Od štvrtka 10. októbra vstúpi každý týždeň do televíznej Siene slávy jedna významná osobnosť, ktorá pre slovenskú kultúru či šport urobila mimoriadne počiny a zaznamenala úpechy. Prvou laureátkou bude múza divadelných a filmových režisérov, členka činohry SND, Emília Vášáryová. Na obrazovkách STVR bude relácia prítomná ďalších 14 štvrtkov.
“Sieň slávy je unikátna v tom, že si v nej prejdeme životným príbehom jednotlivých laureátov, spolu s ich hosťami zaspomíname na to, čo formovalo cestu k ich úspechom a sláve. V mnohých prípadoch som sa ja sám dozvedel veci, ktoré som o laureátoch netušil, hoci o niektorých z nich môžem povedať priam až to, že sú moji kamaráti. Pôjde o veľmi osobné vyznania a rozhovory, počas ktorých aj diváci spoznajú naše osobnosti tak, ako nikdy predtým,” predstavil reláciu svojimi slovami herec Vladimír Kobielsky, ktorý bude jej moderátorom.
Ide o jeho prvú moderátorskú príležitosť pred televíznymi kamerami a nie len to! Herec sa tu prvýkrát ocitol aj v roli speváka, keď naspieval úvodnú pesničku relácie, a tiež záverečný singel. Hudbu k obom skladbám pritom skomponoval Braňo Kostka, ktorý je zároveň hudobným dramaturgom relácie. Celou reláciou nás prevedú spevácke výkony jedinečnej accapelly Fragile v sprievode komorného orchestra Fragile Ensamble, ktorý vznikol špeciálne pri príležitosti relácie.
Kobielskeho osobné vyznanie
“Keby mi niekto povedal pred 30 rokmi, medzi 2. a 3. kolom talentových skúšok, že ja budem do Siene slávy STVR uvádzať Emíliu Vášáryovú, tak by som mu, samozrejme, neveril,” týmito slovami privíta Vladimír Kobielsky svoju bývalú vysokoškolskú pedagogičku, ktorá sa stane prvou laureátkou Siene slávy. “Ale je to dnes pre mňa obrovská česť, pretože ste boli mojou profesorkou, jednou úžasnou profesorkou, za čo vám takto zo srdca ďakujem.”
Takmer sa herečkou nestala
Cesta Emílie Vášáryovej k herectvu nebola vôbec priamočiara. S odstupom času môžeme povedať, že toto povolanie si nevybrala ona, ale ono si vybralo ju. “V 50. rokoch som mala 17 rokov a maturovala som. A zrazu si zmysleli komunisti, ktorých sme nazývali koňokradoši, že ja by som nemala študovať,” spomína. “Pretože, samozrejme, v tom čase bolo veľkým hriechom, keď niekto mal niekoho emigrovaného. Môj strýko emigroval a moji starí rodičia mali také malé obchodíky, boli živnostníci, prišli o všetko. Takže na čo by som ja mala študovať?” Zasadla teda “rodinná rada”, ktorá sa zamýšľala, čo ďalej. Otec bol pedagógom, a tak vedel, že na VŠMU možno ísť aj bez maturity, čo napokon prijali aj komunisti. Herectvo totiž vnímali ako “kolotočárske” povolanie.
Už v škole mimoriadne úspešná
V mladosti veľa športovala, výrazne sa venovala gymnastike a zrejme aj to prispelo k tomu, že bola obsadená do role Diany vo filme Keď príde kocúr (1963), ktorý sa nakrúcal v jej rodnej Banskej Štiavnici. Vtedy zažiarila po boku takých mien, akými boli Jan Werich, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová a ďalší. V Sieni slávy pani Vášáryová priznala, że v tom čase si vôbec neuvedomovala, s akými veľkými osobnosťami vlastne hrala a aká veľká príležitosť to pre ňu bola. Každopádne jej otvorila dvere do sveta, a to doslovne, pretože do sveta sa predtým veľmi nedostala.
“Naša malá Magda bola strašne chorá, stále kašľala. A napriek tomu, našu drahú mamičku vrátili z letiska, z Prahy, keď išla do Bulharska, aby sa Magde pomohlo. Vrátili ju s odporúčaním, že vaše vycestovanie nie je v súlade so zákonmi ČSSR. Takže ja som nebola nikde, prišla som do Cannes a prvýkrát som videla more. Mala som 21 rokov,” spomína na zážitok spojený s detstvom po boku sestry Magdy a zároveň s týmto filmom. V Cannes sa stretla dokonca s Alainom Delonom, o ktorom sa ale vôbec – na rozdiel od väčšiny sveta – nevyjadrila ako o najkrajšom mužovi, akého v živote videla. V Sieni slávy ale divákom prezradí, kto tým najkrajším mužom jej života bol… A nebol to manžel Milan Čorba!
Veľmi osobní hostia
Foto: Ľubomír Pidaný STVR
Pani Vášáryová si pri príležitosti uvedenia do televíznej Siene slávy pozvala aj pár hostí, ktorí o nej tiež čo-to prezradili. Vedeli ste napríklad, že má mimoriadne úzky vzťah s Alexandrom Bártom? Blízko mala aj k Júliusovi Satinskému a jeho otcovi, ale prečo a ako, to sa dozviete až v relácii.
Jej druhým hosťom bude režisér Martin Šulík, ktorý o nej nakrútil veľmi úspešný dokument Emília. Posledými hosťami pani Vášáryovej budú Sarah Arató a Jakub Jablonský, ktorý hneď na úvod zaspomínal na to, čo si pomyslel, keď na prijímacich skúškach zistil, že ho bude pravdepodobne učiť práve ona: “Obrovský rešpekt a o to väčší stres z prijímacích skúšok. Ale zároveň radosť, že ak by sa to podarilo, tak sa dostanem k tej najlepšej.”
Prísna i milovaná pedagogička
Obaja boli žiakmi ročníka, ktorý bol pre pani Vášáryovú posledným. A aké sú ich spomienky?
“Tak, dá sa aj hodinu vchádzať do miestnosti a stále vchádzate zle,” smeje sa Jablonský. Arató zas zaspomína: “Rada nás upozorňovala na veci, ktoré robíme často v bežnom živote, aby sme ich odstránili. Mňa stále upozorňovala, aby som neprevracala oči.”
Na jednom javisku sa tak stretli jedni z posledných, ale aj z prvých žiakov pani Vášáryovej, na ktorú tak doľahla aj istá dávka nostalgie: “Pre mňa je najväčším zadosťučínením, že moji žiaci majú prácu.”
V Sieni slávy si diváci pripomenú aj jej jednotlivé filmy, v ktorých si zahrala, napríklad aj po boku Milana Ondríka či Tomáša Maštalíra. Mimochodom, v dokrútkach budete počuť práve Maštalírov hlas.
V prvej epizóde Siene slávy na Jednotke sa dozviete aj to, akého slovenského speváka Emília Vášáryová podľa vlastných slov miluje, ale aj akých zahraničných hudobníkov rada počúva, aké zlé spomienky na ňu jej žiaci majú či ako sa Martinovi Šulíkovi podarilo prehovoriť ju na dokument o nej.