Dnes je sobota, 08.máj 2021, meniny má: Ingrida
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Charita v rytme valčíka

marec 25, 2010 - 12:18
Farnosť Sv. Petra a Pavla v Záhorskej Bystrici zorganizovala 8. Farský ples, pod záštitou Ľudovita Pokojného. Ples aj tento rok potvrdil svoju povesť obľúbenej a očakávanej spoločenskej udalosti.
Foto: 
Tí, ktorí využili pozvanie organizátorov, komu sa podarilo obstarať si včas vstupenky s emblémom patrónov farnosti, určite potvrdia, že ich obľúbená fašiangová veselica farského spoločenstva spod Holého vrchu ničím nezaostávala za predchádzajúcimi. Ba čo viac, pre hostí tohtoročného farského soaré jeho organizátori pripravili aj malé prekvapenie...

„Vraj tajný akord kráľ David poznal, a Pána potešil, keď ho hral...“ Tieto slová v anglickom origináli a melódia nádhernej piesne Hallelujah od Leonarda Cohena v podaní Barbory Bajkajovej, talentovanej mladej speváčky zo Záhorskej Bystrice, boli šarmantným prológom plesu, ktorý vzdal hold energickej mladosti, činorodej dospelosti, múdrej starobe, plnohodnotnému životu a láske v spoločenstve rodiny a priateľov. Prispeli k tomu aj úvodné ukážky elegantného valčíku a latino-mixu v podaní tanečného páru z Karloveského tanečného centra v Bratislave a po nich aj nonšalantné defilé akrobatického rock and rolu v dynamickom predstavení detí a juniorov z RRC Hydrorock Bratislava.

A potom parket zaplnili plesoví hostia. Určite k tomu prispela svojou rozmanitou hudobnou produkciou aj kapela SELECT zo susednej Stupavy. Programom hostí 8. Farského plesu sprevádzala moderátorská dvojica Dagmar Lendelová a Miroslav Marciš – a program to bol naozaj rôznorodý, či už vstupy ľudového rozprávača z Lábu alebo odovzdávanie Výročnej ceny Občianskeho združenia Pius X. – „Šľachetné bystrické srdce“ za rok 2009.

Zlaté srdce
Hostia veselice sa stali aj svedkami a najmä aktívnymi účastníkmi niečoho, čo jednoduchý smrteľník bežne nerobieva. Netradične sa na bále konala charitatívna aukcia výnimočných predmetov a umeleckého diela – „IKONY“, obrazu z dielne akademického maliara Víta Bojňanského. S nápadom zorganizovať túto filantropickú dražbu prišiel ThLic. Ľ. Pokojný, farár v Záhorskej Bystrici. Ako úmysel zvolil pomoc pri čiastočnom financovaní starostlivosti o konkrétne dieťa, ktoré na Haiti stratilo po januárovom zemetrasení rodičov a ktoré vyberie jeho priateľ, tamojší haitský kňaz. Pre navodenie atmosféry v úvode aukcie odzneli slová z fiktívneho listu Francoisa, chlapca z Haiti, adresované jeho strateným rodičom, z ktorého bolo cítiť vieru v nádej a túžbu po poznaní. „Bolo to úžasné sledovať, ako spontánne zareagovali hostia plesu na túto iniciatívu,“ spomína na dražbu Ľudovít Pokojný. Aukcia mala v dražobnom poriadku svoje „zlaté pravidlo“:

Vínko pri tém z chuci logaj,
Aj rízek jak ci ostal, kludne jedz.
Eném jedno však na pamjeci maj:
Hodne sa pri tém zabávaj,
Na nic nehundri, že jak to ide,
Pusci perí jak máš z čeho,
Šak ide nám šeckým o pjeknú vjec.


Dopomohlo toto zlaté pravidlo k tomu, že charitatívna aukcia v rytme plesového valčíku, ako sa neskôr ukázalo, bola napokon úspešná? Svojím spôsobom áno. V prvom rade to však boli „zlaté srdcia hostí plesu“ a ich pochopenie úmyslu. Všetky predmety a výtvarné dielo boli vydražené. Farníci zo Záhorskej Bystrice tak aspoň trochu zmiernia súženie jedného drobca z Haiti. „Tak ako na začiatku plesu, aj po našej aukcii som si v mysli prespevoval Halellujah solidárnosti a štedrosti, ktorou Pán obdaril hostí nášho plesu. Ďakujeme!“ zhodnotil výsledok licitácie Ľudovít Pokojný.

Nech žije bál
Skončil sa bál, nech žije bál! Organizačný výbor ďakuje Miestnemu úradu Záhorská Bystrica za poskytnutie priestorov Spoločenského domu, ďakuje všetkým osobám a firmám, ktoré darovali ceny do plesovej tomboly, ktoré sa pričinili o estetickú výzdobu sály, ktoré poskytli na stoly občerstvenie a spolupracovali na príprave a uskutočnení bálu. Ôsmy ročník Farského plesu v Záhorskej Bystrici zostane už len históriou Jeho organizačný tím má celý rok na to aby pripravil jeho deviate pokračovanie. Pokračovanie, na ktoré Bystričania radi prímu ich pozvanie. Do plesania o rok, drahí hostia!

Autor: MIROSLAV PROKOP
Foto: Martin Jurček

- - Inzercia - -