Nejeden pár sa ocitne v situácii, keď sa nedarí priviesť na svet bábätko. Frustrované páry strácajú nádej, a tak sa obracajú na odborníkov. Hľadajú možnosti, ako sa dostať k vytúženému cieľu – priviesť na svet svojich potomkov. O probléme s reprodukciou sme sa porozprávali s odborníčkou na asistovanú reprodukciu Silviou Toporcerovou.
Postihuje neplodnosť častejšie mužov alebo ženy?
Neplodnosť je záležitosť páru. Na to, aby sa narodilo dieťa, sú vždy potrební dvaja ľudia. Ale ak sa bavíme o tom, kde najčastejšie nájdeme nejaký zdravotný problém, tak je to zhruba pol na pol. V 40 % nájdeme problém na strane ženy, v 40 % na strane muža a v dvadsiatich u oboch partnerov. No ideálne parametre u jedného partnera môžu významne kompenzovať znížený reprodukčný potenciál u druhého partnera. A naopak, čo i len hraničné ukazovatele u oboch partnerov môžu robiť vážny problém pri počatí dieťaťa. Preto sa vždy bavíme o neplodnosti páru ako takého.
Aké sú najčastejšie príčiny neúspechu?
Kvalita pohlavných buniek – či už spermií alebo vajíčok – je ovplyvnená množstvom faktorov.
Na strane partnerky môže ísť o veľmi ľahko riešiteľné príčiny, ako je napríklad porucha ovulácie, ale aj závažnejšie diagnózy – porucha funkcie vajcovodov, patológie maternice, znížená kvalita vajíčok ako takých. U muža môžu byť príčiny poruchy spermiogramu rôzne – genetické, hormonálne, rolu hrajú aj faktory životného štýlu.
Môže si muž alebo žena overiť plodnosť prostredníctvom nejakého vyšetrenia ešte pred tým, ako sa s partnerom začne pokúšať o dieťatko?
Vyšetrenie, ktoré by povedalo jednoznačne, že je niekto plodný, bohužiaľ neexistuje. Je však možné dať si preventívne vyšetriť niektoré ukazovatele plodnosti – u muža parametre spermiogramu, u ženy zásobu vajíčok vo vaječníkoch a prítomnosť ovulácie. Takéto preventívne vyšetrenia majú zmysel skôr v tom, že môžu odhaliť patológie, ktoré sú riešiteľné. Teda v čase, keď na takúto patológiu prídeme, je ju možné ešte nejakým spôsobom riešiť, eventuálne si vie dať klient preventívne svoje pohlavné bunky zmraziť, ak je ohrozená ich kvalita alebo počet. Nemožno však od takýchto vyšetrení očakávať jednoznačnú odpoveď na otázku, či budem v budúcnosti schopný alebo schopná mať dieťa.
Po akom dlhom čase snahy o splodenie dieťatka bez úspechu vzniká dôvod na obavu?
Nedefinujme to ako dôvod na obavu. Obávať sa a nič s tou obavou neurobiť, je úplne zbytočný stres. To, kedy sa treba začať zaujímať o svoj reprodukčný potenciál, ak sa mi dieťa nedarí počať, je vysoko individuálne. U mladých ľudí, ktorí za sebou nemajú žiadne zdravotné ťažkosti z minulosti odporúčame začať s vyšetrovaním po roku nechráneného pohlavného styku. U mužov, ktorí majú za sebou nejakú urologickú operáciu, onkologické ochorenia, alebo iný vážnejší zdravotný problém, je vhodné dať si vyšetriť spermiogram aj po kratšom čase.
Rovnako žena, ktorá menštruuje raz za pol roka, nebude rok čakať na to, či sa jej otehotnieť podarí, ale je potrebné začať riešiť úpravu cyklu – a teda hlavne navodenie ovulácie – oveľa skôr. Vo vyššom veku zase nie je vhodné strácať čas kvôli tomu, že po tridsiatom piatom roku života u ženy začína kvalita vajíčok pomerne rýchlo klesať. Preto u žien po tridsať-päťke odporúčame začať s vyšetrovaním po pol roku nechráneného pohlavného styku, a po štyridsiatke už po troch mesiacoch.
Môže prísť žena do centra asistovanej reprodukcie svojvoľne alebo ju za vami musí poslať gynekológ?
Je ideálne, ak sa o reprodukčné ukazovatele u svojich pacientok zaujíma aj ich gynekológ. Už v rámci preventívnych gynekologických prehliadok je možné odhaliť niektoré závažné problémy ohrozujúce plodnosť – nízku zásobu vajíčok, rozšírené a nefunkčné vajcovody, syndróm polycystických vaječníkov, podozrenie na endometriózu a mnoho iných. Sme radi, ak gynekológ spolupracuje s centrom reprodukčnej medicíny – určite je to v prospech pacientov. Na druhej strane je možné, aby pacienti prišli do reprodukčného centra aj z vlastnej iniciatívy.
Postoj katolíckej cirkvi k asistovanej reprodukcii je známy. Viete pomôcť aj párom s nábožensko-etnickými zásadami?
Určite nie je úlohou centra reprodukčnej medicíny, aby pár presviedčali na metódy liečby, s ktorými partneri principiálne nesúhlasia – z akýchkoľvek dôvodov. Našou úlohou je ponúknuť im základné vyšetrenia, pokúsiť sa nájsť príčinu neplodnosti a následne navrhnúť možné postupy s vysvetlením úspešnosti každej z metód. To, ktoré metódy sú ochotní akceptovať, je už na ich rozhodnutí, tak ako pri akejkoľvek inej liečbe.
Akú cestu absolvujú páry, ktoré sa uchádzajú o asistovanú reprodukciu od prvej konzultácie až po prípadný úspech?
Ak sa bavíme o prípade, keď je už z prvej konzultácie jednoznačne jasné, že najperspektívnejšou cestou liečby neplodnosti je IVF – in vitro fertilizácia (metóda asistovanej reprodukcie, keď dochádza k mimotelovému oplodneniu vajíčka poz. red.), a súčasne pár aj s touto liečbou súhlasí, je možné už v rámci vstupnej konzultácie pripraviť pre partnerku stimulačný protokol, vysvetliť jej aplikáciu liekov a predbežne celý postup. Nasledujú kontroly počas aplikácie liekov – ich počet je individuálny – priemerne 1-3 ultrazvukové vyšetrenia počas stimulácie.
Ďalším krokom je odber vajíčok, ktorý sa robí vo väčšine prípadov v krátkodobej celkovej anestézii. Ak sú vhodné podmienky na prenos embrya do maternice – 4.-5.deň po odbere vajíčok sa embryo transferuje do maternice. Ak podmienky vhodné nie sú, tak sa prenos embrya do maternice realizuje až v nasledujúcom menštruačnom cykle. V prípade úspešného transferu sa ešte 4-5 týždňov po transfere realizuje ultrazvukové vyšetrenie. Ak potvrdíme živé tehotenstvo lokalizované v maternici, tak pacientku posielame na ďalšie sledovanie ku svojmu gynekológovi. V realite je však vo väčšine prípadov táto cesta k dieťaťu oveľa kľukatejšia.
Kto je vhodný darca vajíčok či spermií?
Na Slovensku musí darca gamét (vajíčok alebo spermií poz. red.) spĺňať pravidlá stanovené zákonom. Darcovia podstupujú základné vyšetrenia, musia mať negatívne výsledky na niektoré infekčné ochorenia, musia prejsť konzultáciou s genetikom, ktorý ich v konečnom dôsledku odporučí alebo neodporučí na darovanie vajíčok alebo spermií. Samozrejmým základom sú dobré parametre spermiogramu a dostatočná zásoba vajíčok.
Majú ľudia záujem darovať vajíčka či spermie na pomoc iným párom?
Nemôžeme povedať, že by sme mali prebytok darcov alebo darkýň, no stále sa ozývajú takí, ktorí chcú v tomto smere neplodným párom pomôcť.
Podelíte sa s nami o úspešný príbeh, ktorý môže byť inšpiráciou ďalším?
Každý pár, ktorý sa dá na cestu liečby neplodnosti je inšpiráciou. Niekto má tú cestu ľahšiu, niekto komplikovanejšiu, a bohužiaľ, stále je necelých 10 % neplodných párov, ktorým ani moderná liečba neplodnosti nedokáže pomôcť. Aj tí sú pre mňa hrdinovia, možno najväčší, lebo urobili všetko, čo bolo v ich silách. Nie je to ľahká cesta…
Ako centrum pomáha párom zvládať psychologické a emocionálne aspekty liečby?
Snažíme sa poskytovať psychologické poradenstvo, no psychológov, ktorí sa špeciálne venujú liečbe neplodnosti a neplodnosti ako takej, je stále málo. Sú páry, ktoré neúspech naozaj zloží psychicky tak, že nie sú schopní ďalej pokračovať v liečbe. Preto sa snažím ešte pred vstupom do liečebného cyklu vždy povedať pacientom, aké sú ich reálne šance. A že je oveľa viac pravdepodobné to, že sa to na prvýkrát nepodarí, ako to, že sa to na prvýkrát podarí.
Ako sa vyrovnávate s prípadnými neúspechmi alebo potrebou opakovaných cyklov?
Nikto z nás sa nemôže vcítiť do pocitov páru, ktorému liečba nevyšla. No verte, že pri každom negatívnom tehotenskom teste sme smutní aj my. Veľmi by sme boli radi, ak by od nás každý jeden pacient odchádzal s vytúženým zdravým dieťaťom. No medicína, biológia a ľudská reprodukcia takto, bohužiaľ, nefungujú.
S akými nákladmi majú klienti pri asistovanej reprodukcii približne počítať?
Aj na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať. Ak sa páru podarí otehotnieť pri prvom jednoduchom IVF cykle bez potreby komplikovaných laboratórnych metód, bude táto suma absolútne inde akou páru, ktorý otehotnie na tretí cyklus s potrebou genetického testovania embryí. Priemerné doplatky na jeden liečebný cyklus sa v súčasnosti pohybujú od 1 500 do 2 500 eur pri čiastočnej úhrade zdravotnej poisťovne.
Môže podstúpiť asistovanú reprodukciu aj žena, ktorá nemá partnera?
Na Slovensku je možné ponúkať liečbu neplodnosti len partnerskému páru – muža a ženy. Žena bez partnera si môže dať zmraziť svoje vajíčka, liečbu neplodnosti jej však ponúknuť nemôžeme.
Je pri zmrazení vajíčok či spermií stopercentná šanca, že budú „funkčné“?
Nič v prírode nemá 100 % šancu. Je to rovnaké aj v prípade zmrazených vajíčok. Práve preto je vhodné, aby ich mala žena zmrazených viac. Nie každé vajíčko proces zmrazenia a rozmrazenia prežije, nie každé vajíčko sa po rozmrazení oplodní, nie každé oplodnené vajíčko sa delí, a nie každé embryo prenesené do maternice je schopné vyvíjať sa v nej. Čím je žena mladšia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že vajíčka budú zdravé. Napríklad, ak má tridsaťdva-ročná žena zamrazených dvanásť vajíčok, má zhruba 70 % šancu na pôrod zdravého dieťaťa z týchto vajíčok v budúcnosti.
Ako dlho môžu byť vajíčka zmrazené?
Doba skladovania vajíčok v tekutom dusíku nie je striktne obmedzená. Máme informácie o zdravých deťoch, ktoré boli narodené z vajíčok zmrazených 14-15 rokov. Štandardne pacientom hovoríme, že desať-ročná úschova je úplne bezpečná. Osobne si myslím, že čas ukáže, že to môže byť ešte oveľa dlhšie.
Aký vek je optimálny na zmrazenie vajíčok?
Medicínsky ideálny vek je medzi 20-25 rokom života ženy, keď je aj ideálny čas na tehotenstvo. Ak by sme však každej dvadsaťpäť-ročnej žene mrazili vajíčka, po niekoľkých rokoch by sme mali plné kryobanky vajíčok, ktoré by nikto nepotreboval, lebo väčšina týchto žien by bez problémov medzitým spontánne otehotnela. Ak sa bavíme o úplne zdravej žene s dobrou zásobou vajíčok, tak vek 30-32 rokov v prípade, že žena nemá partnera, alebo neplánuje v najbližších dvoch rokoch otehotnieť, je tým správnym vekom pre toto rozhodnutie. V prípade patológií – ako je napríklad znížená zásoba vajíčok – platí čím skôr, tým lepšie.
Aké rady odporúčate mladým ľuďom, ktorí ešte len plánujú snahu o dieťatko?
Rozhodnutie mať dieťa je vážne rozhodnutie, a každý na toto rozhodnutie musí dospieť. Rozdávať rady je ľahké, riadiť sa podľa nich je už oveľa ťažšie. U žien je vhodné dať si raz ročne v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky zmerať zásobu vajíčok – či už ultrazvukom alebo vyšetrením hormónu AMH v krvi. Pre obe pohlavia platí, že je vhodné vylúčiť fajčenie, drogy, anaboliká a iné látky, ktoré môžu znižovať šance na otehotnenie. Zdravý životný štýl a optimálna hmotnosť sú tiež veľkým predpokladom toho, že sa páru podarí otehotnieť bez problémov. A čo je dôležité, ak sa partneri dostanú do situácie, že majú pocit, že na tie dve čiarky na tehotenskom teste čakajú už príliš dlho, netreba sa báť prísť sa poradiť s odborníkmi (úsmev).
Docentka Silvia Toporcerová je uznávanou osobnosťou na poli slovenskej asistovanej reprodukcie. Reprodukčnej medicíne sa venuje už viac ako dvadsať rokov. Pomáha ženám otehotnieť a párom splniť si sen stať sa rodičmi. Pôsobí ako medicínska riaditeľka, gynekologička – reprodukčný špecialista na klinike Gyncare. „V rámci riešenia neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie nemôžeme garantovať zázraky, vždy sme obmedzení biológiou, ktorá má svoje hranice. Môžeme však sľúbiť, že sa vždy maximálne snažíme, aby sme páry priviedli k vytúženej kompletnej rodine.“