V aktuálnom čísle Slovenky 4/2023 si okrem iného môžete prečítať rozhovor s motivátorom a transformačným lídrom Andym Winsonom. Inšpirujte sa konkrétnymi ideami, ktoré našim čitateľom ponúkol.
Meno Andy Winson je na Slovensku známe medzi všetkými, ktorým nie je vlastný sebarozvoj ľahostajný. Kouč, mentor, autor knižného bestselleru i motivačného diára, zakladateľ Akadémie Andyho Winsona, ale aj transformačný líder nám venoval cenné rady v exkluzívnom rozhovore.
Nie všetci z nás vedia, čo presne si pod zložitým pojmom transformačný líder predstaviť. Ako by ste nám ho objasnili v ľudskej reči?
Spojenie transformačný líder je používané medzi koučmi či mentormi, ktorí pomáhajú ostatným dosiahnuť ciele reálnymi nástrojmi, tak, aby vo svojich životoch dospeli k transformácii. Niektorí ľudia si nedokážu pomôcť sami. Navštevujú psychológov, psychiatrov- aj títo odborníci sú transformační lídri, lebo dokážu nasmerovať váš život až tam, kde ani netušíte, že sa môžete dostať.
Prečo sa často nedokážeme nasmerovať jednoducho sami, a kde je potom miesto transformačného lídra?
Našimi životmi prechádzame spolu s rôznymi okolnosťami, ktoré nás ovplyvňujú. Vytvárame si značné množstvo blokov a sám človek ich zrazu nevie odstrániť, začne si kompenzovať vnútorné bolesti. Práve transformačný líder pomáha človeku využiť jeho maximálny talentový potenciál a dosahovať konkrétne ciele.
Čo ste museli dostať do vienka na to, aby ste sa mohli stať transformačným lídrom?
V prvom rade sa človek musí naučiť dobre počúvať a musí mať chuť druhým pomáhať. Musí v ľuďoch vidieť ďaleko viac, ako si oni o sebe myslia a sami nevidia. Keď to zvládnete, následne ľuďom pomáhate ich ciele dosiahnuť.
Keď pracujte s ľuďmi, ktorí s vami riešia svoje problémy a ťažkosti, neunavuje vás to?
Aby ste v tomto odvetví boli profesionálny a dobrý, potrebujete vedieť, ako to robiť. Musíte sa na to, čo sa deje v živote človeka, s ktorým pracujete, pozrieť nestranne a musíte sa dokázať aj chrániť.
Je niečo konkrétne, čo by ste vedeli poradiť našim čitateľom, aby na seba nepreberali problémy druhých? Čítajú nás prevažne ženy a je bežné, že práve žena sa stáva bútľavou vŕbou či hromozvodom, ktorý absorbuje všetko, čo sa deje v rodine…
Najzákladnejšia technika je mentálna ochrana. Predstavte si, že idete na nejaké stretnutie, kde je veľmi veľa ľudí. Ešte predtým, ako vstúpite do plnej miestnosti si zavrite oči a predstavte si, že ste súčasťou nejakého priestoru, kde sa cítite príjemne- napríklad vajíčko či pyramída a všetko nepríjemné, čo na vás ide zvonka, tento váš bezpečný obal jednoducho odrazí.
Myslíte si, že sú Slováci k takýmto technikám otvorení? Neviem si napríklad predstaviť, že čosi podobné aplikujem na generáciu svojich rodičov…
Človek, ktorému niečo hovorí vizualizácia, aura či čakry, osobná energia, sa tomuto čudovať nebude, ide už o známe pojmy, ktoré spolu súvisia. Rozdielom je, či majú ľudia len povedomie, alebo tieto techniky aj naozaj praktizujú.