keď sa materská blížila ku koncu a vedela som, že v práci, do ktorej sa mám vrátiť, nevidím ďalší zmysel a budúcnosť, začala som sa pohrávať s myšlienkou podnikať,“ vysvetľuje. Dnes už vo svojej malej výrobni pečie medovníky, ktoré si objednávajú ľudia z celého Slovenska. Pri zdobení čerpá inšpiráciu z ľudových ornamentov a výšiviek. „Už zopár rôčkov zhromažďujem u seba literatúru s námetom ľudových výšiviek, krojov, ornamentov. Zo začiatku som si vzory na medovníčkoch predkresľovala, teraz to už robím spontánne,“ hovorí skúsená medovnikárka.
Medzi jej srdcové záležitosti patria tradičné motívy, no nebráni sa ani novým technikám. Každý medovník vníma ako výzvu, pri ktorej musí zladiť farebné kompozície, vzory a často aj personalizované detaily. Andrea priznáva, že spätná väzba od zákazníkov je pre ňu nesmierne dôležitá. Jedna z reakcií jej ostane v pamäti vrytá navždy: „Nezabudnem na telefonát od babičky, asi deväťdesiatročnej. Vnučka žijúca v zahraničí jej u mňa objednala kolekciu medovníčkov a dala ich poslať na jej adresu. Pani mi plakala do telefónu, ďakovala, že takú krásu ešte nikdy nedostala, pýtala sa ma, čím si to len zaslúžila…“
Inšpirácia pre ďalších
Andrea povzbudzuje i ostatné ženy, aby využili čas na materskej dovolenke na sebarealizáciu. „Je dôležité začať niečo robiť – či už so sebou: cvičiť, učiť sa jazyky alebo na niečom tvorivom pracovať. Aj v mojom okruhu mám veľa kamarátok, ktoré tento čas využili na rozbeh úžasných projektov. “
Ten jej púta pozornosť najmä v období Vianoc. Najčastejšie ľudia siahajú po jej medovníkoch zdobených bielou polevou s motívom čipky, čím pripomínajú zasnežené okná a vyšívané obrusy z detstva. „Medovník odo mňa musí najskôr potešiť oči, potom srdce a nakoniec chuťové poháriky,“ uzatvára kreatívna Slovenka s úsmevom.
Príbeh Andrey Hiklovej je dôkazom, že aj zdanlivo malé zmeny môžu viesť k veľkým veciam. Jej medovníky nie sú len pochutinou, ale kusom umenia, ktoré dokáže potešiť v každom ročnom období, najmä však počas Vianoc, keď láska, tradície a vôňa medu nachádzajú svoje miesto na sviatočných stoloch.
Recept na chutné a mäké medovníkové cesto od profíčky
Potrebujeme:
- 850 g hladkej múky – najlepšia je jemne mletá chlebová múka, 2 polievkové lyžice môžeme nahradiť kakaovým práškom, cesto bude mať tmavšiu farbu a krajšie na ňom vynikne zdobenie bielou polevou
- 280 g jemného práškového cukru
- 2 lyžice perníkového korenia
- 1 perníkový kypriaci prášok
- 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny
- 200 g medu – najlepšou voľbou je zmiešaný med, dáva medovníkom tmavší a zlatistý nádych
- 120 g masla
- 3 vajcia
Príprava cesta:
Všetky suroviny musia mať rovnakú, najlepšie izbovú teplotu. Zvlášť si vymiešame med, maslo a vajcia. Potom si zmiešame všetky sypké suroviny, ktoré pred tým preosejeme cez sitko. Obe zmesi potom vymiešame buď ručne alebo v kuchynskom robote, kým sa všetky suroviny nespoja do homogénnej hmoty. Hotové cesto je husté a má lepkavú konzistenciu. Zabalíme ho do potravinovej fólie a necháme odpočívať minimálne 24 hodín.
Pečenie medovníkov:
Cesto vyberieme z chladničky a necháme zmäknúť pri izbovej teplote. Rozvaľkáme ho na cca 4 mm a vykrajujeme rôzne tvary podobnej veľkosti, aby sa medovníky rovnomerne upiekli. Malé tvary pečieme vo vyhriatej rúre na 190 stupňoch celzia cca 4 minúty (to si však treba odsledovať, každá rúra je iná). Po vybraní z rúry potierame pomocou maslovačky rozšľahaným vajíčkom, čím medovníky nadobudnú zlatistý lesk.
Zdobenie bielkovou polevou:
Medovníky necháme 1-2 dni odpočinúť. Polevu si pripravíme z 1 vaječného bielka a cca 150-200 g jemne preosiateho práškového cukru. Miešame ručne asi 20 minút, nech nevzniknú vzduchové bublinky, ktoré by zapríčinili opadávanie polevy. Hotová poleva je biela, lesklá a z varešky nám veľmi pomaly steká do misy. Plníme ňou cukrárske vrecúško, na ktorom ostrými nožnicami odstrihnem konček.