Sušenie je jeden z najjednoduchších a ak využívame slnko aj energeticky najšetrnejších spôsobov spracovania byliniek. Pri základnom spôsobe sušenia potrebujeme iba prírodu – bylinky, slnko a vzduch.
Na sušenie môžete využívať bylinky ako levanduľa, rozmarín, tymian, šalvia. Ak je sušenie šetrné, teda prebieha pri teplote do 38 stupňov Celzia, v bylinkách sa zachová množstvo liečivých látok. V prípade niektorých byliniek sa dokonca ich vôňa sušením zintenzívni, keďže sa voda odparí a z bylinky sa stáva koncentrovaná droga. Sušíme ich na dobre vetraných miestach, najlepšie v tieni, bez priameho slnka, ktoré by spôsobilo prílišné odparovanie aromatických silíc. Sušiť môžeme na vodorovných plochách. Vtedy stačí plech vystlaný bielym papierom – napríklad na pečenie. Bylinky nikdy nesušíme na farebnom alebo novinovom papieri, aby sa do nich nedostala tlačiarenská farba. Pod papier môžeme dať mriežku, vzduch vtedy prúdi aj zospodu a urýchľuje proces sušenia. Niekto používa aj sieťku vyrobenú zo záclony, na bylinky sa tak nedostanú muchy a iný hmyz.
Nevrstvíme, nemiešame
Bylinky pri sušení voľne rozložíme. Môžeme sušiť celé trsy aj s kvetmi alebo jednotlivé lístky oberieme a sušíme ich jednotlivo. Dajú sa aj natrhať alebo nakrájať – záleží na druhu bylinky. Základom je zamedziť vlhkosti a vrstveniu byliniek. Bylinky nemiešame dokopy, aby sa nepomiešali typické vône jednotlivých bylín. Ak máme doma všetky vodorovné plochy na sušenie plné, bylinky môžeme sušiť aj vo viazaničkách zavesené na šnúre. Pri sušení vo viazaničkách však hrozí riziko, že na mieste viazania nie je dostatočné prúdenie vzduchu, a to môže spôsobiť plesnivenie. Snažme sa preto kontaktnú plochu na stonke úplne očistiť od lístkov a pod šnúrkou nechať iba samotnú stonku.
Spracovala: Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock