V tomto roku boli do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísané Betlehemské hry zo stredného Slovenska. Tradícii, ktorá sa dedí z pokolenia na pokolenie a udržiava spontánne priamo v rodinách, sa tak dostalo významného ocenenia.
Betlehemské hry sú ľudové vianočné hry o narodení Ježiša Krista. Vznikali pod vplyvom stredovekého liturgického divadla a už niekoľko storočí patria vo viacerých lokalitách Slovenska k najrozšírenejším žánrom ľudového divadla. Vychádzajú z evanjelia sv. Lukáša, podľa ktorého anjel zvestoval narodenie Spasiteľa, ako prvým pastierom nocujúcim pri stáde. Tento námet je v hre obohatený o reálie valaského života, pričom pastierske motívy splynuli so zbojníckou tematikou. „Tieto hry sa postupne transformovali do obyčají vianočného cyklu, a to aj s ich dominantným obchôdzkovým obradom – koledou. Tradícia betlehemcov je stále živá v Hriňovej, ale aj na celom Podpoľaní. V dedine je ešte stále veľa rodín, ktoré by si nevedeli predstaviť Vianoce bez príchodu betlehemcov do ich rodiny. Vianoce by proste neboli Vianocami. V tieto sviatky sa na betlehemské hry v Hriňovej zatiaľ pripravujú tri skupiny, o ktorých vieme. Možno sa ešte nejaké skupiny pridajú. Chlapci od veku 12-13 rokov až do dospelosti, sa dávno pred Vianocami začnú stretávať, pripravovať si oblečenie a učiť sa texty. Samotné jedno vystúpenie v rodine trvá 25-30 minút,“ hovorí Anička Sujová, iniciátorka, ktorá upozornila na túto ľudovú tradíciu. Samotnú žiadosť o zápis už predkladali mesto Hriňová, občianske združenie Javorie a Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici. Anička Sujová vysvetľuje, že nositeľmi prvku a tými, čo tradíciu udržiavajú, sú chlapci a ich rodiny, bez ktorých by sa tento prvok v autentickej podobe nezachoval až do tejto doby. A sú to aj folklórne zoskupenia a členovia občianskych združení, ktorí sa z vlastnej iniciatívy zaujímajú o prezentáciu vianočných, respektíve betlehemských hier.
Súčasť polnočnej omše
„Snažíme sa zachovať tento prvok aj pre budúce generácie, preto ten zápis. A nejde len o Hriňovú, ale o veľkú časť obcí Podpoľania – Detvu, Korytárky, Detviansku Hutu Látky, Stožok. Žiadosti predchádzal prieskum, ktorý do veľkej časti uskutočnilo osvetové stredisko v Banskej Bystrici a prihlásilo sa tam viac ako štyridsať skupín zo stredoslovenského kraja, ktoré sa identifikovali s týmto nominovaným prvkom. Mňa najviac fascinuje, koľko rodín ešte stále cíti potrebu návštevy betlehemcov vo svojom dome ako súčasť Vianoc,“ hovorí pani Sujová. Podľa Centra pre tradičnú ľudovú kultúru, ktoré tvorbu reprezentatívneho zoznamu koordinuje a administruje, betlehemci navštevujú jednotlivé rodiny a domácnosti, robia takzvané obchôdzky. Očakávanie betlehemcov v rodinách neodmysliteľne patrí k vianočnej atmosfére. S ich návštevou a prípravou pohostenia počítajú v každej domácnosti. Okrem toho betlehemci bývajú súčasťou polnočnej omše v rímskokatolíckych a gréckokatolíckych kostoloch. Betlehemské hry si dodnes zachovali tradičný scenár s pôvodnými postavami, ako aj ich spontánnu kooperáciu s publikom, patriacu po stáročia k dôležitým prvkom vianočnej pastierskej hry.
Konzum vytláča tradície
Obchôdzky betlehemcov organizujú aj folklórne zoskupenia, občianske združenia alebo ich z vlastnej iniciatívy zastrešujú obce a farnosti organizovaním podujatí tematicky zameraných na vianočné hry o narodení Ježiška. Medzi také patria aj Pastierske hry vianočné v obci Lom nad Rimavicou a Koledníci v meste Detva.
„Sme si vedomí, že ak tradície, ktoré nám zanechali naši predkovia, nezachováme pre našich potomkov, tak nad tradičnými Vianocami prevládne konzum. V terajšom globálnom svete sa to už do značnej miery aj deje. Je na nás, či to dopustíme. Tradície sú našou identitou, ktorá nás charakterizuje. Od nej sa odvíjajú aj naše postoje k životu,“ konštatuje na záver Anička Sujová.
Viera Mašlejová
Foto: Mesto Hriňová