Vitajte v New Yorku, meste, ktoré nielen nikdy nespí, ale najmä nedá spať vám. Je jedným z najživších a najkrajších miest na svete a ponúka nespočetné množstvo zážitkov. Od tých pozitívnych, až po tie, na ktoré by ste možno aj radi zabudli. New York nie je iba Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx či Staten Island – jeho ulice zďaleka nevyzerajú čisto ako vo filmoch, ale je to láska na celý život. Svojim návštevníkom sa rád odhalí až na kosť.
Povinný oddych v Central parku
Central Park je obrovský a medzi obyvateľmi obľúbený park, kde môžu nájsť dostatok zelene uprostred ruchu mesta. Nachádza sa v srdci Manhattanu vedľa módnej Upper West Side. Bol navrhnutý ešte v 19. storočí a je dokonca väčší ako Monako. Avšak nie je najväčším parkom v New Yorku, tým je Van Cortlandt v Bronxe. Central park ponúka širokú škálu aktivít, vrátane prechádzok, behu, bicyklovania, jazdy na koni, korčuľovania a mnohých ďalších. Je v ňom veľa ikonických miest známych z mnohých filmov (Sám doma 2, Keď Harry stretol Sally, Elf..), ako sú zámok Belvedere, most Bow a fontána s názvom Bethesda. Newyorčania radi využívajú čas obednej pauzy na oddych, v oblekoch a vysokých topánkach si ľahnú pod prvý strom a svojmu okoliu dajú jasne najavo, že majú vyhradený čas pre seba. V parku bežne prebiehajú lekcie jogy či iných športových aktivít a pouličný predavači vás nakŕmia čím len chcete. Ako prvé v ňom zacítite, že je naozaj pre všetkých obyvateľov, bez ohľadu na rasu, náboženstvo alebo sociálne zázemie. Na jeho ploche sa nachádzajú aj jazerá, najväčšie z nich je jazero Jacqueline Kennedy Onassisovej. Pri prechádzkach prídete na to, že všetko je v ňom trochu zakrivené, rovné ulice sú v ňom ozajstnou raritou. Zaujímavosťou je, že iba 14 % návštevníkov je turistov a okolo 70 % ľudí sú miestni obyvatelia, ktorí na neho nedajú dopustiť. Ceny nehnuteľnosti okolo Central parku sa dlhé roky držia v astronomických výškach.
Mesto presiaknuté kultúrou
New York má niekoľko kultúrnych zariadení, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Medzi najznámejšie patria Metropolitné múzeum umenia, kde sa nachádza obrovská zbierka umenia a artefaktov z celého sveta, Múzeum moderného umenia a Guggenheimovo múzeum. Všetky spomenuté múzeá ponúkajú obrovskú zbierku umeleckých diel a historických predmetov a sú skvelým miestom na objavovanie histórie a kultúry New Yorku. Guggenheimovo múzeum je však architektonickým skvostom. Budova bola navrhnutá slávnym architektom Frankom Lloydom Wrightom a je jednou z jeho najznámejších prác. Frank Lloyd Wright navrhol múzeum ako jeden veľký kontinuálny priestor, ktorý má tvar špirály, ktorá sa zvyšuje k hornej časti budovy. Tento dizajn umožňuje návštevníkom prechádzať sa cez múzeum v jednej plynulej trase bez nutnosti prechádzať z miestnosti do miestnosti. Tento unikátny dizajn je jedným z najkrajších a najuznávanejších príkladov organického modernizmu. V našich končinách s podobným nápadom prišla aj Galéria Nedbalka v Bratislave. Guggenheimovo múzeum bolo založené v roku 1937 Solomonom R. Guggenheimom, ktorý mal záujem o moderné umenie. Jeho cieľom bolo vytvoriť múzeum, ktoré by slúžilo ako platforma pre vystavovanie moderného umenia a propagáciu jeho významu pre kultúru. V priebehu rokov múzeum zhromaždilo obrovskú zbierku moderného umenia vrátane diel od takých umelcov ako Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Marc Chagall, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, a mnoho ďalších. Je to skvelé miesto pre každého, kto má záujem o moderné umenie, dizajn alebo architektúru. Odporúčam zakúpiť si lístky vopred, aby ste sa vyhli dlhým radom netrpezlivých návštevníkov.
Prechádzka po Brooklyn Bridge
Most spája Brooklynskú štvrť s Manhattanom a ponúka nádherný výhľad na mesto. V prípade zavítania do New Yorku, nemôžete odísť bez fotky so skyline Manhattanu v pozadí. Je jedným z najznámejších mostov na svete a tvorí neoddeliteľnú súčasť panorámy New Yorku. Prechádzka po moste je skvelým spôsobom, ako si vychutnať mesto a vidieť ho z inej perspektívy. Most je dlhý 1 825 metrov a v dobe svojho otvorenia bol najväčším zaveseným mostom na svete. Visí na oceľových lanách (tu mu aj v súčasnosti patrí svetové prvenstvo), jeho veže sú postavené z vápenca, žuly a cementu v neogotickom štýle. Základy mostu pod vodou vybudovali s použitím špeciálnych zvonov na odčerpávanie vzduchu. Navrhol ho nemecký emigrant John Augustus Roebling, ktorého firma už predtým postavila v USA niekoľko iných, menších mostov. V minulosti po ňom jazdili aj koče ťahané koňmi, dnes má 6 jazdných pruhov a takisto široký pruh pre chodcov a cyklistov, takže si po ňom môžete urobiť príjemnú vyhliadkovú prechádzku. Je to druhý najfrekventovanejší most v New Yorku a nesmú tadiaľ premávať autobusy mestskej hromadnej dopravy a ani autá vážiace viac ako 2,7 tony.
Times Square treba zažiť najmä v noci
Times Square je jednou z najrušnejších častí mesta a je plné svetiel, zvukov a energie. Snáď neexistuje človek, ktorý si pri vyslovení Times square nevybaví svetelné reklamy, obrovské billboardy a obchody. Táto oblasť bola pôvodne nazvaná Longacre Square, ale v roku 1904 bola premenovaná na Times Square na počesť novinárskeho magnáta Adolpha Ochsa, ktorý bol majiteľom novín New York Times. V jeho centre sa nachádza obrovské námestie, ktoré je obklopené obchodmi, reštauráciami a nočnými klubmi. Pre turistov sa na ňom nachádzajú mnohé atrakcie, ako napríklad Madame Tussauds – múzeum voskových figurín, Ripley’s Believe It or Not! múzeum a M&M’s World, ktorý ponúka návštevníkom možnosť zakúpiť si produkty so slávnymi čokoládovými bonbónmi M&M’s. Výhľady na Times Square sú nádherné najmä v noci, svetelné ukážky na billboardoch sa totiž menia každých pár minút. Z pohľadu architektúry, Times Square sa skladá z množstva mrakodrapov a budov, ktoré boli postavené v rôznych štýloch a érach. Najznámejšie budovy v tejto oblasti sú One Times Square, ktorá je známa svojou ikonickou New Year’s Eve guličkou a Paramount Building, ktorá je jednou z najstarších budov v tejto oblasti. Osláviť Silvestra na Times Square je ďalšou lahôdkou, ktorú by mal okúsiť každý, kto má rád nespútanú zábavu vo víre veľkomesta.
Výstup na Empire State Building je celoživotným zážitkom
Je jedným z miest, kde muži pokľakajú pred ženy s prstienkami, či kde sa sľubuje možné aj nemožné. V každom prípade je to miesto, ktoré v New Yorku musí navštíviť aj ten najväčší odporca turistických atrakcií. Meria 443 metrov, čo z nej robí najvyššiu budovu v new Yorku a najvyššie sa návštevníci dostanú na 86. poschodie. Vyhliadková plošina je otvorená pre verejnosť celoročne a priláka tisíce turistov každý deň. Na vrchole budovy sa tiež nachádza niekoľko luxusných bytov a kancelárskych priestorov. Zhora je hluk mesta ešte výraznejší, jeho vibrácia vami budú prechádzať a vy budete veľmi radi, že ste sa do New Yorku vybrali. Mrakodrap bol postavený v rokoch 1930 až 1931 počas obdobia, keď sa New York snažil prekonať Chicago ako mesto najviac známe pre svoje mrakodrapy. Budova má 102 poschodí a bola postavená počas veľkej hospodárskej krízy, čo znamenalo, že sa museli nájsť inovatívne spôsoby, ako ušetriť náklady. Bola pri nej použitá oceľová konštrukcia, ktorá bola ľahšia a menej nákladná ako tradičná murovaná konštrukcia. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou budovy je, že bola navrhnutá tak, aby sa v nej dalo čo najviac využiť denné svetlo a minimalizovať tak náklady na osvetlenie. Empire State Building sa stala symbolom amerického sna a sily počas obdobia, kedy Amerika prechádzala veľkými zmenami. Počas druhej svetovej vojny bola osvetlená vo farbách Spojených národov a stala sa symbolickým prvkom pre mier.
Návšteva Soho a Greenwich Village
Soho a Greenwich Village sa nachádzajú tesne vedľa seba a sú to miesta plné hipsterských kaviarní, obchodov a reštaurácií. Soho je známe svojimi obchodmi s módou a umeleckými galériami, zatiaľ čo Greenwich Village je popúlarnejšie pre svoju kaviarenskú kultúru a nočný život. Obidve štvrte sú skvelým miestom na získanie skutočného pocitu z New Yorku.
Najviac chuťových zážitkov pokope
New York je tiež domovom niektorých z najlepších reštaurácií a potravinárskych zážitkov na svete. Môžete tu ochutnať všetko, od ikonického Newyorského hotdogu až po svetovo známu pizzu. Okrem toho, New York je známy aj svojimi trhmi, ako sú napríklad Grand Central Market alebo Chelsea Market, kde môžete ochutnať rôzne kulinárske špeciality. Všetko tam dostanete čerstvé a pridanou hodnotou vám bude okolitý „džavot“ trhovníkov.
Nemôžete vynechať Broadway
Broadway je názov pre približne 40 divadelných sál v New Yorku, ktoré sa nachádzajú na ulici Broadway a v okolí Times Square. Ich návšteva je skvelým spôsobom, ako si vychutnať umenie a kultúru. Najvýznamnejšou časťou sezóny na Broadwayi je zvyčajne jeseň a zima, keď sa uvádzajú nové produkcie a hľadá sa ďalší hit. Väčšina predstavení sa hrá niekoľko mesiacov, ale niektoré z nich môžu zostať na pódiu niekoľko rokov. Kritériá pre úspech sú predovšetkým návštevnosť a recenzie. Medzi najúspešnejšie a najznámejšie muzikály na Broadwayi patrí West Side Story, Cats, Chicago, Les Misérables, The Phantom of the Opera a Hamilton. Okrem toho sa na Broadwayi objavili aj známe herecké talenty ako Meryl Streep, Al Pacino, Robert De Niro, Hugh Jackman a Viola Davis.
New York je skvelé miesto na skúmanie, na svoje si prídu aj tí, čo potrebujú plán, pretože bez neho sa nepohnú z hotelovej izby, ale aj tí, čo sa milujú potulovať. Vypnite si vrtuľky v hlave, nasaďte americký úsmev a mesto snov si užijete dokonale.