Dnes je pondelok, 26.október 2020, meniny má: Demeter
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nepodceňujme močové infekcie

marec 22, 2010 - 16:30
Nepríjemné bolesti v podbrušku, časté nutkanie na močenie, pálenie a rezanie počas močenia, krv v moči, to všetko sú veľmi nepríjemné a bolestivé príznaky infekcie močových ciest.

Niekedy príznaky nie sú až tak jednoznačné. Pacient príde napríklad len s teplotou, zimnicou a nechutenstvom. Aj vtedy treba myslieť na močové cesty. Lebo ak má pacient teplotu a žiadne príznaky infekcie dýchacích ciest, treba vyšetriť moč.

Močové zápaly sú častým nežiaducim spoločníkom mnohých ľudí. Príčinou bývajú anaeróbne baktérie, pseudomonády alebo streptokoky, ktoré sa do močových ciest dostávajú práve cez močovú trubicu. Najčastejšie sú to však Escheria coli, baktérie, ktoré sa v našom tele vyskytujú prirodzene v hrubom čreve. Baktérie „preputujú“ vo vlhkom prostredí k ústiu močovej rúry, následne sa dostanú do močových ciest, tam sa rozmnožia a problém je na svete. Vzhľadom na anatomické pomery trpia ženy infekciami močových ciest častejšie ako muži. Močová rúra ženy je oveľa kratšia, a preto je pravdepodobnosť prieniku infekcie do močových ciest oveľa vyššia. Ďalším zdrojom infekcií je vaginálna flóra, preto liečba infekcií močových ciest veľmi úzko súvisí aj s liečbou gynekologických zápalov. Často treba vyšetriť aj partnera, lebo k infekcii môže dôjsť po pohlavnom styku, jednoducho partneri si chorobu „odovzdajú“.

Zápaly močových ciest by sme nemali podceňovať. Neliečená akútna infekcia môže prejsť do chronickej. Ak problémy neustúpia do dvoch dní alebo sa dokonca zhoršujú, mali by sme preto navštíviť lekára, ktorý nám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká. Pri miernejších príznakoch môžu pomôcť bylinky, urologický čaj alebo výťažky z brusníc. Ale hlavne treba veľa piť, lebo pri dostatku tekutín dokážeme močové cesty prepláchnuť a znížiť čas na množenie baktérií.

Samostatnou kategóriou sú opakované zápaly močových ciest alebo infekcie u ľudí s inými chronickými ochoreniami ako cukrovka, ochoreniami hrubého čreva, imunitnou nedostatočnosťou a podobne. Tie patria do rúk lekára a bylinky sú len doplnkovou liečbou.

Autor: IVETA PLŠEKOVÁ (pracuje ako obvodná lekárka v Petržalke)

- - Inzercia - -