„Trendom je, aby sa knižnica stala tretím miestom – aby bola po rodine, práci či škole, tretím miestom, ktoré ľudia chcú navštíviť a prežívať svoj voľný čas. Chceme, aby sa v našej knižnici stretávali matky s deťmi a aj celé rodiny a aby v kultúrnom prostredí vyrastali nové generácie Vranovčanov,“ hovorí riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Danka Molčanová.
A vo Vranove na Topľou na to majú, ako sa vraví, našliapnuté. Prešovský samosprávny kraj tu realizuje významný projekt rekonštrukcie existujúcej budovy, ktorá sa zmení na nové kultúrne centrum pre Hornozemplínsku knižnicu a Hornozemplínske osvetové stredisko. Obyvatelia Vranova a blízkeho okolia sa tak majú na čo tešiť. Tunajšia knižnica patrí medzi najstaršie na Slovensku. Nedávno oslávila sté výročie založenia. A práve toto jubileum sa stalo dôležitým medzníkom v živote vranovskej knižnice. „Začala sa rekonštrukcia a modernizácia budovy, môžeme povedať investícia do budúcnosti. Osobne ma teší, že som dostala dôveru a mám možnosť formovať a určovať trendy a smerovanie našej knižnice do budúcnosti,“ hovorí riaditeľka, ktorá má viacročné skúsenosti z pôsobenia v kultúre, túto pozíciu zastáva sedem rokov.
Knižnicu „nafúknu“ o 700 metrov
Po rekonštrukcii získajú oproti súčasnému stavu o sedemsto metrov štvorcových viac priestoru. To umožní uloženie rozsiahleho knižničného fondu a možnosť pripravovať širšiu škálu podujatí pre občanov mesta a širokého regiónu. Viac podujatí, samozrejme, znamená aj viac návštevníkov. Cieľom je vytvoriť knižnicu pre celú rodinu, pre mesto a región. „Vďaka netypickému nábytkovému systému prinášame iný pohľad na usporiadanie knižnice, ako je bežne zaužívané. Namiesto terajšieho usporiadania – regál, ulička, regál, vytvárame rôzne zaujímavé mikropriestory pomocou políc šesťuholníkového tvaru. Dlhé rady s uličkami pri klasickom usporiadaní knižnice nahradíme zákutiami nazývanými pracovne „včelie úle“, návštevník nezablúdi do slepej uličky. Samozrejmosťou budú čalúnené kreslá so stolíkmi, kde sú inštalované zásuvky, vrátane zásuviek na USB a bezdrôtové nabíjanie i nabíjacie zásuvky,“ vysvetľuje Danka Molčanová.
Veľkoplošné akvárium pre deti
Knižnica bude delená na jednotlivé zóny, ktoré budú vzájomne prepojené, aby vytvárali knižnicu rodinného typu. Pre najmenšiu vekovú skupinu bude vytvorený detský raj, kde okrem kníh, televízie a X-boxu, bude aj veľkoplošné akvárium, ktoré sa určite stane ozajstným lákadlom pre deti. Ďalším magnetom bude aj literárna kaviareň s miestami na sedenie vo vnútri aj na vonkajšej terase.
Erasmus+ v knižniciach
„Patríme medzi knižnice na Slovensku, ktoré sa dostali do známeho programu Erasmus+. Naši zamestnanci boli na pracovných stážach v Dánsku, Portugalsku, Česku, Poľsku a Nórsku. Obdivovali sme architektúru tamojších knižníc, inšpirovali sme sa inovatívnymi trendmi v nich, ktoré prinášame aj do našej inštitúcie,“ uvádza riaditeľka. Erasmus+ nie je len pre vysoké školy a študentov. Obsahuje aj programy určené pre vzdelávanie dospelých a seniorov. „Uvažujeme o tom, aby v budúcnosti naši seniori navštívili zahraničie kvôli poznaniu, ako to tam v knižniciach funguje. Lepšie povedané, ako „fungujú“ seniori v zahraničí. Akí sú aktívni, koľko času a ako ho trávia v knižniciach. Je v nich „život“, sú to navštevované inštitúcie a dospelí sú navyknutí tráviť voľný čas v knižnici,“ vysvetľuje riaditeľka.
Tešia sa na budúci september
Takúto filozofiu chcú zaviesť aj vo vranovskej knižnici. Nové kultúrne centrum knižnice a osvety na to vytvorí vhodné podmienky a priestory. Pribudnú multimediálne a vzdelávacie miestnosti a veľká multifunkčná sála s kapacitou sto osôb – divákov. „Doteraz sme naše podujatia, napríklad Komunitnú knižnicu, Aby pamäť nestarla, festivaly LifeVranov a RomLIT museli robiť v iných zariadeniach. Budúci rok v septembri má byť odovzdaná stavba. Vážime si a oceňujeme, že sme sa stretli s pochopením a ústretovosťou nášho zriaďovateľa, Prešovského samosprávneho kraja, ktorý do rekonštrukcie a interiérového vybavenia investuje približne 9,6 mil. eur,“ konštatuje na záver riaditeľka Danka Molčanová.
Viera Mašlejová
Foto: autorka, Hornozemplínska knižnica vo Vranove