Hlavným finančným snom mladých ľudí na Slovensku je najmä bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti.
V prieskume agentúry Ipsos pre UniCredit Bank sa tak vyjadrilo 58 % respondentov. Viac ako polovica mladých dospelých stále žije s rodičmi. S partnerom vo vlastnom byte žije asi 16 % opýtaných. Ostatní bývajú so spolubývajúcimi, na internáte, či v prenájme.
Mladí ľudia sú na začiatku svojej kariéry a vo veku od 18 do 26 rokov buď ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo ovplyvňuje aj ich príjem. Jeho priemerná výška v tejto vekovej skupine je 700 eur, pričom len 33 % mladých ľudí má v tomto veku trvalý pracovný úväzok, 9 % má založenú živnosť. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov v kombinácii s príjmom od rodičov.
Z prieskumu vyplýva, že o hypotéku môže požiadať približne tretina mladých dospelých do 26 rokov, a to sú práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť. „Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov zväčša nezaobídu. Po získaní pracovných skúseností sa mesačný príjem zvyšuje a aj hypotéka je dostupnejšia,“ uviedla hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
Z bankových dát UniCredit Bank vychádza, že žiadosť o prvú hypotéku si podávajú mladí trošku neskôr. Zväčša okolo 28 až 31 rokov, keď sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im to dovoľuje. Až 68 % takýchto žiadateľov tvoria páry. V prípade mladého páru a dvoch spoludlžníkov je situácia pre získanie hypotéky podľa Ďuďákovej jednoduchšia.
Aj mladí ľudia, ktorí sú na začiatku svojej pracovnej kariéry alebo ešte len študujú, si môžu pomaly odkladať peniaze po malých čiastkach. O niekoľko rokov to môže podľa Ďuďákovej tvoriť dobrý základ pre vlastné zdroje pre zaplatenie časti z kúpnej ceny bývania. Podľa prieskumu 45 % mladých Slovákov už sporiaci účet používa a ďalších 48 % o jeho zriadení uvažuje.