Študentka Medicínskych a farmaceutických biotechnológií na Univerzite Aplikovaných Vied IMC v rakúskom Kremsi Tamara Goldberger túži po sebarozvoji a kvalitnom vzdelaní: „Už ako malé dieťa som vedela, že chcem liečiť ľudí a cestovať do vesmíru. Teraz som tu. Na ceste splniť si svoj sen.“
Pomôžme spoločnými silami Tamarke dosiahnuť svoj cieľ a sledujme, ako ďaleko to šikovná a ambiciózna študentka, ktorej ambíciou je pomôcť najmä rodnej krajine, dotiahne…
Najväčší študijný úspech
Tamara bola vedou fascinovaná odmalička. Aj keď časom prichádzali nové záujmy a krúžky, vždy sa vrátila k štúdiu vesmíru a jeho nekonečnosti. V jej rodine sa vyskytli rôzne ochorenia a Tamara uvidela svetlo na konci tunela v prepojení s jej najväčšou vášňou – vedou. Ak bude na sebe pracovať a dostane sa jej potrebného vzdelania, bude môcť prispieť k efektívnejšej liečbe rôznych chorôb. „Súčasťou môjho aktuálneho štúdia je absolvovanie povinnej praxe v piatom semestri štúdia – od júla 2023 do februára 2024, zameranej na laboratórny výskum. Prijatie do výskumného tímu doktora Richarda T. Leeho na prestížnej univerzite Harvard University, Cambridge, USA považujem za svoj doteraz najväčší študijný úspech. Môj sen týmto konečne nadobudol reálne kontúry,“ vysvetľuje Tamara.
Od tanca ku skúmavke
Disciplínu má mladá vedkyňa v sebe. Odmalička chodievala pravidelne na tanečné tréningy, brigádovala v kaviarňach a dabovala rôzne seriály či reklamy. Veľmi dobre si uvedomuje hodnotu každého zarobeného a odpracovaného eura. Momentálne žije v rakúskom Kremsi, v prenajatom byte s ďalšími študentmi a cez víkendy sa vracia do Bratislavy na brigády. Štúdium nie je jednoduché, no mladú Slovenku veľmi baví a teší sa najmä z praktickej časti. „Vieme, čo sa aktuálne deje vo firmách, po akých študentoch je dopyt, aké znalosti sa od nich vyžadujú. Venujeme sa rôznym experimentom, ktoré trvajú približne týždeň a po ňom píšeme laboratórny protokol ako výstup. Nedávno sme pracovali s rakovinovými bunkami. Je to naozaj veľmi zaujímavé.“
Výskum a stáž, ktorých bude súčasťou
Dr. Lee je profesor na Harvardskej univerzite, kde sa venuje regeneratívnej biológií a kmeňovým bunkám. Zároveň pôsobí ako profesor medicíny na Harvard Medical School, kde sa venuje problematike kardiovaskulárnych ochorení. Ako klinický kardiológ pracuje aj v nemocnici Brigham and Women’s v Bostone, ktorá patrí medzi špičkové univerzitné nemocnice v USA. „Môjmu prijatiu do harvardského výskumného laboratória predchádzalo niekoľko náročných kôl, online pohovorov a vypracovanie vlastného výskumného zámeru. Následne sa Dr. Lee so svojím tímom rozhodli z viacerých uchádzačov z celého sveta vybrať práve mňa. Okrem iného mi pomohlo, že mám praktické skúsenosti v laboratóriách bunkových kultúr, biochémie, bioprocesného a genetického inžinierstva a tiež teoretické poznatky z oblasti molekulárnej biológie, imunológie, chémie a fyziky, ako aj bioštatistiky a bioinformatiky, ktoré sú v súčasnosti pre výskum a digitalizáciu kľúčové,“ hovorí s iskrou v očiach Tamara.
„Vysnívaná stáž, ktorej predchádzala náročná cesta, mi ponúka aktívne participovať na výskume, ktorý sa zaoberá príčinami zlyhávania ľudského srdca a metabolickými ochoreniami, sprevádzajúcimi ľudské starnutie. Po ukončení stáže v USA ma čaká obhajoba bakalárskej práce, cieľom ktorej bude analýza výsledkov môjho laboratórneho výskumu. Verím, že svojou prácou prispejem k efektívnejšej liečbe týchto ochorení, vrátane stratégií transplantácie kmeňových buniek.“
Veľkým vzorom je mamina
Tamarina mama vyrastala sama. Jej mama mala rakovinu a po pôrode zomrela. Otec o dcéru nejavil veľký záujem, a tak sa muselo mladé dievča vedieť o seba samostatne postarať. Je však veľkým vzorom pre svoju dcéru, ktorú všemožne podporuje a teší sa z jej úspechov. Ako samoživiteľka dobre vie, aké je náročné, ťahať všetko na vlastných pleciach. „Keďže výskumná stáž nie je honorovaná, náklady spojené s pobytom v USA si budem musieť hradiť sama z vlastných zdrojov, zo študentskej pôžičky a brigád. Moje rodinné finančné možnosti sú obmedzené, a preto sa obraciam na vás s prosbou o pomoc. Všetky finančné prostriedky budú použité na ubytovanie, stravu a poistenia v trvaní ôsmich mesiacov, na spiatočnú letenku a poplatok za študijné víza. Každé jedno euro mi dokáže veľmi pomôcť,“ objasňuje Tamara svoju situáciu.
Vo viere nachádza rovnováhu
Takmer všetok čas venuje budúca vedkyňa škole a brigádam, no keď si nájde čas, rada si zahrá tenis, ide na prechádzky so psom a amatérsky sa venuje astronómii. Na ZŠ Mudroňova v Bratislave dokonca učila náboženstvo, nakoľko má k viere veľmi blízko. A síce sú viera a veda možno pre niekoho napohľad dva protiklady, Tamarke prináša pokoj v každodennej realite, ktorou sme všetci obklopovaní.
„Aj veda sa dá robiť bez toho, aby ste boli matematickým géniom. Bavilo ma učiť deti a rada by som sa v budúcnosti venovala mladým ľuďom aj z pohľadu vedy, odovzdala im svoje skúsenosti a pomáhala im na ich vlastnej profesionálnej aj ľudskej ceste. Zahraničná stáž je skvelou príležitosťou, prepojiť našu krajinu s vedeckou komunitou v zahraničí. Za každú pomoc budem vďačná a urobím všetko preto, aby som to mohla našej spoločnosti v budúcnosti vrátiť,“ prezrádza Tamara.
Tamare môžete prispieť tu: https://www.donio.sk/tamara-na-harvard?fbclid=IwAR2cjclYz251C6CKOnNlbiqSRgU-1zkA1_JH5yYo7IUvdwUzLVsVWj4YwAs