Módnej stylistke a kreatívej konzultantke Mirke Dobiš prešli počas dlhoročného pôsobenia pod rukami stovky žien, modeliek, herečiek či iných známych tvárí, podľa ktorých sa neraz aj my inšpirujeme v šatníku. Obliekla desiatky kampaní, videoklipov, vytvorila styling pre mnohé módne editoriály či dokonca pre celovečerný film.
Skúsenosti z oblasti módy si nenecháva len pre seba, delí sa o ne na svojej sociálnej sieti, kde sa stala inšpiráciou pre mnohe ženy. Teraz poradí niečo aj nám – v rozhovore sa s ňou pozrieme na aktuálne trendy, ale aj na to, ako si zorganizovať šatník tak, aby sme sa netrápili najbežnejším ženským problémom à lá „Nemám si čo obliecť.”
Sú Slovenky štýlové ženy?
Za mňa áno, no je veľmi ťažké takto generalizovať. Tak ako v každej krajine aj u nás nájdu štýlové aj tie menej štýlové ženy.
Hovorí štýl obliekania niečo o povahe človeka?
Naše oblečenie a štýl obliekania je formou neverbálnej komunikácie. Prezrádza mnoho – napríklad o našej povahe, ale aj o postojoch či o aktuálnej nálade. Druhá vec je, že nie každý z nás to vie „prečítať“ a častokrát sú signály mätúce a nepochopené…
Musíme sa so zmyslom pre módu narodiť alebo sa dá nadobudnúť?
Málokto sa narodí so zmyslom pre módu, skôr so zmyslom pre vizualitu ako takú a následne tento dar rozvíja. Určite sa to dá naučiť tak ako všetko na svete.
Mali by ženy vo svojom šatníku zohľadňovať svoj vek?
Skôr by som povedala, že šatník by mal odzrkadľovať životný štýl nositeľky, to znamená pracovné zaradenie, postavenie, záľuby a mal by byť šitý na typ postavy. Takže vek nie je úplne smerodajný a rozhodujúci.
Aký trend vládne aktuálnej sezóne čo sa týka farieb, štýlu a strihu?
Aktuálne je najvýraznejšou farbou sezóny červená. Tá dominovala všetkým svetovým prehliadkam a nosia sa outfity „od hlavy po päty“ v tejto farbe. Výrazným trendom je aj takzvaný „tichý luxus“ – sú to outfity, ktoré sú na pohľad veľmi jednoduché, nadčasové, no z tých najkvalitnejších materiálov. Quiet luxury je typický tým, že oblečenie nie je označené žiadnou značkou, a tak je veľmi ťažko rozpoznateľné.
Sú čižmy nad kolená túto jeseň a zimu OUT? A čo pokrývky hlavy, baretky, klobúky?
Čižmy aj klobúky sú určite IN, no výsledný efekt vždy závisí od celkového stylingu. To, že je kúsok v trende, nám nezaručuje dobrý výsledok, a naopak – aj z celkom obyčajných kúskov dokáže vzniknúť dokonalý outfit.
Veľa dám nemá jasno v tom, či nosiť lesklé alebo matné silonky. A či vôbec… Ako to teda je?
Ak silonky, tak vždy matné!
Všetky ženy poznáme situáciu, keď stojíme pred natrieskaným šatníkom a hovoríme vetu „Neviem, čo si obliecť.” Existuje pomôcka, ako sa najrýchlejšie dostať „zo zúfalstva”?
Každý šatník, bez ohľadu na to, komu patrí, by mal obsahovať základné kúsky. Bez nich nedokážete vytvoriť takmer žiaden dobrý outfit a často sa vám bude stávať práve táto situácia. Medzi základné kúsky patria klasická biela košeľa, biele a čierne tričko, klasický jednofarebný vlnený sveter, dobre strihané sako, čierne puzdrové šaty, klasický kabát, lodičky v základných farbách – čierna a béžová, biele kožené tenisky. Práve toto sú kúsky, ktoré sa zháňajú najťažšie a v obchodoch sú vypredané. Takmer nikdy nie sú v zľavách, a keď také zbadáte, určite ich kupujte. V spolupráci so slovenskou značkou OZETA som vytvorila kolekciu KAPSULA tak, aby obsahovala presne takýchto desať základných kúskov. Žiaľ je už vypredaná, no na jar/leto 2024 chystáme obdobnú.
Ako zistíme podľa štítku, či je kúsok kvalitný? Mnohé z nás nerozumejú materiálom a riešia len vizuál. Potom to dopadne tak, že po dvoch praniach ide kúsok do koša.
Veľmi jednoducho. Všetko, čo je prírodné – vlna, bavlna, hodváb, kašmír, viskóza, koža, je vždy kvalitnejšou a lepšou voľbou ako umelé materiály. Jedinou výnimkou sú športové veci, ktoré musia byť funkčné – po prepotení potrebujeme, aby rýchlo schli, a preto je lepšie, keď sú z umeliny ako polyester či elastan a podobne.
Aký materiál máme aktuálne uprednostniť pri kúpe kabátu do chladnejšieho obdobia?
Keď kupujete kabát, mal by mať čo najviac vrstiev vlny, len vtedy vás zahreje. Páperové bundy by mali mať výplň výlučne z páperia a nie z polyesterových dutých vlákien. Taktiež premýšľajte nad účelom zimníka, pretože do suchej mestskej zimy potrebujete úplne iný model ako do sychravej a vlhkej. Rovnako svetre a pleteniny bez vlny či kašmíru môžu byť akokoľvek hrubé a nebudú mať hrejivú funkciu. Oblečenie, ktoré máte priamo na tele, by mało byť vždy prírodné, także tričká, topy, body, blúzky a košele vyberajte vždy prírodné.
Ako je možné, že sa v trendoch stále vraciame k rokom minulým? Nevzniká nič popisné k aktuálnej dobe alebo to len nevnímame?
Myslím si, že každá doba má svoje špecifiká a ak to aktuálne aj nevidíme, tak s odstupom času sa určite niečo popisné nájde.
Existuje návod na praktický šatník?
Ako sa hovorí, tam kde je problém, je aj riešenie. Samozrejme, existuje a volá sa kapsulový šatník. Je to veľmi jednoduchý systém vyskladania šatníka tak, aby vám slúžil, bol praktický a nadčasový. Je to môj najpredávanejší e-kurz, ktorý nájdete na mojom profile. Je veľmi jednoduchý, no plný „aha“ momentov, vďaka ktorým zmeníte pohľad na dennodenný styling, nakupovanie a celkovo módu. Prevediem vás v ňom krok po krok tvorbou nového šatníka snov a dokonca nemusíte nič ani dokupovať. Naozaj je to pre ženu akéhokoľvek veku, postavy a bez ohľadu na rozpočet. Také celé moje know-how v jednom.
Aký najčastejší problém vnímate u žien v šatníkoch?
Ženy často nakupujú emocionálne – len to, čo sa im páči, a nie to, čo sa im reálne hodí, alebo čo skutočne potrebujú do svojho šatníka. Tak sa stáva, že majú napríklad dvadsať sák a len jedny džínsy, respektíve naopak. Ďalší problém vidím v tom, že neinvestujú do basic kúskov a bez nich, žiaľ, žiadny trendy outfit nevyskladáte. Aj móda má svoje základné pravidlá, ktoré vnesú do vášho šatníka a najmä dennodenného obliekania, určitý systém.
Ako to prebieha na vašich kurzoch, čo sa týka kapsulového šatníka? Ukáže vám klient svoj šatník?
Vzhľadom na časovú vyťaženosť ponúkam len online kurzy, ktoré dokážu pomôcť mnohým ženám súčasne. Veľkou výhodou takéhoto vzdelávania je, že študujete z pohodlia domova a nemusíte nikam chodiť.
Máte nejaký typ alebo pomôcku, ako sa rozhodnúť pri nákupupovaní, čo je drahé a čo sa oplatí?
Samozrejme. Existuje na to dokonca vzorec s názvom COST PER WEAR – v preklade „náklad na jedno nosenie” a v jednoduchosti je to rovnica ceny kúsku verzus predpokladaného počtu jeho nosenia. Tak si veľmi jednoducho viete vypočítať, že do kvalitných čiernych kožených čižiem môžete zainvestovať omnoho viac ako napríklad do béžových semišových so strapcami.
Ako sa rozlúčiť s vecami, ktoré už nenosíme?
Pravidelne by sme mali triediť šatník, pretože väčšina z nás má plné skrine, no nemá čo na seba. My ženy sme špecialistky na hromadenie vecí a nájdeme si k tomu hneď aj dôvody, prečo ich potrebujeme vlastniť. K väčšine vecí máme emočný vzťah a veľmi ťažko sa ich vzdávame. Argumenty typu do tohto ešte schudnem, s týmto mám spomienku na naše prvé rande, to som dostala od sestry, tamto od mamy alebo kamarátky, prípadne často opakovaný – toto bolo drahé, sú asi najčastejšie. Aby som však odpovedala na otázku – najľahšie sa s nimi rozlúčime tak, že ich zbalíme a najprv len odložíme niekam z dohľadu. Do pivnice, do inej skrine, do postele, kamkoľvek, len aby sme ich nemali v skrini a nevytvárali si tak mylný pocit, že máme kopec dobrých vecí na nosenie.
Čo považujete za najväčšie faux pas vo večernej toalete u žien?
Jednoznačne neadekvátnosť a nevhodnosť. Vždy treba sledovať, aký je predpísaný DRESS CODE a podľa toho upraviť svoj finálny vzhľad. Nie je nič horšie, ako keď príde dáma na akciu oblečená neprimerane „málo“ alebo až príliš slávnostne. Sú na to určené pravidlá a treba ich dodržiavať.
Máte krásnu rodinku. Hovoríte svojej polovičke a deťom do obliekania? Zvyknete sa pre outfity aj nepohodnúť v štýle: „Tak v tomto s tebou nikam nejdem?”.
U nás som jediná „fashionistka” ja. Manžel aj synovia sú telom aj dušou športovci a v teplákoch či v dresoch by chodili najradšej 24/7. Samozrejme sa občas pre mňa aj vyfintia, no je to veľmi zriedkavé.
Mnoho mužov sa oblieka štýlom, že povie žene – „Nachystaj mi.” Ako to máte doma vy?
Rovnako. Práve preto mal môj manžel doma kapsulový šatník ako prvý, pretože sa mi to nechcelo stále riešiť, a tak som to vyriešila jednorazovo a poriadne. Tak vznikla približne pred dvanástimi rokmi celá táto myšlienka…
Milovníčky módy budú určite poznať instagraový profil Fashionspy.sk, na ktorom Mirka ponúka ženám pravidelné fotomanuály, vďaka ktorým sa môžu vyvarovať rôznym chybám v kombinovaní kúskov oblečenia, či už sa chcú opticky predĺžiť, zúžiť, alebo skrátka – ísť s trendom…