Medzinárodný vyšehradský fond si všíma ženy, ženy utečenkyne, ženy podnikateľky, ženy vedkyne, ženy matky. Pod vedením výkonnej riaditeľky Lindy Kapustovej Helbichovej bude pri hodnotení projektových žiadostí dbať na rovné šance pre všetkých bez ohľadu na pohlavie.
Dôležité je zapojenie zraniteľných a marginalizovaných skupín, ako aj mládeže vychovávanej jedným rodičom a osôb, ktoré sú inak znevýhodnené. Inkluzívny postoj je pre budovanie vyšehradských väzieb kľúčový.
„Som presvedčená, že podporou projektov, ktoré sú vnímavé k sociálnym otázkam, akými sú vyrovnané zastúpenie pohlaví, podpora žien, podpora jednorodičov alebo mládeže z ekonomicky menej rozvinutých oblastí krajín Vyšehradskej skupiny, podporíme jednak odbornosť a zároveň ju skĺbime s rovným prístupom. Ak máme zlepšiť podmienky vo Vyšehradskom regióne, musíme začať od seba,“ uviedla Linda Kapustová Helbichová, výkonná riaditeľka Medzinárodného vyšehradského fondu a dodáva: „Vyšehradský fond je odhodlaný riešiť tieto nerovnosti a podporovať väčšiu inkluzívnosť v projektoch, ktoré financuje.“
Fond bude pri financovaní projektov klásť dôraz na zohľadnenie sociálnej vnímavosti a inkluzívnosti vrátane zapájania zraniteľných a marginalizovaných skupín a pohlaví v celom procese – od plánovania cez realizáciu až po hodnotenie. Žiadatelia o finančnú podporu budú vyzvaní, aby tieto aspekty aktívne začlenili do svojich projektov a prijali konkrétne opatrenia na ich riešenie. „Nie je to novinka, je to uvedenie európskeho projektového myslenia do praxe Vyšehradského fondu,“ doplnila výkonná riaditeľka.
Vyšehradský fond dlhodobo podporuje iniciatívy, ktoré posilňujú postavenie žien a znevýhodnených skupín, a bude v tomto trende pokračovať. Medzi doterajšie úspešné projekty patria napríklad budovanie sietí žien v zahraničnej, európskej a bezpečnostnej politike, podpora žien utečenkýň v podnikaní a rozvíjanie ich podnikateľských zručností, agroekologické iniciatívy vedené ženami na podporu udržateľného poľnohospodárstva či zviditeľnenie umelkýň v krajinách Vyšehradskej spolupráce a v krajinách západného Balkánu.
„Budeme povzbudzovať žiadateľov, aby do svojich projektov zapojili nedostatočne zastúpené a znevýhodnené skupiny všade tam, kde je to relevantné,“ zdôraznila riaditeľka fondu. Cieľom Vyšehradského fondu je aktívne prispievať k zapájaniu zraniteľných skupín, k vyváženej podpore žien a k podpore rovnosti príležitostí v celom regióne.