Antimikrobiálna rezistencia (AMR) predstavuje narastajúcu hrozbu na Slovensku aj vo svete, čím oslabuje účinnosť liekov, ktoré sú kľúčové pre liečbu život ohrozujúcich ochorení. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa tento týždeň zapája do globálnej kampane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zameranej na zvyšovanie povedomia o tomto probléme, pričom súčasťou kampane je aj iniciatíva Európsky deň antibiotík.
„Antimikrobiálna rezistencia je problém, ktorý sa týka každého z nás,” varuje Ivana Pankuchová, vedúca sekcie registrácie liekov ŠÚKL. Zdôrazňuje, že zodpovedné užívanie antibiotík je kľúčové pre zabezpečenie ich účinnosti pre budúce generácie. Antibiotiká by sa mali užívať len pri bakteriálnych infekciách a vždy podľa pokynov lekára. Naopak, ich nadužívanie, či už u ľudí alebo zvierat, vedie k rastu rezistencie, čo znamená, že lieky môžu prestať účinkovať na bežné choroby.
Podľa Pankuchovej je potrebná spolupráca zdravotníkov, pacientov aj pôdohospodárov, aby sa minimalizoval vznik a šírenie rezistencie. Ľudia by mali dodržiavať hygienické opatrenia a pravidelne sa očkovať, čím znižujú potrebu užívania antibiotík. Rovnako dôležité je správne nakladanie s liekovým odpadom a návrat nepoužitých liekov do lekárne. ŠÚKL sa snaží zabezpečiť, aby lieky pre slovenských pacientov boli bezpečné, kvalitné a účinné, avšak pripomína, že len zodpovedným prístupom môžeme chrániť nielen svoje zdravie, ale aj zdravie tých okolo nás.