Objasnil atribúty pohlavného výberu u ľudí a aj vďaka tomu získal ocenenie Vedec roka 2021. Profesor Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Ústavu zoológie SAV v Bratislave skúma dôvody správania sa rôznych druhov živočíchov vrátane človeka. Pri tejto príležitosti si „posvietil“ aj na výšku opätkov pri randení. Čo zistil?
Viedli ste medzinárodný výskum, v ktorom ste s kolegami zmapovali názory na výber partnera – teda partnerské preferencie, od viac ako 14-tisíc ľudí zo 45 krajín. Čo výskum ukázal?
Zistili sme, že v podmienkach, kde sú muži početnejší ako ženy, si ženy pri výbere partnera viac potrpia na fyzický vzhľad muža a na jeho finančné vyhliadky. Sledovali sme aj mužov v tých istých podmienkach. Podľa našich zistení sa dá povedať, že „zľavili z kritérií“. Menej im záležalo na fyzickom vzhľade aj finančných vyhliadkach žien. Čiže pohlavný výber človeka, ako aj ďalších živočíchov, je do istej miery ovplyvnený aktuálnou ponukou – čím je výber väčší, tým sú kritériá prísnejšie, a keď je výber zúžený, zľavia zo svojich nárokov. Avšak vo všeobecnosti platí, žemedzi mužmi a ženami existujú v preferencii vlastností partnera mnohé rozdiely. Sú biologicky podmienené minimálne dvoma zásadnými faktormi. V prvom rade ženy investujú do reprodukcie viac ako muži. Hypoteticky môže byť investíciou pre muža jedna noc s náhodnou partnerkou. Pre ženu však jedna noc s mužom môže znamenať 9 mesiacov gravidity a následné dojčenie, ktoré v tradičných kultúrach lovcov a zberačov trvalo aj prvé tri –štyri roky života dieťaťa. Druhým faktorom sú rozdiely vo fertilite mužov a žien. Zatiaľ čo fertilita žien je po veku okolo 50 rokov blízka nule, mužov sa tento zlom netýka.
Je známe, že ženy sa pri výbere partnera zaujímajú čo robí, aká je jeho profesia. Prečo je to tak?
Ženy naprieč kultúrami a rôznymi historickými obdobiami preferujú mužov vlastniacich zdroje a mužov s dobrými finančnými vyhliadkami. Tieto preferencie sú výrazne silnejšie, ako v prípade mužov, ktorí sa vyjadrovali k žiadaným vlastnostiam žien. Ženy vo svojich inzerátoch uvádzali ako žiadúce materiálne zdroje mužov napríklad byt, auto, až 11-násobne častejšie, ako to v inzerátoch robili muži, ktorí hľadali ženy. Ženy uprednostňujú mužov s vyšším sociálnym statusom a ambíciami. Mužov, ktorí sú pracovití a spoľahliví, a zhruba o 2-3 roky starší. Tieto vlastnosti súvisia s materiálnymi zdrojmi, s vyššou fyzickou silou, vďaka ktorej môžu nielen získať dostatok zdrojov, ale dokážu ženu a potomstvo ochrániť pred inými mužmi alebo predátormi.
Čo si okrem finančného príjmu a majetku ženy na potenciálnom partnerovi ešte všímajú?
Ďalšie uprednostňované vlastnosti mužov sú spojené s ich genetickou zdatnosťou. Patrí sem inteligencia, zdravie, fyzická kondícia a výška. Vyšší muži napríklad trpia menším množstvom respiračných, kardiovaskulárnych či psychiatrických ochorení, sú dominantnejší, a preto sú často lídrami. Podľa nášho výskumu ostávajú vyšší muži starými mládencami menej často a majú aj viac detí, ako nižší muži.
A ako si budúce manželky vyberajú muži?
Pre mužov je dôležitý vek žien. Čím je žena staršia, tým je menej atraktívna a zároveň aj menej plodná. Preferencie pre atraktívne ženy sú vrodené a nie sú produktami kultúry, ako sa tvrdilo. Symetrickejšie ženy, ženy s pomerom pása a bokov okolo 0,7 sú atraktívnejšie, pretože sú zdravšie a plodnejšie. Vernosť žien bola mužmi odjakživa vysoko cenená, čo si opäť vysvetľujeme ich obmedzenou fertilitou a vysokými nákladmi mužov, ktorí by vychovávali nemanželské deti.
Zistili ste aj niečo zaujímavé, čo odráža súčasnú dobu, meniaci sa svet?
Zistili sme, že v krajinách s vyššou životnou úrovňou, lepším zdravím obyvateľov a vyššou mierou urbanizácie, preferujú ženy mužov s maskulínnymi črtami tváre. Sú to muži s typicky „hranatou tvárou“, teda s vystúpenými lícnymi kosťami, nápadnou čeľusťou. Keďže tieto typy mužov investujú do potomstva menej ako menej maskulínni muži, vysvetľujeme si to vyššou nezávislosťou žien a ich ochotou iniciovať krátkodobé, nezáväzné vzťahy.
A čo si myslíte, teraz, keď sa mení klíma, dochádza k otepľovaniu, odrazí sa to aj pri výbere partnera?
Odpoveď na túto otázku by bola v tomto momente predčasná a najmä bez konkrétnych dôkazov. U levov sa zistilo, že samce s tmavou hrivou, ktoré sú pre samice najatraktívnejšie, majú problém s prehrievaním vlastného tela, čo vedie okrem iného aj k zníženiu kvality ich spermií. Či klimatická zmena ovplyvní pohlavný výber u človeka v tomto momente nevieme.
Zaoberali ste sa otázkou, podľa čoho si ženy volia výšku podpätkov, keď idú na rande. Uviedli ste, že to bol najčítanejší článok v časopise Personality and Individual Differences. Verím, že aj medzi laikmi by mal úspech. Prečo sa však vedec vôbec rozhodol skúmať výšku podpätkov pri randení?
Pretože podpätky môžu vizuálne predlžovať dolné končatiny a tie sa mužom páčia. V súlade s touto hypotézou sme skutočne zistili, že častejšie nosili na rande vysoké podpätky nižšie ženy, hoci ich nosenie prináša zdravotné riziká. Keď sme ženám ukázali fotografiu atraktívneho a neatraktívneho muža a spýtali sa ich, čo by si obuli na hypotetické rande, vysoké podpätky by volili 2-krát častejšie u atraktívneho chlapa.
Na základe výskumu o opätkoch ste zistili, že súťaž funguje aj medzi ženami. My ženy niečo tušíme, no ako to zachytili vedci a ako si to vysvetľujú?
Ženy súťažia o mužov s inými ženami minimálne z jedného významného evolučného dôvodu. Muži investujú do potomstva viac, ako samce akýchkoľvek primátov, preto je ich asistencia pri výchove detí vítaná a v tradičných kultúrach výrazne znižuje mortalitu detí. Ženy sú preto veľmi senzitívne na signály, ktoré sú pre mužov atraktívne. Napríklad negatívne reagujú na iné ženy v červených farbách, či vo vysokých podpätkoch, lebo tie sa mužom páčia a ich nositeľky by ľahko mohli odviesť pozornosť mužov neželaným smerom.
Svadobné kŕmenie u zvierat
Prof. Pavol Prokop sa, samozrejme, zaoberá aj výskumom zvierat. V behaviorálnej ekológii, odbore, ktorý skúma a vysvetľuje správanie sa zvierat, je na Slovensku dokonca priekopníkom. Pred ním sa tejto téme u nás nikto nevenoval. Prof. Prokop teda rozšíril dovtedajšie konzervatívne bádanie v zoológii. Vo svojom prvom výskume sa venoval strakám, neskôr kukučkám a trsteniarikovi. Popri tom ho zaujímali aj pavúky, modlivky, čo sa v odbornej terminológii označuje pojmom článkonožce. Okrem iného si posvietil na takzvané svadobné kŕmenie u pavúkov. Teda proces, keď samec nosí partnerke svadobný dar v podobe drobnej koristi.
Vizitka:
Prof. PaedDr. Pavol Prokop, DrSc.
-vyštudoval učiteľstvo v kombinácii biológia – etická výchova
-titul doktora vied v odbore etológia získal na Slovenskej akadémii vied
-profesorom zoológie sa stal na Prírodovedeckej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach
-v minulosti pôsobil na Trnavskej univerzite
-od roku 2001 pôsobí v Slovenskej akadémii vied a od roku 2019 súčasne aj na Prírodovedeckej fakulte UK
Viera Mašlejová
Foto: P. P., Shutterstock