Debata o dvíhaní hladiny morí a oceánov je tu už roky a obydlia mnohých ľudí našej planéty sú ohrozené. Zaplaví niektoré z najcennejších svetových pamiatok voda?
Benátky existujú vďaka moru, ale aj napriek nemu. Po storočiach záplav mesto zdvihlo morské zábrany, ktoré ho už chránili pred katastrofálnymi povodňami. Otázkou je, či je to postačujúce. Klimatické zmeny a stúpanie morí úsilie ochrániť Benátky komplikujú.
Morské hradby
MOSE, talianska skratka pre Experimental Electromechanical Module, je inžiniersky projekt, ktorý doteraz udržal mesto nad vodou. Múry MOSE, ktoré stáli asi 5,3 miliardy dolárov, sa však realizovali tak dlho, že kým sa dali dokopy, tempo klimatických zmien už prevyšuje projekcie, na ktoré boli postavené. Odkedy systém MOSE začal pred približne dvoma rokmi fungovať, morské múry sa zdvihli už 49-krát.
Budúcnosť pod vodou
Ak sa vody nezadržia, niet pochýb o tom, že Benátky budú nakoniec ponorené a neobývateľné. V budúcnosti hrozí, že vznešené paláce a kostoly nahlodá morská soľ a história mesta bude odplavená. Dnešné Benátky sú ešte bezpečné, ale hľadia na budúcnosť zložitých kompromisov. Hladina mora je tak často vysoká, že mesto bude vyžadovať neustálu ochranu.
Aká budúcnosť čaká kolísku kultúry a umenia?
(zdroj: NY times, foto: @laetitiavancon)