Čarovná flauta pre malých i veľkých. Na ktoré diela si spomeniete, keď sa vysloví meno neopakovateľného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta? Skomponoval ich vyše šesťsto. Určite poznáte napríklad operu Don Giovanni, považovanú za operu opier, Figarovu svadbu alebo Únos zo serailu.
Pozývame vás do Slovenského národného divadla na jeho poslednú dokončenú operu Čarovná flauta.
Všetky tieto a ďalšie opusy, ktoré spomíname, uzreli svetlo sveta v období, keď
– ako píšu jeho životopisci – v roku 1781 tajne ušiel zo Salzburgu do Viedne po tom, čo sa nezhodol s arcibiskupom. Vo Viedni prežil posledných desať rokov svojho života ako slobodný umelec, po čom vždy túžil, hoci mu to spôsobilo nejeden finančný problém.
Opera Čarovná flauta mala na premiére vo Viedni 30. septembra 1791 obrovský úspech.
V tom čase Mozart komponoval aj osudové Requiem, ktoré však nedokončil. 5. decembra 1791 umrel. Mohli by sme teda povedať, že Mozart zažil na premiére Čarovnej flauty svoj posledný triumf. Sám premiéru i reprízu dirigoval od klavíra a pre veľký úspech niektoré výstupy museli opakovať, o čom nadšene písal svojej manželke Constanze. Dokonca ju vraj informoval aj o tom, že opera sa páčila aj jeho údajnému „sokovi v hudbe“ Salierimu. Premiéra sa odohrala v divadle autora libreta Emanuela Schikanedera, ktorý jednu z hlavných postáv, Papagena, na premiére výborne zahral aj zaspieval.
Uplynulo vyše 230 rokov a myšlienky, ktorými nás Mozart vo svojich dielach oslovuje, sa nás stále dotýkajú. V Čarovnej flaute nachádzame mnoho rozprávkových motívov – boj medzi dobrom a zlom, múdreho starca Sarastra aj zlú Kráľovnú noci, odvážneho princa Tamina, ktorý je ochotný podstúpiť náročnú púť hľadajúc stratenú princeznú Paminu, rozprávkového vtáčnika Papagena a podobne… A tak si možno položíme otázku: Ako je to teda? Zaviedol nás Mozart v tejto opere do čudného sveta rozprávok len z akéhosi huncútstva – alebo tu v skutočnosti nie je náhodné nič a musíme hľadať mnoho významov v rafinovanej symbolike?
Mozartova Čarovná flauta je jeden z najuvádzanejších titulov na svetových operných scénach. V SND si ju 19. marcamôžete pozrieť v exkluzívnom obsadení. Princeznú Paminu bude spievať sólistka Viedenskej štátnej opery Slávka Zámečníková. Naša vynikajúca sopranistka sa v poslednom období predstavila v Bratislave niekoľkokrát na koncertoch. V Čarovnej flaute to však bude po prvý raz v opernej inscenácii. Jej luxusný soprán, svetlý a noblesný – ako ho označujú odborníci, budeme mať teda možnosť obdivovať v stvárnení jednej z hlavných postáv opery aj v hereckej kreácii. Slávka Zámečníková v rozhovoroch zdôrazňuje, že sa teší z toho, čo robí, a že jej snom je spievať s radosťou. Mozartova hudba je priam stvorená na to, aby nám v podaní tejto noblesnej dámy ponúkla večer plný radosti a posolstva ušľachtilosti a krásy.
Ako odvážny princ Tamino sa predstaví ďalší slovenský sólista, ktorý dlhodobo pôsobí v zahraničí, tenorista Juraj Hollý.A do tretice je tu múdry starec Sarastro, ktorého stvárni ďalší vzácny hosť v Opere SND, svetobežník Štefan Kocán.V réžii Svetozára Sprušanského bude Papagenom, vtáčím kráľom s čarovnou zvonkohrou, barytonista Daniel Čapkovič, Papagenou sopranistka Veronika Bilová, ktorá tak dostáva príležitosť na „veľkej scéne“ ako členka Operného štúdia SND. A nemôžeme zabudnúť ani na Kráľovnú noci a jej „krkolomnú“ perlivú áriu, známu aj z koncertných pódií, ktorou bude Martina Masaryková. Aj ďalší sólisti, orchester a zbor Opery SND spolu s Bratislavským chlapčenským zborom vystúpia pod taktovkou Martina Leginusa.
Pripomeňme, že čarovný rozprávkový i filozofický večer s Mozartovou Čarovnou flautou je na programe v nedeľu 19. marca o 17.00 hod. a potom až na prelome mája a júna.