Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Letná Bratislava žije kultúrou

júl 26, 2010 - 14:15
Kvalitná programová ponuka, overené cykly a festivaly, bezplatný vstup alebo len symbolické vstupné, obľúbené scény pod holým nebom, Dunaj i historické centrum, ku ktorým tento rok pribudli aj priestory novej mestskej štvrte Eurovea – to je Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2010.

„Úlohou festivalu je obohatiť letnú turistickú a dovolenkovú sezónu kvalitným programom - pre nás je to aj dôležitý moment podpory cestovného ruchu. Napríklad minulý rok navštívilo podujatia Kultúrneho leta vyše 110 000 návštevníkov,“ povedal nám primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Úvodný víkend festivalu patril okrem iného bláznivej pouličnej show Živé ulice, počas ktorého mesto ovládli pouliční umelci, divadelníci, hudobníci, chodúľnici, žongléri, klauni a mnoho detských rozprávkových hrdinov. Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca patrila na záver júna milovníkom klasickej gitary -  uskutočnil sa tu 35. ročník Medzinárodného gitarového festivalu J. K. Mertza.

Stredy o 20,00 hod. sú opäť zasvätené najúspešnejšiemu programovému cyklu Jazz pod vežou na nádvorí Sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci. Okrem iných príde koncom júla do Bratislavy brazílska hudobná hviezda Raul de Souza. Každý štvrtok o 20,00 hod. sa taktiež na nádvorí Sv. Jána Nepomuckého v cykle Túlavou cestou môžete vydať na potulky za folkovými a country melódiami. Športové piatky na korčuliach v cykle <bratislava-inline> budú osviežené dvakrát za leto aj kvalitnými koncertmi. Sobotné popoludnia od 15,00 hod. sú venované rodinám s deťmi, cyklus Rodinné zoologiády prináša v spolupráci s bratislavskou ZOO veselé tvorivé popoludnia plné rozprávok a tvorivej zábavy.

Dunaj vás na svojich vlnách pohojdá v cykle Hudba na Dunaji. Medzinárodná Bratislava prináša v cykle programov v spolupráci s ambasádami do ulíc Bratislavy pozoruhodných umelcov z celého sveta. V prvej polovici júla sa v bratislavských kostoloch uskutoční aj 2. ročník Medzinárodného mládežníckeho hudobného festivalu - súťaž zborov a orchestrov. Po kratšej odmlke prichádza aj cyklus koncertov Hommage à Bach v koncertnej sieni Klarisky ale aj výnimočný festival Dni organovej hudby v Dóme svätého Martina. Koncertná sieň Klarisky ponúkne aj sólo vystúpenie charizmatickej českej umelkyne Ivy Bittovej. Aj na august a september je naplánovaných množstvo podujatí, o tých si ale povieme v budúcom čísle Metropoly.

Na záver júla poteší milovníkov klasiky aj jazzu 6. ročník festivalu Viva Musica!. V posledný júlový deň Bratislava privíta svetoznámeho tenoristu Ramóna Vargasa na opernom gala, ktorým tradične vrcholí festival Viva Musica! Jeho vystúpenie sa uskutoční 31. 7. o 21,00 na námestí Eurovea, vstupné: VIP zóna: 100,-€, I. zóna: 50,-€, II. zóna: 30,-€

Kultúrne leto 2010 je už v plnom prúde, program je naozaj bohatý - festival potrvá 86 dní a prinesie 120 podujatí na 12 scénach. Stačí si vybrať, všetky potrebné informácie, konkrétny program i prípadné zmeny nájdete na www.bkis.sk.

Autor: MILKA PODMAJERSKÁ
Foto: autor

- - Inzercia - -